“Gıdaya ulaşım bir insanlık hakkıdır”

CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba; 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında; “Gıda insan hayatı için vazgeçilmez bir ihtiyaç, gıdaya ulaşım ise bir insanlık hakkıdır” dedi.

“Gıdaya ulaşım bir insanlık hakkıdır”

CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, 16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle mesaj yayımladı. Dünyada ve Türkiye'de gelir dağılımında yaşanan adaletsizlik nedeniyle insanların her geçen gün güvenilir gıdaya ulaşmakta güçlük çekildiğini belirten Başkan Akbaba, “Özellikle Türkiye'de son yıllarda tarım sektöründe yaşanan sıkıntılar nedeniyle vatandaşlarımız en önemli gıda kaynaklarını temin etmekte zorluklar yaşamaya başlamıştır. Cumhuriyet döneminden itibaren tarım ürünü ihraç eden Türkiye, günümüzde et ve saman başta olmak üzere birçok gıda ürününü ithal eder duruma gelmiştir. Plansız, programsız tarım politikaları nedeniyle hem üretici hem de tüketici zor durumda kalmaktadır. Gıda insan hayatı için vazgeçilmez bir ihtiyaç, gıdaya ulaşım ise bir insanlık hakkıdır. Yaşadığımız çağda küresel bir silaha dönüşen su, gıda ve enerji bizim gibi ülkeler üzerinde en önemli hegemonya aracı haline gelmiştir. Hızlı büyüyen ekonomilerde talep tırmandığı, dünyada nüfus arttığı, tarım alanları üzerinde baskı sürdüğü, iklim değişikliği etkileri devam ettiği ve tabii en önemlisi, bu siyasi ve ekonomik yaklaşım böyle gittiği sürece, dünya gıda fiyatları da artmaya devam edecektir” dedi.

“CHP İKTİDARINDA TÜRKİYE KAZANACAK”

Türkiye'nin tarımsal potansiyeli yüksek illeri arasında ön sıralarda yer aldığına dikkat çeken Akbaba, “İlimizde verimli topraklar, zengin su kaynakları yetiştiricilik için önemli avantaj sağlamaktadır. Denizli'nin çok büyük bir tarımsal potansiyele sahip olmasına karşın bunu yeterince değerlendiremediği ve özellikle AKP'nin uyguladığı niteliksiz tarım politikası sayesinde Denizli'de köyden kente göçün ciddi bir duruma ulaştığı gözlemlenmektedir. Bu, sadece Denizli'nin değil, Türkiye'nin kronik sorunu haline gelmiştir. Denizli'nin köyleri adeta merkeze göç etmiştir. CHP iktidarında Denizli'de üretilen tüm ürünler hak ettiği değere kavuşacaktır. Üreticilerimiz köylerinde ve tarlalarında sadece üretmeyi düşünecekler ve Türkiye ekonomisine katkı sağlayacaklardır. Kısacası CHP iktidarında çiftçi kazanacak, Türkiye kazanacaktır” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER