GİRİŞİMCİ HÜKÜMLÜ, KENDİ İŞİNİ KURDU

GİRİŞİMCİ HÜKÜMLÜ, KENDİ İŞİNİ KURDU

1994 yılında talihsiz bir olay sonucunda 5 yıl ceza alanHükümlü Ferruh Paşa Serbest, yılmayarak; 2016 yılında İŞKUR’un ‘’Engelli veEski Hükümlü Kendi İşini Kurma Projesi‘’ kapsamında hazırladığı projesininonaylanması üzerine, hibe alarak işletmesini kurdu.

İş-kur Denizli İl Müdürlüğü’nün desteğiyle, kendi işinikuran 1953 doğumlu eski hükümlü Ferruh Paşa Serbest’in yaşam hikayesi filmlerekonu olmaya aday.  1953 Denizli doğumlu,lise mezunu Ferruh Paşa Serbest, küçük yaşlarda terziliğe başladı. İstanbul’da2 yıl ‘’Konfeksiyonda Dış Giyim Dikimi ‘’ üzerine kurs aldı. Denizli’de dikimüzerine imalat atölyesini kurdu. Veresiye iş yapması nedeniyle işletmesinikapatmak zorunda kaldı. Daha sonra İzmir’de ‘’Paşa Dikim Atölyesi’’ adı altındayeniden işletme kurdu. 1994 yılında başına gelen talihsiz bir olay yüzündencezaevine girdi ve 5 yıl cezaevinde kaldıktan sonra 1999 yılında, memleketiolan Pamukkale’nin Akköy Mahallesi’ne geri döndü. Akköy Mahallesi’nde eşininaçmış olduğu işyerinde çalıştı. Eşinin emekli olması üzerine çalıştığı işletmekapandı. Ama Hükümlü Ferruh Paşa Serbest yılmadı. Çocukluk yılarından beriseverek yaptığı iş üzerine yeniden çalışmak istiyordu. Bu nedenle İŞKUR’undüzenlediği ‘’Girişimcilik Kursu’na katıldı. Belgeyi aldıktan hemen sonratekrar dikim atölyesi kurmak için İŞKUR’a başvurusunu yaptı. İŞKUR’un ‘’Engellive Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma Projesi‘’ kapsamında hazırladığı Projesininonaylanması üzerine, 22 bin 360 TL bütçeli işletmesini kurmak üzere yola çıktı.

DENİZLİ’DE TEK, TÜRKİYE’DE 12 KİŞİDEN BİRİ

Denizli İŞ-KUR yetkilileri, İşletmesini kuran Ferruh PaşaSerbest’i, firmasında ziyaret etti. Yetkililer ile görüşme yapan Serbest, ‘’2016 yılında, bu projekapsamında yararlanıcı olan Türkiye’deki 12 kişiden biri ve Denizli’deki tekkişi olmaktan gurur duyuyorum; bu haklı gururu yaşatan Denizli İŞ-KUR’a ise çokteşekkür ediyorum’’ dedi.  Cezaevindekaldığı yıllarda, terzilik yapmaya devam eden Serbest, o yıllarda yaptığıplanlarının sonucu olan projesinin hayata geçmiş olmasından duyduğu mutluluğudile getirdi.

“HEM KENDİ ADIMA MUTLULUK DUYUYORUM”

Denizli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ferudun Giresun,‘’insanları hayallerine kavuşturan ve istihdama katkı sağlayan projelerin altınaimza atmaktan, hem ülkemiz adına hem kendi adıma mutluluk duyuyorum” dedi.  21 Haziran 2016’dan 21 Haziran 2019’a kadardevam etme zorunluluğu olan proje kapsamında kurulan işletmeye açılıştademirbaşların alınabilmesi için 16 bin 360 TL İŞKUR tarafından proje sahibininhesabına aktarıldığını bildiren İl Müdürü Giresun, kalan 6 bin TL’lik bütçe ileişyerinin elektrik, su, ısınma gibi giderlerinin karşılanması hususunda destekolunacağını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER