GİRİŞİMCİ KADIN ÇİFTÇİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı'nca düzenlenen ‘Girişimci Kadın Çiftçiler Ödül Töreni’ne Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya ve Denizli il birincisi kadın çiftçi Alev Turan da katıldı.

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı'nca ‘Girişimci Kadın Çiftçiler Ödül Töreni’ düzenlendi. Başkent Ankara’da düzenlenen törene; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Ekrem Pakdemirli, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,  Anadolu’nun birçok ilinden gelen çok sayıda davetli ile Denizli’yi temsilen Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya ve Denizli il birincisi kadın çiftçi Alev Turan katıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, kadınların kendi potansiyellerinin farkına varması, tarımsal üretim alanında hak ettikleri yeri edinmesi, gerek şehir hayatında gerekse kırsalda güçlerini ortaya koyması gerektiğine dikkati çekti. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bağcılıktan hayvancılığa, meyvecilikten seracılığa, arıcılıktan ipek böcekçiliğine kadar çok çeşitli alanlarda faaliyet gösterdiğinizi biliyorum. Sizlerin çabası sadece tarımsal faaliyetlerimizi değil, ekonomiyi ve turizmi de güçlendiriyor. Son yıllarda Isparta'da lavanta yetiştiriciliğinin ne kadar farklı boyutlara ulaştığını biliyor ve memnun oluyoruz. Gülü ile meşhur Isparta şehrimiz, artık lavantasıyla turist çeken bir konuma gelmiştir. Kadınlarımızın burada üstlendiği rol son derece sevindiricidir. Keza geçtiğimiz yıllarda ödüllendirdiğimiz kaz yetiştiriciliği, kekik ve sumak ekşisi üretimi yapan kadınlarımız var. Her biri ayrı ayrı değerdir. Lütfen başladığınız bu işlerde sürdürülebilir olun. Pes etmeyin. Emek verdiğiniz alanda adres haline gelin, ihracat yapın.”

“YENİ BAŞARI HİKÂYELERİ İLE TANIŞMAYI BEKLİYORUM”

Türkiye'nin dört bir yanı cennet olan bir coğrafyaya sahip olduğuna dikkati çeken Emine Erdoğan, “Bu zenginliği değerlendirebilirsek ulusal hedeflerimize ulaşabiliriz. Türkiye'nin ekonomik ve siyasi gücü dünyada her zaman daha da artmaktadır. Bizlerin de ilerleme sürecine yeni başarı hikâyeleri ile destek vermemiz gerekiyor. Hepimizin çabası aynı nehre akıyor. Türkiye'nin büyüme hamlesine destek veren, bu çalışmalarda yer alan, alın terlerini esirgemeyen tüm kadınlarımızı tebrik ediyorum. Her birine gayretleri nedeniyle teşekkür ediyor, yeni başarı hikâyeleri ile tanışmayı bekliyorum” dedi.

“ÇİFTÇİ KADINLARIMIZ, SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMANIN ŞAMPİYONUDUR”

Tarımsal üretimin ve kırsal hayatın sürekliliğinin sağlanmasında en önemli rolü çiftçi kadınların oynadığını ifade eden Tarım ve Orman Bakan Dr. Bekir Pakdemirli, “Çiftçi kadınlarımız, ailenin yapı taşı ve sürdürülebilir kalkınmanın şampiyonudur” diye konuştu. Bir ekonomist olarak, kadınların iş gücüne katılım oranını çok önemsediğini vurgulayan Dr. Pakdemirli, şunları söyledi: “Bakanlık olarak kadın çiftçilerimizin desteklerimizden daha fazla faydalanması adına da pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, proje sahibinin kadın çiftçi olması veya kadın çiftçi tarımsal amaçlı kooperatif ve birlik üyesi olması durumlarında artı puan veriliyor.

Yine bir Avrupa Birliği hibe programı olan IPARD değerlendirme kriterlerinde kadın yatırımcılara hibe sıralamasında ilave puan veriyoruz. Hayvancılık yatırımları için ek 10 puan, işleme ve pazarlama yatırımları için ek 5 puan, çiftlik faaliyetleri kapsamındaki yatırımlarda ek 15 puan sağlıyoruz. Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı'nın yüzde 60'ı kadın çiftçilerden oluşuyor. Program kapsamında, başvuru sahibinin kadın çiftçi olması durumunda ilave puan verilmektedir. Yaklaşık 29 bin kadın çiftçimiz bu destekten yararlanmış ve 862 milyon Lira hibe destek almıştır.”

“PROGRAM İLE KADINLARIN HAYALLERİNİN GERÇEKLEŞMESİNE KATKI SAĞLANDIK”

Türkiye'de ilk kez kırsalda kadına yönelik yapılan Tarımda Kadın Girişimciliği Programı ile kadınların hayallerinin gerçekleşmesine katkı sağlandığını belirten Dr. Pakdemirli, şunları kaydetti: “Üretici ve girişimci ruha sahip kadınlarımızı bilgilendirerek, uygulanabilecek projelerinin hayata geçirilmesinde etkinliklerini artırarak, tarımda kadın girişimciliğini en üst seviyeye çıkarmak adına önemli bir adım atılmıştır. Kadınlar, her alanda yarattığı katma değerin, esirgemedikleri emeğin, Türkiye'nin gerçek gücü olduğunun farkına varmalıdır. Değiştirmek istediklerini sivil toplum kuruluşlarında en önde yer alarak, birlikler, kooperatifler kurarak ve yaşatarak yapmalıdırlar.” Kırsalda başarılı girişimcilik faaliyetlerinde bulunan kadınların ödüllendirildiği törende, toplam 4 kategoride 16 kadın çiftçi ödüle layık görüldü. Törende, birinci Yasemin Beyazıt'a, ikinci Sevgi Küçüksavlı'ya ve üçüncü Aynur Ormancı'ya Emine Erdoğan tarafından ödülleri takdim edildi.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2018, 18:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER