GİRİŞİMCİ KADINLAR İFTARDA BULUŞTU

GİRİŞİMCİ KADINLAR İFTARDA BULUŞTU

Denizli’deki girişimci kadınlar, TOBB Denizli Kadın Girişimciler İcra Kurulu tarafından düzenlenen iftar programında bir araya geldi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Denizli Kadın Girişimciler İcra Kurulu iftar programı düzenledi. Kurul tarafından ilki düzenlenen iftar programı Anemon Otel’de gerçekleştirildi. İftara; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, eşi Ayşen Zeybekci ve kızı Fatma Zeybekci Özkan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti Denizli İl Kadın Kolları Başkanı Nurcan Dalbudak, Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ali Değirmenci, Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli Genç İşadamları Derneği (DEGİAD) Başkanı Melek Sözkesen, İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, Denizli İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Kurul Başkanı Semra Akça Acar ve 350 girişimci kadın katıldı. 

“İFTAR PROGRAMLARIMIZI GELENEKSEL HALE GETİRMEYİ PLANLIYORUZ”
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Denizli İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Kurul Başkanı Semra Akça Acar; “Denizli Kadın Girişimciler İcra Kurulu olarak ilkini düzenlediğimiz iftar yemeğinde sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyoruz. Öncelikle ailesine, içinde yer aldığı şirketine, Denizli’ye ve ülkemize sosyal ve ekonomik anlamda katkıda bulunan iş kadınlarımızla birlikte olmak şahsım ve kurumumuz adına onur ve gurur verici. İyi ki varsınız. İyi ki ulvi bir iftar sofrasında hep birlikteyiz. İlkini gerçekleştirdiğimiz iftar yemeklerini geleneksel hale getirmeyi planlıyoruz. Denizli Ticaret Odamızın destekleri ile her yıl düzenlemenin paylaşım ve birliktelik adına önemli olduğunu düşünüyoruz. Kadın işgücünün istihdamı bir ülkenin gelişmişlik düzeyini ortaya koymak açısından çok önemli bir parametredir. Ülkemizi yönetenlerin ve büyüklerimiz de dediği gibi; kadınların sosyal, kültürel ve ekonomik hayata katılımıyla ülkemizin daha sağlıklı ve sürdürülebilir kalkınmasına ve ilerlemesine katkı sağlayacaktır. Bu nedenle bu tür birliktelikleri önemsiyoruz. Burada hep birlikte olmamıza destek veren Sayın Ticaret Odası Başkanımıza, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne de çok teşekkür ediyoruz” dedi. 

“DENİZLİ’DEKİ KADIN GİRİŞİMCİLER BİR BAŞKADIR”

Her zaman kadın girişimcilerin destekçisi olan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci; “Girişimci kadınlar bizim bağımsızlık ruhumuzdur. Vatan sevgimizdir. Üretken gücümüzdür. Girişimci ruhumuzdur. Çalışkan yarımızdır ve yarınımızdır. Dünyadaki bütün kadın girişimciler bir yana Türkiye’dekiler bir yana. Denizli’deki kadın girişimcilerse bir başkadır. Denizli çok başarılı girişimci, ihracatçı yetiştirme ve geliştirme anlamında da kadın erkek eşitliğinin en müsait olduğu yerdir. Ekonomi Bakanlığı’na başladığım andan itibaren kadınlarımızın Türkiye’ye katkı vermesi için de ekstra gayret gösterdim. Merkez teşkilatımızda çalışanların yüzde 42’si kadın. Hedefimiz yüzde 50, hatta daha da üzerine çıkmak. Önceki dönemlerde kadın yöneticilerimizin oranı yüzde 15,5’ti. En son yaptığım daire başkanı atamalarında bu oran yüzde 43,5’e çıktı. Ekonomi Bakanlığı’ndaki son atamada 30 atamanın 13’ü kadın” diye konuştu. 

“ELEKTRONİK TİCARETTEN EN FAZLA YARARLANACAK OLAN KADINLARDIR”
Elektronik ticaret hakkında da değerlendirmelerde bulunan Bakan Zeybekci; “Devasa bir dalga geliyor. Gelen dalga girişimci kadınların en çok sevdiği, en çok faydalanacağı dalga. Dünya ticaretinin bildiğimiz bütün alışkanlıkları değişiyor. Muhteşem bir elektronik ticaret dalgası geliyor. Elektronik ticaretin dünya ticareti içinden aldığı pay her sene yüzde 17 oranında artarak geliyor. Önümüzdeki 5 yılın sonunda dünyadaki ihracatın muhtemelen yüzde 40’ı elektronik ticarete dönüşecek. Burada en avantajlı ülke Türkiye. Bundan en fazla yararlanacak ekipte kadınlarımız. Kadınlarımızın elektronik ticaret sitelerinde yer alması için gerekli olan tüm masrafların yüzde 100’ünü Ekonomi Bakanlığı olarak karşılıyoruz” ifadelerini kullandı. 

“DENİZLİ KADIN ÇALIŞAN ORANINDA TÜRKİYE’NİN ÇOK ÇOK ÜZERİNDE”

Girişimci kadınların her daim yanında olduklarını vurgulayan DTO Başkanı Uğur Erdoğan şunları aktardı: “Özellikle genç girişimci kadınlarımızı kutluyorum. Burada bulunan kadınlarımızın da birçoğu kendi işyeri olan, aynı zamanda işçi çalıştıran, Denizli’ye katma değer sağlayan kardeşlerimizdir. Denizli’de kadın çalışan ve işyeri noktasında değerlendirme yaptığımızda oran olarak Türkiye’nin çok çok üzerindeyiz. Denizli bu kapsamda hızlı bir şekilde yoluna devam ediyor. DTO olarak girişimci kadınlarımızla ilgili ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Her gün Ticaret Odamızda 200’e yakın kadın kardeşimize girişimcilik eğitimi verdikten sonra kendi işyerlerini kurma imkanı sağlıyoruz.” 

PINAR ÇANKAYA- OZAN AKAKÇA

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER