Global ekonomide gelişmeler ve Denizli'nin potansiyeli konuşuldu

Denizli Sanayi Odası’nca (DSO) organize edilen ‘Global Ekonomide Gelişmeler ve Denizli’nin Potansiyeli’ adlı konferansa konuşmacı olarak katılan Ekonomist-Yazar Prof. Dr. Kenan Mortan; Denizli’nin örgütlenme konusunda Türkiye’deki sayılı illerden biri olduğunu söyledi.

Global ekonomide gelişmeler ve Denizli'nin potansiyeli konuşuldu

Denizli Sanayi Odası (DSO) tarafından ‘Global Ekonomide Gelişmeler ve Denizli’nin Potansiyeli’ adlı konferans düzenlendi.

DSO Toplantı salonunda gerçekleştirilen konferansa; Ekonomist-Yazar Prof. Dr. Kenan Mortan konuşmacı olarak katıldı. DSO üyeleri ve bankacılık sektörünün temsilcilerinin katıldığı konferansta; Çin’de yaşanan corona virüs salgını ve Brexit sonrası global ekonomideki değişimlerin ve bu değişimler karşısında Türkiye’nin ve Denizli’nin elde ettiği fırsatlar konuşuldu. Konferansa Dünya Gazetesi Başyazarı Osman Saffet Arolat ile birlikte yazdıkları Denizli Ekonomisine Bakış kitabından alıntıyla başlayan Prof. Dr. Mortan, Denizli’nin örgütlenme konusunda Türkiye’deki sayılı illerden biri olduğunu dile getirdi.

“VİRÜSÜN KÜRESEL ARZ TEDARİK ZİNCİRİNDE PROBLEM YARATACAĞI AŞİKAR”

Brexit sürecini de tarihsel ve siyasi bir perspektiften ele alan Prof. Dr. Mortan, Brexit sonrası süreçte Türkiye-İngiltere ilişkileri konusunda olumlu sinyaller verdi.

Gündemin en çok tartışılan konularından biri olan corona virüs’e de değinen Prof. Dr. Mortan, “Şu ana kadar okuduğumuz gelişmelerden virüsün küresel arz tedarik zincirinde problem yaratacağı aşikar. Bugüne kadar emtia fiyatlarında yaşanan düşüş devam edebilir. Tüm bu global etkilerin Türkiye açısından hem olumlu hem de olumsuz sonuçları olacaktır” dedi. Küresel bazda bir durgunluğun yaşandığına dikkat çeken Prof. Dr. Mortan, globalde ekonomiyi etkileyen unsurlara iklim değişikliğinin de eklendiğini belirterek; Davos’tan gelen mesajların da bu yönde olduğunun altını çizdi. ‘Denizli Ekonomisine Bakış’ kitabıyla başladığı konuşmasını yeni yayımlanan Türkiye’nin Kültür Atlası kitabıyla bitiren Prof. Dr. Mortan, konferans sonrası katılımcıların kitaplarını imzaladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER