Gökova’da Sandras eylemi

Sandrası Koruma Platformu üyelerinden oluşan bir gurup çevreci, Muğla’nın Köyceğiz İlçesi yakınlarındaki Gökova Gölü çevresinde bir araya gelerek, Sandras Dağı’ndaki maden ocaklarına tepki gösterdi.

Gökova’da Sandras eylemi

Muğla’nın Köyceğiz İlçesi’nde 80 tür endemik bitkiye ev sahipliği yapan Sandras Dağı’nın bin 750 metre ilerisindeki maden ocağı alanının genişletilmemesi için, çevreciler eylem gerçekleştirdi.

Sandrası Koruma Platformu üyeleri, Gökçeova Gölü kenarında bir araya geldi. Etkinliğe; Muğla, Denizli, İzmir ve Manisa’dan gelen çevreciler, pankartlar ve dövizlerle açık galeri olarak işletilen maden sahası önüne kadar yürüdü. Burada basın açıklaması yapan çevreciler, ilgilileri ve halkı uyardı. Öte yandan Ortaca’dan gelen Grup Hayıt, katılımcılara mini bir konser verdi.

Katılımcıların konuşmaları, şiirler okunması ve konuya dair bilgi paylaşımlarının yapılmasıyla devam eden etkinlik akşam saatlerinde sonlandırıldı.

Etkinlikle ilgili açıklama yapan Platform Sözcüsü Neşe Yüzüak; “Sandras Dağı, Muğla’da; bir o kadar da Denizli’de. Havası, suyu, toprağı tüm canlılar için yaşam kaynağı.  Vadilerinde, akan derelerinde, Kartal Gölü’nde, Kara Göl’de, Gökçeova Gölü’nde yaşayanlar için yaşam kaynağı. Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Beyağaç İlçeleri ve köylerinde yaşayanlar için de yaşam kaynağı. Erenlerin, Çiçekbaba’nın, inananların da yaşam kaynağı. Burada endemik türler de var, 1 tane değil, 63 tane. Maden ocağı, Sandras Dağı eteklerinde. 3-5 veya 10 kişi için para kaynağı; o kadar. Devlet kurumları ruhsatları vermiş 1 tane de değil, 19 tane. Türkiye'nin en yaşlı karaçam ormanı ve eşsiz yaban hayatı ile mutlak koruma statüsüne sahip Kartal Gölü Tabiatı Koruma Alanı’nın tamamı madenler için ruhsatlandırılmış durumda. Devletin bir kurumu bilimsel araştırmalar sonucu korunması gereken alanları belirleyip koruma statüsü veriyor, diğeri bunu dikkate almadan aynı yere maden ruhsatı veriyor” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER