Golf turnuvası, renkli görüntüler oluşturdu

Güney İlçesi’nde yaygın olmayan spor branşlarıyla tüm öğrencilerin ve mahalle halkının hayatına farklılık katan Beden Eğitimi Öğretmeni Suat Arı öncülüğünde ‘Golf Turnuvası’ yapıldı. Türkiye’de ilk kez bir mahallede yapılan turnuva, renkli görüntülere sahne oldu.

Golf turnuvası, renkli görüntüler oluşturdu

Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’nın 12’nci sezonunda ‘Bu Köyde Herkes Sporcu’ projesiyle Türkiye’nin 5 Fark Yaratanından biri seçilen Beden Eğitimi Öğretmeni Suat Arı öncülüğünde, Güney İlçesi’ne bağlı Eziler Mahallesi’nde ‘Golf Turnuvası’ düzenlendi. Güney Belediyesi’nce de desteklenen turnuvaya; Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, Güney Belediye Başkanı Halil Ayhan ve Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Ayşe Sarıkaya da katıldı. Türkiye’de ilk kez bir mahallede yapılan turnuvada herkes golf sopasıyla atış yaptı. Tarlalarında çalıştıktan sonra golf oynamaya gelen genç, yaşlı çok sayıda kişi, ilk kez golfle tanışıp, atış yapmanın deneyimini yaşadı. Turnuva renkli görüntülere sahne oldu.

Öğrencilerin tamamı lisanslı sporcu

Suat Arı, öğrencilerini yaygın yapılan sporların dışında hokey, ragbi ve beyzbol gibi az tanınmış spor dallarıyla da tanıştırıyor. Spor salonu olmayan 800 nüfuslu Eziler Köyü’nde yaşayanların neredeyse tamamını sporcu yapmak hedefiyle yola çıkan Suat Arı’nın öğrencileri ulusal pek çok başarıya da imza attı. Biri kız olmak üzere iki öğrencisi Hokey Milli Takımı’na seçildi. Başta çim hokeyi, ragbi olmak üzere Türkiye’de yaygın olmayan 14 farklı branşta öğrencilerine spor eğitimi veren Suat Arı, ailelerin de desteğini kazanarak okuldaki 120 öğrencinin tamamını lisanslı aktif birer sporcu haline getirmeyi ve Türkiye dereceleri kazandırmayı başardı.

Güney Eziler Spor Kulübü, Hokey 1. Lig’de

Suat Arı’nın öncülüğünde kurulan, Eziler Mahallesi sakinlerinden oluşan Güney Eziler Spor Kulübü, bugüne kadar sayısız kupa ve dereceler elde etti. Kriket, ragbi ve hokey’de Türkiye şampiyonalarına katılan sporcular, hokey takımı ile Denizli’yi temsil ederek Türkiye derecesi aldı. En yeni olarak Osmaniye’de temmuz ayı başında yapılan 2020-2021 yılı Açık Alan U16 2. Ligi Hokey maçlarında Güney Eziler Spor Kulübü Türkiye Şampiyonu olarak Hokey 1. Ligi’ne yükseldi.

El emeği golf arabası

Golf Turnuvası düzenlemek için gerekli olan golf malzemelerini yurt dışında yaşayan vatandaşların desteği ile sağlayan Suat Arı, golf arabasını da öğrencileriyle birlikte el emeği ile yaptı. Mahallede eski bir motosikletin süt taşımak için kullanılan yan sepetinin üstünü kapatarak üzerine ‘golf arabası’ yazan köylüler, turnuva için tüm emeklerini ortaya koydu.

Hedef; ‘Güney Köy Olimpiyatları’

Suat Arı’nın şimdiki hedefi ise Güney’in 5 mahallesini de dahil ederek ‘Güney Köy Olimpiyatları’ düzenlemek. 2021 yılı bitmeden gerçekleştirmek istediği olimpiyatlar için şimdiden çalışmalara başlayan Suat Arı, Eziler Cup Golf Turnuvası’nı da ‘Köy Olimpiyatları’ gibi her sene yapmak istediğini belirtti.

“İlk defa bir mahallede Golf Turnuvası düzenleniyor”

Arı’nın çevresine ilham kaynağı olduğunu belirten Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Sabancı Vakfı olarak Fark Yaratanlar Programı’nın 12. yılında desteklediğimiz 5 isimden biri Denizli’nin Eziler Mahallesi’ndeki ‘Bu Köyde Herkes Sporcu’ projesi ile tüm mahallenin hayatını sporla değiştiren Beden Eğitimi Öğretmeni Suat Arı oldu. Türkiye’de ilk defa bir mahallede Golf Turnuvası düzenleniyor ve bu da hepimizi heyecanlandırıyor. Çocukları ve gençleri sporla tanıştıran, sporun pek bilinmeyen dallarını kendi çaba ve enerjisiyle Eziler Mahallesi’nin bir parçası haline getiren, bu alanda il bazında ve ulusal çapta önemli başarılara imza atan Suat Arı bizlere ve tüm topluma ilham veren bir fark yaratan. Her yaştan insanın katıldığı bu golf turnuvası ile sporun kapsayıcı ve birleştirici gücünü görmekten büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Bastonunu bıraktı, golf oynadı


Bastonu bırakıp golf oynadığını belirten 67 yaşındaki Cennet Yavuz, “Bugün ben de burada golf oynadım, oynayanları seyrettim. İlk kez golf oynadım, daha önce böyle bir şey bilmiyordum. Bana herkes topa güzel vurduğumu söyledi, tebrik etti. Mahallemiz için çok güzel bir gün oldu. Gençlerimiz için bunların devam ettirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2021, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER