Göveçlik Mahallesi gençlerinden orman seferberliği

Ülkemizde son günlerde yaşanan orman yangınları nedeniyle Merkezefendi İlçesi’ne bağlı Göveçlik Mahallesi gençleri, giriş ve çıkışta geceleri nöbet tutuyor.

Ülkemizde son günlerde yaşanan orman yangınları nedeniyle Merkezefendi İlçesi’ne bağlı Göveçlik Mahallesi gençleri ormanı yangından korumak için giriş ve çıkışta geceleri nöbet tutuyor.

Göveçlik Mahallesi sakinlerinden Gökhan Sezgin, alev alev yanan ormanlarla ciğerinin yandığını söyledi. Sezgin, DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne verdiği röportajda,  “Son zamanlarda yangınların çoğalmasıyla birlikte arkadaşlarla mahallemizde orman nöbetleri tutmaya başladık. Bir iletişim grubumuz var tüm arkadaşlarımızla oradan haberleşip 5’er 10’ar kişilik gruplar halinde birden fazla noktada nöbet tutuyoruz. Başkarcı, Altındere, Mollaahmet, Kelleci mahallelerimizdeki arkadaşlarımızla da aynı iletişim kanalı içinde yardımlaşmaya hazır ve irtibat halindeyiz. Kendi çapımızda tankerlerimiz ve arkadaşlarımızla bir seferberlik halindeyiz. Biz bu nöbetleri sabotajlara karşı tutuyoruz ve kendi ormanlarımıza sahip çıkmaya çalışıyoruz.” Dedi.

Göveçlik Mahallesi sakinlerinden Sezgin, ormanları koruma seferberliği yaptıklarını belirterek, “Ormanların giriş noktalarına kapılar yapıldı, kapı olmayan bölgelerde de arkadaşlarımızla toplanıyoruz, bu arkadaşlar yabancı araçları gördüğünde şüphelendiklerinde kolluk kuvvetlerine haber veriyorlar, bir tehlike varsa da bu şekilde bertaraf ediliyor. Biz burada tankerlerimiz dolu halde bekliyoruz bu tankerlerin üzerinde jeneratörlü motorlar var, yakın bölgede ani müdahale gerektiğinde tüm ekipmanlarımız hazır. Bizim burada gösterdiğimiz gayreti tüm ülkemizde gençlerin göstermesini bekliyoruz, şuan zaten orman görevlilerimiz, jandarmalarımız var güçleriyle çalışıyorlar biz de vatandaşlar olarak elimizden geleni yapalım.” Diye konuştu.

“ORMANLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM”

Göveçlik Mahallesi’nin yamaçlarındaki ormanları korumak için yaptıkları sefereberliğinin önemli olduğunu söyleyen Ali Dinger, “Yurdumuzu, mahallemizi çok seviyoruz, ormanlarımıza zarar gelmemesi için elimizden geleni yapıyoruz. Bu ormanlar bize ecdadımızdan kaldı, bu ormanlara sahip çıkmazsak bizden sonraki nesillere hiçbir şey bırakamayacağız, bu ormanlara kimseyi sokmayacağız, kimseye yedirtmeyeceğiz. Biz ilk yangın haberlerini aldığımızda çok üzüldük, içimiz yandı, moralimiz bozuldu. Bu ormanlar sadece ağaçlardan ibaret değil, içinde yaşayan canlar, hayvanlar var. Biz de bu katliama engel olmak için burada nöbetteyiz. Buraya gelen misafirlerimizden bu ormanlara zarar vermemeleri, temiz bırakmalarını istiyoruz. Ormanlarımıza sahip çıkalım. Yangınlar her yerde ciddi boyutlara ulaştı, müdahale eden yetkililere elimizden gelen yardımı yapalım, hiçbir zaman geride durmayalım, toprağımıza ve devletimize sahip çıkalım. Bizim ciğerlerimiz yanıyor, başka yerlere de sıçramaması için nöbet tutuyoruz burada, ormanlarımızı yakmasınlar. Biz bu yangınların önüne geçebilmek için burada nöbetteyiz, lütfen topraklarımıza sahip çıkalım.” Dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2021, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER