Gözcüler Evi’nin restorasyonunda sona gelindi

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin restorasyon çalışmalarından biri olan Gözcüler Evi’nde çalışmaların yüzde 95’i tamamlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, restorasyon çalışmasını yerinde inceledi.

Gözcüler Evi’nin restorasyonunda sona gelindi

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi dokuyu koruyan ve günümüz kazandırdığı restorasyon çalışmalarından biri olan Gözcüler Evi’nde çalışmaların yüzde 95’i tamamlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Gözcüler Evi inşaatını gezerek, çalışmayı yürüten ekipten bilgi aldı. Kısa sürede Muğla mimarisi içerisindeki görkemli yerini alacak Gözcüler Evi’nin kültürel mirasın önemli bir parçası olduğunu söyleyen Başkan Gürün, Muğla genelinde devam eden restore çalışmalarıyla geçmişle gelecek arasında köprüler kurduklarını söyledi.

Kentin en eski camilerinden olan Ulu Cami’ye yakınlığıyla önemli bir konuma sahip Gözcüler Evi uzun süre mal sahiplerinin kullanımında iken, mal sahiplerinin rızası ile Hizmet Binası olarak kullanılmak üzere Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırıldı. Kentsel Sit Alanı’nda yer alan yapı sırtını kuzeye vermiş, güney de avluya ve doğudan sokağa cephe veren 19. Yüzyıl başlarında Osmanlı döneminin son döneminde yapılmış, ticari kent merkezine paralel konumlanan ‘ESKİ Muğla’ diye nitelendirdiğimiz ve Arasta olarak bilinen çarşıya yakın konumuyla tipik bir Muğla evi özelliklerine sahip. Ocak 2020 de başlayan restore çalışmaları ile Gözcüler Evi’nin yüzde 95’i tamamlandı.

“BU YAPIYI MUĞLAMIZA KAZANDIRMIŞ OLACAĞIZ"

Gözcüler Evi’nin Muğla mimarisinin özel, sivil mimarlık örneği yapılarından biri olduğunu söyleyen Başkan Gürün; “Muğla genelinde restorasyon çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalardan biri de Menteşe İlçemizde Arasta, Saatli Kule’ye yakınlığı ve en önemlisi de Muğla sivil mimarisinin en özel örneklerinden biri olan Gözcüler Evi projesi. Kısa süre içerisinde geçmişin izlerini, değerini taşıyan ve geleceğe ışık tutan bu yapıyı Muğlamız tarihi dokusu içerisindeki restore edilen yapılar arasına kazandırmış olacağız” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211