Gözler Kabine toplantısında! Masada 4 kritik başlık var...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün toplanacak kabinede 4 önemli başlık ele alınacak. Rusya-Ukrayna gerilimi, Ermenistan ile normalleşme, salgında gelinen son durum ve enflasyonu düşürmek için atılacak adımlar toplantısının önemli başlıkları olarak masada yer alacak.

Gözler Kabine toplantısında! Masada 4 kritik başlık var...

Bugün Beştepe’de toplanacak olan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'ne Adalet Bakanlığı’nı Abdulhamit Gül’den devralan Bekir Bozdağ’ın ilk kez katılacak.

Hürriyet'in haberine göre; Toplantıda 100 bin sınırına dayanan Korona virüs salgınıyla mücadele çalışmaları, aşılamada son durum, Türkiye’nin arabuluculuk teklifinde bulunduğu Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerginlik, Ermenistan ile normalleşme görüşmeleriyle ekonomide yaşanan gelişmeler masaya yatırılacak.

ERDOĞAN, UKRAYNA’YA GİDİYOR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Karadeniz’de yaşanan gerginliğin azaltılmasına dönük yapılan diplomatik girişimlerle ilgili brifing vereceği toplantıda, Ermenistan ile yapılan normalleşme temaslarında gelinen durum da değerlendirilecek. Bu kapsamda Erdoğan’ın 3 Şubat’ta yapacağı günübirlik Ukrayna ziyareti de konuşulacak. 

SALGINDA GELİNEN SON DURUM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine üyelerine vaka rekoru kıran korona virüsle mücadele çalışmaları konusunda sunum yapacak. Büyük şehirler başta olmak üzere vaka sayılarının düşürülmesi ve aşılama oranının arttırılması için atılabilecek yeni adımlar kabinenin gündeminde olacak.

ENFLASYONU DÜŞÜRME ADIMLARI

Ekonomide yaşanan gelişmeler bağlamında kur, faiz, enflasyon üçgeninde önümüzdeki dönemde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yürüteceği çalışmalar da konuşulacak. Bu çerçevede enflasyonun düşürülmesine dönük yeni tedbirler, temel gıda maddeleri olmak üzere KDV’nin düşürülmesine yönelik alternatifli çalışma için tüm kesimlerden gelen öneriler de toplantıda değerlendirilecek. Kabinede enflasyonu düşürmek, fahiş fiyatları kontrol altına almak için de atılacak yeni adımlar belirlenecek.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2022, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER