Gözlerine siyah bant çektiler, empati kurdular

Toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl 7-14 Ocak tarihleri arasında kutlanan Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası kapsamında Pamukkale Belediyesi özel bir etkinlik düzenledi. Etkinliği görme engellilerin ne gibi zorluklar yaşadığını hissetmek için gözünde bantla gerçekleştiren Belediye Başkanı Avni Örki, “Amacım sizleri daha iyi anlamaya çalışmak” dedi.

Pamukkale Belediyesi, 7-14 Ocak tarihleri arasında kutlanan Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası kapsamında özel bir etkinlik düzenledi. Pamukkale Belediyesi; Beyaz Ay Derneği, Altı Nokta Körler Derneği ve Görmeyenler Kültür ve Birleştirme Derneği üyeleri ile Pamuk Kafe’de bir araya geldi. Görmeyenlerin yaşadıklarını hissetmeleri amacıyla düzenlenen etkinlikte; Gülay Kaynak Sarıkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Atatürk Endüstri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Hasan Tekin Ada Anadolu Lisesi öğrencileri de yer aldı.

GÖZLERİNE SİYAH BANT TAKTILAR

Törene katılan öğrencilerin gözlerine bant takılarak görmeyenlerin yaşadığı sıkıntıları hissetmeleri sağlandı. Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki de törene gözünde bantla katıldı. Konuşmasını da bu şekilde yapan Başkan Örki, “Burada yer alan görme engelli arkadaşlarımızın neler yaşadığını hissetmek için gözümü bantla kapatmak istedim. Aynı şekilde öğrenci arkadaşlarımın da gözünde bant var. Buradaki amacımız farkındalık oluşturmak. Sizleri anlamaya çalışmak ve belediyecilik hizmetini sizin hayatınızı kolaylaştıracak şekilde vermek istiyoruz. Belediyemizi ait binalarda görme engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak uygulamalarımız mevcut. Şuan gözlerimiz kapalı konuşma yapmak belki çok bir şey ifade etmeyecek. Ama emin olunki bu birkaç dakikalık hissiyatımı ifade etmem gerekirse görmemek gerçekten çok zor. Bu şekilde yaşamak için gönül gözünün de açık olması gerekir” dedi.

“GÖRME ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Başkan Örki, şunları aktardı: “1920’li yıllarda bu farkındalık çalışması başlatılmış. ‘Beyaz baston’ adıyla yürünmüş, bugün gelinen noktada bir çok güzel adımlar da atılmış olduğunu görüyoruz. Ama bu yeter mi, yetmez. Hala atılması gereken adımların, yapılması gereken işlerin olduğunu biliyorum. Üstümüzdeki bu sorumluluğun bilincindeyiz. Belediyecilik hizmetini sunarken sizin hayatınızı kolaylaştıracak ne türlü adım var ise onları atmak için çalışacağız. Pamukkale Belediyesi olarak biz her vatandaşımızın olduğu gibi görme engelli olan vatandaşlarımızın da yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

BAŞKAN ÖRKİ, GÖZÜNDEKİ BANTLA YÜRÜDÜ

Konuşmanın ardından görme engellilere özel olarak hazırlanan filmi katılımcılar yine gözlerinde bantla takip ederek engellilerin yaşamlarındaki zorluklarını hissetmiş oldular. Pamukkale Belediyesi ihtiyacı olan 15 görme engelli vatandaşa beyaz baston hediye etti. Başkan Örki, gözündeki bantla yürüyüş yapmayı da ihmal etmedi. Farkındalık programına katılanlar yine gözleri bantlı halde toplu fotoğraf çektirdiler.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2020, 17:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER