GRİP KAPIDA, ŞİFA DOĞADA!

GRİP KAPIDA, ŞİFA DOĞADA!

Mevsim değişikliğiyle birlikte grip salgını da arttı. Bu salgına yakalanmamak ve gripten kurtulmak için çoğu kişi doğal yöntemleri tercih ediyor. Aktar Ali Gürcan grip ve soğuk algınlığına iyi gelen bitkileri anlattı ve ‘kış çayı’ tarifi verdi.

Havaların soğumasıyla birlikte grip salgınında da artış yaşandı. Salgına yakalanmak istemeyenler ve gripten kurtulmak isteyenler şifayı doğada aradı. Aktar Ali Gürcan grip ve soğuk algınlığı şikâyetleri olanların en çok tercih ettiği bitkilerin; ıhlamur, adaçayı, tarçın ve kuşburnu olduğunu söyledi. ‘Kış Çayı’ adı verilen bir karışım tarifi veren Aktar Gürcan; “Ihlamur, kuşburnu, hibüsküs, zencefil, zerdeçal ve tarçını demliğe koyuyoruz. Üzerine sıcak su ekliyoruz. 6-7 dakika demlenmeye bırakıyoruz. Ardından sıcak şekilde içiyoruz. Ayrıca şeker yerine bal koyarak tatlandırmak da faydalı olacaktır” dedi.

 “GRİBE YAKALANMADAN TÜKETİN”
Denizli Özel Cerrahi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Emre Erkilet ise doğal yöntemlerin gribe yakalanmadan kullanılmasının daha faydalı olacağını söyledi. Op. Dr. Erkilet sözlerinin devamında ise; “Hasta olduğumuz zaman herkesin bildiği bitkileri ve çayları tüketebiliriz. Faydaları vardır. Bu tür enfeksiyonlarda vücut direncini yüksek tutmak çok önemli. Gribal enfeksiyona yakalandıktan sonra kullanacağımız ilaçlar ve doğal yöntemler sadece o anki şikayetlerimizi azaltmaya yarıyor. Enfeksiyonun geçmesi için belli bir süreye ihtiyaç var. O nedenle doğal yöntemlerin bu tür hastalıklara yakalanmadan önce tercih edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

 

PINAR ÇANKAYA- DOĞAN AKŞİT

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211