'GÜÇLÜ BÜYÜME G-20'DE LİDERLİĞİ GETİRDİ'

'GÜÇLÜ BÜYÜME G-20'DE LİDERLİĞİ GETİRDİ'

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2017 yılı büyüme rakamları hakkında açıklama yapan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert, “Ülkemiz, yüzde 7,4’lük büyüme verisiyle G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi oldu” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2017 yılı büyüme rakamları açıklandı. Türk ekonomisinin 2017 yılının tamamında yüzde 7,4, 2017 yılının dördüncü çeyreğinde ise yüzde 7,3 büyüdüğünü bildirildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert, “Ülkemiz, yüzde 7,4’lük büyüme verisiyle G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi oldu. OECD ülkelerinin büyüme verilerine baktığımızda ise, İrlanda’dan sonra en hızlı büyüyen ikinci ekonomi olduğumuzu görüyoruz. 2013 yılından bu yana en hızlı yıllık büyümeye imza atan ülkemiz, böylelikle uluslararası kuruluşların neredeyse tamamının tahminlerini de boşa çıkarmış oldu. 2017 yılı geneli için ülkemiz ekonomisinin yüzde 3 bandında büyüyeceği yönünde çeşitli tahminler yapan kuruluşlar, yıl içerisinde bu tahminlerini birkaç kez revize etmek zorunda kalmışlardı. Ancak; ülkemiz ekonomisinin uluslararası kuruluşların yeni tahminlerinin de üzerinde bir büyüme performansı sergilediğine şahit olduk” dedi.

“ORTA VADELİ PROGRAM HEDEFİMİZİ AŞTIK”
Başkan Kocasert, şunları söyledi: “Ülkemiz ekonomisi, 2017 yılında Kredi Garanti Fonu aracılığıyla hükümetimizin sağladığı kredi desteği başta olmak üzere, istihdam ve vergi teşviklerinin katkısı ve iç talepte yaşanan canlanmayla birlikte, 2017 yılının ilk üç çeyreğinde güçlü bir büyüme performansı yakalamış, hatta üçüncü çeyrekteki yüzde 11,1’lik büyüme rakamıyla dünya rekoru kırmıştı. 2017’nin tamamında ulaştığımız yüzde 7,4 oranında büyümeyle, sene başında yüzde 4,4 olan ve eylül ayının sonlarında yüzde 5,5 olarak revize edilen Orta Vadeli Program hedefimizi de aşmamızın sevincini aşıyoruz.”

“YATIRIM VE NET İHRACATTAN POZİTİF KATKI”
“Güçlü büyüme rakamlarının bir diğer önemli ve sevindirici yanı ise, büyümenin 2,3 puanının yatırım ve net ihracat kaleminden gelmiş olması” diyen Başkan Kocasert; “2017 yılında çift haneli artan ülkemiz ihracatı, 157 milyar USD’yi geride bırakmış ve Cumhuriyet tarihimizin en yüksek ihracat değerine ulaşmıştı. 2018’in ilk üç ayında da devam eden güçlü ve çift haneli ihracat artışlarımızın, yıl genelinde de büyümeye pozitif katkı sunacağı kanaatindeyim” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER