GÜLDEMİR; '1-4 MART TARİHLERİNDE DÜNYANIN KALBİ ANKARA'DA ATACAK'

GÜLDEMİR; '1-4 MART TARİHLERİNDE DÜNYANIN KALBİ ANKARA'DA ATACAK'

Ankara’da gerçekleştirilecek Dünya Tarım ve Gıda İşbirliği Zirvesi, öncesinde DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ni ziyaret eden Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Necip Fazıl Güldemir; “Zirveye tam 80 ülke davet ettik ve 45 ülkeyi birebir gezdik. Dolayısıyla 80 ülke Türkiye’de olacak. 1-4 Mart tarihlerinde dünyanın kalbi Ankara’da atacak” dedi.

Başkent Ankara, dev bir organizasyona ev sahipliği yapacak. 1-4 Mart 2018 tarihleri arasında Başkent Ankara’da Dünya Tarım ve Gıda İşbirliği Zirvesi gerçekleştirilecek. Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu tarafından yapılacak zirveye; 80 ülke temsilcisi katılmasa bekleniyor. Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Necip Fazıl Güldemir, zirve öncesinde DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ni ziyaret etti. Ziyarette zirve ile ilgili bilgiler aktaran Güldemir; şöyle konuştu; “Gerçekleştirilecek olan zirve tarım ve gıdanın artık en tepesi. Dünyada böyle bir zirve daha önce yapılmadı. Nasip olursa 1-4 Mart tarihinde yapılacak olan tarım ve gıda işbirliği zirvesi Ankara’da gerçekleştirilecek. Zirveye tam 80 ülke davet ettik ve 45 ülkeyi birebir gezdik. Gidemediğimiz ülkelerin büyükelçiliklerinden de olumlu cevaplar almaya başladık ve bu işi Tarım Bakanımız da üstlendi ve kendileri de destek veriyorlar. Allah izin verirse Sayın Cumhurbaşkanımızın da zirveye katılıp açılışı gerçekleştirmelerini bekliyoruz. Dolayısıyla 80 ülke Türkiye’de olacak. 1-4 Mart tarihlerinde dünyanın kalbi Ankara’da atacak. Zirvede 36 tane oturum ve yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilecek ve bir anlamda da ülkeler arası ticari görüşmeler yapılacak. Ülkeler orada neden kendi ülkelerine yatırım yapılması gerektiğini anlatacak. Hangi ürünlere ihtiyaçları olduğunu dile getirecekler. Tabi diğer taraftan biz de ürünlerimizi daha iyi tanıtma fırsatına sahip olacağız. Öte yandan 45 ülkenin ardından sıra Denizli’ye geldi ve Ege’nin en güzel kentlerinden birinde ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz. Burada ticaret odaları, sanayi odası, ticaret borsası, belediyelere ve valiliğe bilgilerimizi veriyoruz ve halkımıza diyoruz ki; biz öncelikle pazarı bulursak üretim yapmak çok kolay. Zaten sloganımızda ‘önce pazar sonra üretim’ ana sloganımız ise ‘Anadolu’dan dünyaya’ diyerek çıkış yaptık. Her şeyin konuşulacağı çok büyük bir zirve bizleri bekliyor.”

‘HER İKİ TARAFINDA OLUMLU NOKTALARINI BİR ARAYA GETİRİYORUZ’
Konfederasyon olarak yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgiler veren Güldemir; “Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonunun kurucusu ve Genel Başkanı Hakan Yüksel’dir. 81 il 640 ilçe 41 ülke ve bu ülkelerin 12 tanesinde ofisleri bulunan, 280 bin üyesi olan bir sivil toplum kuruluşudur. İşimiz arz ve talep üretmektir. Son zamanlarda elimizde 3 pazar vardı. Bu pazarlardan birisi Suriye, diğeri Irak ve Rusya’dır. Suriye savaştan dolayı tamamen bitmiş durumda. Irak’ta ise bir gün kapı açılıyor bir gün kapanıyor bu sebeple ne olacağı belli değil bu da üreticinin mağdur olmasına sebep oluyor. Rusya ile ilgili de bildiğiniz gibi bir uçak krizi yaşandı ve bu hem turizmi hem de tarımı ciddi şekilde etkiledi. Dolayısıyla riski dağıtmak gerekiyor. Biz konfederasyon olarak pazar araştırıyoruz. Afrika, Balkanlar, Avrupa, Körfez ülkeleri, Bağımsız Devlet Toplulukları ve Türk Ülkeleri’nde araştırdığımız pazarlarda arz ve talebi bir araya getiriyoruz. Ankara merkezimize gelen bir ürün kıs süre içerisinde tüm dünyaya dağılıp müşteri bulabiliyor. Biz burada hem alıcıyı hem de satıcıyı zor durumda bırakmamak ve mağdur etmemek için her iki tarafında birbirlerine olan olumlu noktalarını bir araya getiriyoruz” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER