GÜLİZAR BİÇER KARACA'DAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ AÇIKLAMASI

GÜLİZAR BİÇER KARACA'DAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ AÇIKLAMASI

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Adayı Gülizar Biçer Karaca, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yazılı açıklamada, “Yaşamın kaynağı sudur. Artık ne besin kaynağımız olan tarımsal ürünleri ne de musluklarımızdan akan suyu güvenle tüketebiliyoruz” dedi.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Adayı Gülizar Biçer Karaca, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yazılı basın açıklaması yaptı.  Genel Başkan Yardımcısı Karaca, “5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Türkiye’deki manzara ne yazık ki; kutlamaya değer değil. Türkiye geride bıraktığımız 16 yıldaki yanlış politikaların acı reçetesiyle karşı karşıya kalmış; sıkıştırıldığı rant, faiz, borçlanma ve işsizlik sarmalında doğayı önceliği olarak görmekten uzaklaşmış durumdadır.  Oysa biz bugün;1953 yılı 5 Haziran’ında, bölgedeki şek er pancarını işlemek için açılan Adapazarı Şeker Fabrikası’nın 65. yılını kutluyor olabilirdik. Ancak şeker fabrikaları denince artık akla gözünü doğa ve insan yaşamına dikmiş bir iktidarın bekası için yapılan özelleştirmelerden başka bir şey gelmiyor. Tıpkı ülkemizin can çekişen derelerine baktığımızda plansızca yapılan HES projeleri ve denetimsizliğin bir eseri olan kirlilik dışında bir şey göremediğimiz gibi”dedi.

“İNSANLIĞIN KARŞILAŞTIĞI İLK ÇEVRE SORUNU: SU KİRLİLİĞİ”
Yaşamın kaynağının su olduğunu belirten Karaca; şunları söyledi: “Artık ne besin kaynağımız olan tarımsal ürünleri ne de musluklarımızdan akan suyu güvenle tüketebiliyoruz. Evsel atıkların yanı sıra sanayi kuruluşlarının atıklarının sebep olduğu su kirliliği, yaşam hakkımızı tehdit eder noktaya geldi. Alınması gereken önlemler ne yazık ki yetersiz.”

“CHP’NİN DOĞA DOSTU YAŞAM POLİTİKASI”
“CHP olarak, doğa dostu bir yaşam inşa edeceğiz” diyen Genel Başkan Yardımcısı Karaca, “Doğa katliamlarına imza atan hükümetin yanlış uygulamalarını sonlandıracağız. İklim değişikliğinin yarattığı tahribatı önleyici kapsamlı projeleri hayata geçireceğiz. Sürdürülebilir enerji potansiyelini hayata geçirecek, doğa dostu teknolojileri teşvik edeceğiz. Doğa dostu üretimi teşvik edeceğiz. Uluslararası koruma altında olan alanlarda maden araması ve HES yapmayacağız. Ekolojik anayasa hazırlayacak, su kanunu çıkararak rantın ve özelleştirmelerin önüne geçeceğiz. ÇED raporlarında kamusal çıkarı mümkün kılacak, ayrıca SED yürütülmesini sağlayacağız. Meraları özel mülkiyet olmaktan çıkaracak, Akkuyu ve Sinop Nükleer Enerji santrallerini, uluslar arası yükümlülükler dahilinde iptal edeceğiz.24 Haziran’da geliyoruz.Doğa İçin geliyoruz, yaşanabilir kentler için geliyoruz” diye konuştu.

MUHAMMET KARAÇAY

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER