GÜMÜŞ RENKLİ DENİZLİ BANGOSU SEVİNÇLE KARŞILANDI

GÜMÜŞ RENKLİ DENİZLİ BANGOSU SEVİNÇLE KARŞILANDI

Yıllardan sonra ilk defa Denizli bangosu olarak bilinen azman ırkı güvercinlerin gümüş renkli yavrusu oldu.

Denizli'de yüzyıllardır beslendiğini bilinen bu ırkların yok olmasının önlenmesi ve korunması amacıyla Denizlili güvercinseverler tarafından 2004’de Denizli güvercinevi derneği (DGE) kurulmuştu.
O tarihlerde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan Denizli güvercinlerinin sayıları dernek faaliyetleri ve yetiştiricilerin sahip çıkması ile çoğalıyor.
Gönüllü yetiştiricilerden olan Hayri Ün de bu ırkları yetiştirerek sahip çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde Hayri Ün, çok güzel bir sürpriz ile karşılaşmış. Yetiştiricilerin "Ciba (kuyruğu ve kanat üstleri koyu renkli, diğer kısımlar beyaz) olarak isimlendirdikleri renk deseninde "gümüş" renkli bir güvercin dünyaya gelmiş. 

Gümüş ciba renkli Denizli azmanı güvercin yavrusunun kendi kümesinde dünyaya gelmesinden çok mutlu olduğunu söyleyen Hayri Ün, "Çocukluğumdan beri güvercin beslerim. Bu renkte azman güvercinini ilk defa gördüm. Şu anda Denizli'de tek, dolayısıyla Dünya'da tek. Umarım sayılarını çoğaltabilirim. Denizli güvercinlerimizin çok değerli bir ırk olduğunu ve doğru yetiştiricilik ile çok daha değişik renkli güvercinlerin dünyaya geleceğine inanıyorum" dedi. Ayrıca Hayri Ün"Denizli güvercinlerimizin çok değerli bir ırk olduğunu ve doğru yetiştiricilik ile çok daha değişik renkli güvercinlerin dünyaya geleceğine inandığını" söyledi...

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER