“GÜNEŞ ENERJİSİYLE DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTULURUZ”

Bozkurt Belediyesi’nin “Güneş Bozkurt’tan Doğar” sloganıyla düzenlediği Dünyanın ilk 1. Yenilenebilir Enerji Şenliği büyük ilgi gördü.

“GÜNEŞ ENERJİSİYLE DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTULURUZ”

Denizli Bozkurt Belediyesi, enerji konulu bir şenlik düzenleyerek dünyada bir ilki gerçekleştirdi. “Güneş Bozkurt’tan Doğar” mottosuyla yola çıkan Bozkurt Belediyesi, 1. Yenilenebilir Enerji Şenliği kapsamında ‘Güneş Enerjisi’konulu bir panel düzenledi ve çalışmaların detaylarını kamuoyuyla paylaştı.Bozkurt Belediyesi tarafından CW Enerji sponsorluğunda gerçekleştirilen şenliğin son gününde; enerji, yerel yönetimler ve finans sektörünün temsilcilerinin katılımı ile güneş enerjisi konulu panel düzenlendi. "1. Yenilenebilir Enerji-Güneş Enerjisi" başlıklı panel kapsamında, güneş panellerinin alternatif uygulama alanları, yatırım finansmanı ve enerji kooperatifleri görüşüldü.Panele Cumhuriyet Halk Partisi Denizli Milletvekili H.Teoman Sancar, Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, GÜNDER Sekreteri Faruk Telemcioğlu, PAÜ Öğretim Üyesi ve Makine Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Başkanı Prof. Dr. Harun Kemal Öztürk, CW Enerji Perakende Saha Satış Sorumlusu Cemil Erkan Nazlı, CW Enerji Genel Müdürü Volkan Yılmaz, ODTÜ MD Enerji Komisyonu Başkanı Dr. Huzur Keskin, CW Enerji Üretim Direktörü Emrah Karayel, EKZ Enerji’den Serdar Ekiz konuşmacı olarak katıldı.

“BOZKURT BELEDİYESİ’Nİ ÇAĞDAŞ ADIMLARINDAN DOLAYI TEBRİK EDİYORUM”
Panele katılan ve Bozkurtluları bu önemli günlerinde yalnız bırakmayan CHP Denizli Milletvekili H.Teoman Sancar, Bozkurt Belediyesi’nin ilime ve teknolojiye yönelik gerçekleştirdiği projeleri takdir etti ve şunları aktardı: ” Ülkemizde güneş ve nimetlerinden faydalanarak bu tür projeler üretmek gerçekten takdire şayan. Yenilenebilir enerji konusunda ülke olarak çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Enerji insanın temel kaynağıdır. Bu ve benzeri söyleşilerde bunları konuşmalı ve üretme adına daha çok düşünmeliyiz. Bugün burada, bir bireyin evinde kendisine yetebilecek enerjiyi üretebilmesi adına her türlü imkanının olduğunu ve bürokratik yolların nasıl olacağı konusunda aydınlatıcı bilgiler konuşuldu. Ülkenin kendine yetebilmesi çok önemli. Bulgaristan’dan elektrik ithal ediyoruz. Bu noktada dışa bağımlılığı azaltma konusunda çalışmalarımızı sürdürmeliyiz. Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik’i de bu uygar ve çağdaş adımlarından dolayı tebrik ediyorum.”

 “DIŞA BAĞIMLILIĞI ENGELLEMEMİZ MÜMKÜN OLACAK”
Etkinlik kapsamında açılış konuşması yapan Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, güneş enerjisi kullanımının tüm ilçede yaygınlaştırılması için belediyenin aldığı kararları açıklarken ilave 1 MW'lık güneş enerjisi santrali için çalışmalara başladıklarını duyurdu. 2015 yılında başvurusu yapılan ve Şubat 2018 tarihinde devreye alınan 1 MW’lık güneş enerjisi santrali bulunan Bozkurt Belediyesi, yenilenebilir enerjinin yerel yönetimlerin önemli bir parçası haline geldiği belediyelerin başında geliyor.

Güneş enerjisi kullanan eski veya yeni hiçbir konuttan imar ücreti alınmayacağını belirten Başkan Çelik, çatı tipi güneş enerjisi sistemler için onay sürecini hızlandırmak üzere, tip proje çalışması yapılacağını bildirdi. Güneş enerjisi için özel faizli banka kredisi imkanlarınınsağlanacağını ifade eden Başkan Çelik, “Konutlarında kredi ile güneş enerjisi kullanmak isteyen ilçe halkı için belediyenin kefil olacak.Türkiye Belediyeler Birliği bünyesinde kurulacak olan enerji dostu bir belediyeler birliği ile yerel yönetimlerin yenilenebilir enerji çalışmalarında ortak hareket edilebilir. Güneş sayesinde, milli ve yerli enerji politikalarına ulaşarak dışa bağımlılığı engellememiz mümkün olacak” şeklinde konuştu.

 “GÜNEŞ YATIRIMLARI EKONOMİYE KATKI SAĞLAYACAK”
Şenliğinsponsoru CW Enerji Genel Müdürü Volkan Yılmaz etkinlikte gerçekleştirmiş olduğu sunumda katılımcılara, önü açılan ve kolaylaştırılan 10 KW'a kadar çatı ve öz tüketim güneş enerji santrali yatırım ve tüketim modeli hakkında bilgiler aktardı. Ülke olarak tarım yapılamayan marjinal dağ eteklerinde yaklaşık 120 bin TWh gücünde güneş enerji santrali kurulabilecek potansiyel enerjiye sahip olunduğunun altını çizen Yılmaz, “Ülkemizin cari açığının çoğunu enerji ithalatı oluşturuyor. Ülkemizin ekonomisi için enerji önemli bir etkendir.” dedi. 10 kW çatı tipi güneş enerji santrali başvuru süreçlerinin oldukça kolaylaştırıldığının bilgisini aktaran Yılmaz, şunları söyledi: “Birkaç basit evrakla başvuru yapılıp kısa sürede sonuçlar alınabiliyor. 3 kW çatı tipi güneş enerji santrali için hemen çağrı mektubu oluşturulurken 3-10kw altı için başvurularınız trafo kapasitesine bakılıp çağrı mektubu oluşturulur. Elektrik faturanızda bulunan sözleşme gücüne dikkat edilmesi gerekir. Bu sözleşme gücünün biraz altında başvuru gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Onaylanan ilk 10kw altı GES proje 9,55kWe VOLKAN GES onayı alınmış ve kurulumu kısa sürede gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. 10 kW bir projede en azından 11,5-12kW kurulumu tercih ve tavsiye ediyoruz. Elektriğe gelen zamlardan kurulan GES projeniz ile etkilenmeyeceksiniz. Her ay ödediğiniz elektrik faturanızı elektrik faturasına değil bankaya kredi ödeyerek santral sahibi olabilirsiniz.  Cebinizden ekstra para çıkmayacaktır. Sadece çatı olarak düşünmeyin. Otopark üzeri ve kameriye üzerine de kurulum gerçekleştirebilirsiniz. CW Enerji Ar-Ge ürünü olan çatıya uygun su sızdırmaz güneş paneli çerçeve sistemi ile de güneş panellerinizi çatı kaplama malzemesi olarak kullanabilirsiniz. Temiz ve sonsuz enerji kaynağı güneşten sonuna kadar faydalanılması gerekiyor.”

SERDAR KİRİŞ – MEHMET ÜNLER

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2018, 16:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER