Güney Kore'den Denizlili Kore gazilerine ziyaret

Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Savunma Ateşesi Deniz Kurmay Yarbay Ho Sung Hwang; 1950 yılında meydana gelen Kore Savaşı’na katılarak ‘Gazi’ unvanını alan Denizli’deki gazileri ve yakınlarını, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Denizli Şubesi’nde ziyaret etti.

Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Savunma Ateşesi Deniz Kurmay Yarbay Ho Sung Hwang; 1950 yılında meydana gelen Kore Savaşı’na katılarak ‘Gazi’ unvanını alan Denizli’deki Kore gazilerini ziyaret etti.  Türkiye Muharip Gaziler Derneği Denizli Şubesi’nde gerçekleşen ziyarete; Kore gazilerinin yanı sıra Kıbrıs gazileri ile şehit yakınları katıldı.  Ziyaret öncesi Kore Savaşı’nda şehit olanlar için saygı duruşunda bulunulurken, İstiklal Marşı ve Kore Milli Marşı okundu.

“KORE AHDE VEFA BİR ÜLKE”

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Denizli Şubesi Başkanı Hamdi Helvacılar, “1950-1953 yılları arasında gösterdikleri başarının onurunu yaşıyoruz. Güney Kore ahde vefa bir ülke. Gazilerimizin kendilerinden sonra çocuklarına şimdi de torunlarına burs veriyorlar. 70 yıla dayanan bir süreç. Böyle bir ortamda çeşit çeşit illeri gezerek, ziyaret ediyorlar. Özellikle Ege’nin en büyük kentlerinden biri olan Denizli’ye geldiler. Bize gurur verdiler, ayaklarına sağlık çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“KORE GAZİLERİNE MİNNETTARIZ”

Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Savunma Ateşesi Deniz Kurmay Yarbay Ho Sung Hwang, konuşmasını Türkçe olarak gerçekleştirdi. Denizli'de olmaktan memnun olduğunu belirten Hwang, “Özellikle burada sizleri buradan görmekten saygı duydum ve gururluyum. Ben Ankara'da görev yapan Kore Cumhuriyeti’nin askeri ataşesiyim. 68 yıl önce bizim ülkeyi savunmak için görev yapan Kore gazilerine teşekkür etmek, Kore devleti ve halkı adına teşekkür etmek ve saygı göstermek için buradayım. Gittiğim yerlerde eski günlerle ilgili konuşuyoruz ve bu beni etkiliyor. Kahraman Kore gazilerine minnettarız. Onlar bize yardım ettiler, çok duygulanıyorum” dedi.

4 GAZİ TORUNUNA 500 DOLARLIK BURS

Konuşmaların ardından Ateşe Hwang, Kore devletince hazırlanan Türk askeri heykelini Kore gazilerine ve yakınlarına hediye etti. Dernek Başkanı Helvacılar da Ateşe Hwang'a teşekkür plaketi verdi. Ateşe Hwang, Gazilere ve yakınlarına da Türk ve Kore Cumhuriyeti’nin bayraklarının el ele kucaklaştığı resmin bulunduğu bardakları hediye etti. Denizli’deki 4 gazi torununa 500 Dolarlık burs veren Ateşe Hwang, Kore gazilerinin torunlarına teşekkür plaketi taktim etti.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2019, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER