Güney, kurtuluş gününü kutladı

Güney İlçesi’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılı, etkinlikleriyle birlikte kutlandı.

Güney, kurtuluş gününü kutladı

Güney İlçesi, düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılını kutladı. Güney Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan törene; İlçe Kaymakamı Mehmet Emre Yıldız, Belediye Başkanı Halil Ayhan’ın yanı sıra, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, MHP İl Başkanı Av. Yusuf Garip, ilçe protokolü ile vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan tören, Ata’nın huzuruna çelek sunulmasıyla devam etti. Törende konuşan Belediye Başkanı Halil Ayhan; “Hayatı boyunca hür yaşamış Türk milleti, esareti hiç kabul etmediği gibi mücadelesini de bırakmamış. Güney ilçemiz de aynı bunlar gibi, kanında taşıdığı Türk kanıyla düşmana huzur vermemiştir. Zeybeklerimiz, düşmana sürekli saldırılar düzenleyerek onları ilçemize tam olarak yerleştirmemiştir. İlçemiz, onlara göre sınır ilçesi olduğu için düşman, buraya çok önem vermiş, buraya çok büyük takviye birlikler çıkarmış. Zeybeklerimiz, Kuva-i Milliye gücünü kurarak, sürekli onlarla mücadele etmiştir. 30 Ağustos’ta Afyon’da başlayan Büyük Taarruz’da düşman yenilgiye uğrayınca, kaçışa geçmiştir. Hain düşman kaçarken; ilçemizin önde gelenlerinden Eyüp Bey, Hacı Emin Hafız Hoca ve zamanın Belediye Başkanı Hacı Bey’i de yanlarında götürerek, ilçemizden kaçmışlardır. İlçemize 25-30 kilometre ileride de bunları yaralayarak bırakmışlar ve orada zamanın Belediye Başkanı şehit olmuş. Türk halkı her zaman mücadelesini bırakmamış, yine de bırakmayacağız. Hala ülkemiz üzerinde oyunlar oynanıyor. Bizler var olduğumuz müddetçe, bunlara müsaade etmeyeceğiz” dedi. MHP İl Başkanı Yusuf Garip, ise şunları kaydetti: “Bu toprakları vatan yapmak için verilen Kurtuluş Savaşı’nın çetin mücadelesinin verildiği bu ilçemizde bu toprakları vatan yapmak için başta Güneyli saygıdeğer büyüklerimiz, aziz ecdatlarımız olmak üzere her birisini huzurlarınızda saygı, minnet ve şükranla anıyorum. Rabbim birliğimizi bütünlüğümüzü bozdurmasın.”

“Bunlardan ders çıkarmak gerekiyor”

Güney İlçesi’nin 100 yıl önce düşman işgalinden kurtulduğunun altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan; “2 yıl süren işgalde çok güzel günler geçmemiş ve düşman da rahat bırakılmamış. Hem Denizlimizde hem de ilçelerimizde o işgale karşı, en üst seviyede direnç gösterilmiş. Gazi Mustafa Kemal Atatürkümüzün başkomutanlığında26 Ağustos’ta başlayan Büyük Taarruz, 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlanmış ve İzmir’e kadar giden düşmanı topraklarımızdan kovma hareketi ile devam etmiştir. 3 Eylül’de de Güneyimiz, o esaret ve işgalden kurtulmuş. Bunlardan ders çıkarmak gerekiyor. 100 yıl önce olan bu saldırı ve ülkemizin paramparça edilmesi noktasındaki gayretler, kurtuluşumuzdan sonra da hiçbir zaman eksik olmadı. Değişik şekillerde, değişik kimlik ve yöntemlerle hala ülkemize yönelik saldırılar var. Bu saldırılar devam edecek. Çünkü yaşadığımız ülke, çok kıymetli. Burada ecdadımız gerçekten güzel bir vatan emanet etmiş” diye konuştu.

“Kahramanlık destanlarından biri ilçemizde yazılmıştır”

Kaymakam Mehmet Emre Yıldız, şunları kaydetti: “Güneyimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümündeyiz. Şanlı tarihimizdeki kahramanlık destanlarından biri de bundan tam 100 yıl önce ilçemizde yazılmıştır. Ülkemizi düşmanlardan temizleyerek, bizlere emanet eden kahraman ecdadımızı, bu önemli gün vesilesiyle rahmetle, minnetle, yad ederken; Güneyli hemşehrilerimizin kurtuluş gününü, en içten dileklerimle kutluyorum. 23 Temmuz 1920’de işgal edilen ilçemiz, 27 ay boyunca Yunan kuvvetlerince işgal altında olmuştur.” Yapılan konuşmaların ardından halk oyunları gösterisi yapıldı. İşle protokolü ve vatandaşlar daha sonra ilçe mezarlığına giderek şehitlik ziyareti gerçekleştirdi. Kurtuluş günü 15’inci Bağcılık Kekik Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Mary Jane Gurubu ile halk müziği sanatçısı Yeşim Dağlı sahne aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER