'GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ HARİTALAMA ÇALIŞMALARI YÜRÜTÜYORUZ'

'GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ HARİTALAMA ÇALIŞMALARI YÜRÜTÜYORUZ'

Büyükşehir Belediyesi’nin yürütmüş olduğu çevre ve gürültü kirliliği çalışmaları hakkında bilgiler veren Denizli Büyükşehir Belediyesi Çevre Kirliliği Kontrolü Ve Denetim Şube Müdürü Ramazan Değirmenci, “Hava kirliliğinin yanında gürültü kirliliği konusunda da yönetmelik gereğinde haritalama çalışmaları yürütüyoruz. 2018 yılı içerisinde gürültü haritasını çıkartıp ona göre eylem planlarımızı oluşturup; ona göre gerekli işlemleri başlatacağız” dedi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Çevre Kirliliği Kontrolü Ve Denetim Şube Müdürü Ramazan Değirmenci, DRT Denizli Televizyonu’nda yayınlanan ve Tolga Alp Düzgören tarafından hazırlanıp sunulan ‘Haberin Merkezi’ programının konuğu oldu. Değirmenci, programda Denizli’deki hava ve gürültü kirliliğine karşı yapılan çalışmalar hakkında bildiler aktardı. Çevre kirliliğinin bütün dünyada çok önemli bir konu olduğu söyleyen Değirmenci, “Belediye olarak bu konuda yaptığımız çalışmalar öncelikle hava kirliliği önleme çalışmaları yürütüyoruz. 2012 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yetki devri talebinde bulunduk. Bu yetki devri Bakanlığımıza her hangi bir sıkıntı çıkarmadan bu yetki devrini verdi. Bu kapsamda çalışmalarımızı yürütüyoruz. Hava kirliliğinin yanında gürültü kirliliği konusunda da yönetmelik gereğinde haritalama çalışmaları yürütüyoruz. 2018 yılı içerisinde gürültü haritasını çıkartıp ona göre eylem planlarımızı oluşturup; ona göre gerekli işlemleri başlatacağız. Olmazsa olmazlarımızdan eğitim çalışmalarımız var 19 ilçemizde bütün okullarında eğitimler veriyoruz. İlkokul 4’üncü sınıf öğrencilerimize çevrenin ne olduğunu kirliliğin ne olduğu nasıl önlememiz gerektiği hakkında çeşitli etkinliklerde yaparak bilinçlendirme çalışmalarını yürütüyoruz” dedi.

“DENİZLİ’DE HAVA, ESKİYE NAZARAN KİRLİ DEĞİL”
Denizli havasının eskiye oranla daha temiz olduğunun altını çizen Değirmenci, şöyle devam etti: “Denizli’de hava eskiye nazaran kirli değil. Denizli’deki hava kirliliğini 3 faktör olarak ayırabiliriz. Bunlardan bir tanesi Denizlimizin coğrafi yapısındandır. Denizlimizin etrafının dağlarla çevrili olması hava akımının çok fazla olmaması hava kirliliğine sebebiyet veriyor.  İkinci olarak da bizim in versiyon oluşumudur. Ilık havalarda, bulutsuz ve güneşli havalarda genellikle akşamüzeri havanın aniden soğuması ile havanın alt tabakası soğuk üst tabakası her hangi bir ısı kaybı olmadığı için alt tabakanın yoğunluğu daha fazla oluyor. Vatandaşlarımızın çıkarmış olduğu dumanlar yukarıya çıkış sağlayamıyor ve bu hiçbir şekilde engellenememektedir. Üçüncü olarak vatandaşlarımızın bilinçsiz bir şekilde kömürlerini veya sobalarını yakmalarından kaynaklanan bir hava kirliliğidir. Bununla ilgili çalışmalarımızı 2012 yılında Osman Başkanımızın talimatıyla Çevre Ve şehircilik Bakanlığı’ndan yetki devri talebinde bulundu. Bu yetki devri kapsamında da çalışmalarımız sürdürmekteyiz.”

“AMACIMIZ; KAÇAK KÖMÜR GİRİŞİNİ ENGELLEMEKTİR”
Kömür satış noktalarında yaz aylarından başlayarak denetimler yaptıklarının altını çizen Değirmenci,  “Asıl amacımız Denizli’nin Pamukkale ve Merkezefendi İlçe sınırları içerisinde kaçak kömür girişini engellemektir. Hanelerde Mahalli Çevre Kurulu’nda belirtilen kararlarda iki ana gurubu ayrılarak denetimlerinizi gerçekleştiriyoruz. Mahalli Çevre Kurulu’na göre doğalgaz geçen bölgelerde, merkezi ısıtma sistemine sahip binaların kömür kullanımı tamamen yasaklanmıştır. Doğalgaz geçmeyen bölgelerde ise merkezi ısıtma sistemine sahip kalorifer kullanan binalarda filtre zorunluluğu bulunmaktadır. Sahaya çıkan arkadaşlar, denetimlerini yaparken duman gördüklerinde öncelikle ‘Buradan doğal gaz geçiyor mu?’ diye bakıyor. Doğal gaz geçiyor ise o kömürü yaktırmıyoruz. ‘Doğalgaza geçeceksin’ diye bir şartımız bulunuyor. Bizim bu dayanağımız ise Mahalli çevre Kurulu Kararıdır. Doğalgaz geçmeyen bölgelerde ise öncelikle filtresinin olup olmadığını bakıyoruz. Kazan filtresi yoksa gerekli önlemleri alması için gerekli uyarıları yapıyoruz. Denizli’deki fabrikalarda de denetim görevimiz var. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, sanayi tesislerine online emisyon ölçümü getirdi. Bütün bacaların emisyon ölçümü anlık olarak her zaman Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ndeki arkadaşlar tarafından yapılıyor. Ne kadar karbon monoksit salınım yaptığını ne kadar kükürt salınımı yaptığını kontrol edilip gerekli önlemleri alıyorlar” şeklinde ifade etti.

“ÇEVRE KİRLİLİĞİ HAKKINDA ÖĞRENCİLERİMİZE EĞİTİMLER VERİYORUZ”
Denizli genelinde çevre kirliliği konusunda eğitim çalışmalarının olduğunu söyleyen Değirmenci, “Çevre kirliliğinin neler olduğunu vatandaşlarımıza anlatabilmek için ilk başta öğrencilerimize eğitimler veriyoruz. Eğitimlerde tek tek okullarımızda eğitimleri gerçekleştiriyoruz. Denizli İl genelinde bulunan 305 tane ilkokulumuzdan 180 tanesine ulaştık. 2017-2018 eğitim dönemin sonuna kadar ise bunu tamamen bütün okullarımıza ulaşarak eğitim çalışmalarımızı tamamlayacağız. Öğrencilerimizin daha da bilinçlenmesi için bizim Genç Denizli Kulübümüz’le Tiyatro gösterileri yapıyoruz ve Denizli genelinde atık pil toplama kampanyası yapıyoruz. Bir tane kalem pil 4 metre küp toprağı zehirlediğini herkes biliyor.  Ama bunun nerede toplanacağını nereye getireceğini kimse bilmiyor. Okullarımızda atık pil toplama kampanyası yapıyoruz. Tüm okullarda dereceye girenler ise çeşitli ödüllerimiz oluyor. Asıl amacımız bizim burada o pilleri doğaya zarar vermeden bertarafını sağlamak. 2011-2012 yıllarında 300-400 yüz kilo atık pil topluyor idik. Şu an ise 7 ve 8 ton atık pil topluyoruz. En büyük katkımız atık pil toplama makinaları yaptık. Okullarıma belli periyotlar halinde okullarımıza dolaştırıyoruz” dedi.

 

DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221