Hafta içi sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, korona virüs salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hafta içi sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan korona virüs, mart ayı itibarıyla Türkiye’de de etkili olmaya başladı. Korona virüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz da salgına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Sokağa çıkma yasağı, restoran ve kafelerin kapatılması, çalışma saatlerinin değişmesi gibi önlemler hakkında konuşan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, vaka sayılarındaki yükselişin evlerdeki toplanmalardan kaynaklandığını ifade etti. Hafta sonu sokağa çıkma yasağının hafta içine de yayılabileceğini belirten uzman isim tedbirlere uyulmazsa bu kışın çok sert geçeceğinin sinyallerini verdi.

“Bireysel olarak uyacağımız tedbirlerle birlikte kamusal alandaki tedbirlere birlikte uyarsak vaka sayısındaki artışın azalacağına inanıyorum. Toplum olarak pandeminin ilk dönemindeki hassasiyetlere yeniden dönülmeli. Duyarlılık oluşmaya başladı, insanların birçoğu bu hastalığın ne kadar ciddi olduğunu, yayılmasının önlenmesi için evlerde vakit geçirmemiz gerektiğini biliyor.”

EV MİSAFİRLİĞİ KORONA VİRÜSÜ YAYIYOR

“Son dönemde hastalığın yayıldığı yerler arasında bir numarada evler var. Misafirliklerde kalabalıkların kapalı alanda bir araya gelmesi, maske takmaması, temasta bulunması vaka sayısını yükseltiyor. Misafirliklere, yatılı kalmalara ara vermemiz gerekiyor. Doğum günleri, cenaze ziyaretleri gibi uzun süreli kapalı alanlarda vakit geçirmek hastalığın yayılmasını arttırıyor. Zorunlu haller dışında misafirliklere ara vermeliyiz.”

Alışveriş merkezlerinde de çalışma saatleri sınırlandırılabilir, sokağa çıkış serbestliği sadece belli meslek grupları için geçerli olabilir. Birçok alternatif var ama umarım gerek kalmaz. Buraki kilit nokta önlemlere uymak.

KORONA VİRÜS GENÇLERE DE KOLAYCA BULAŞABİLİYOR

Yoğun bakımdaki hastaların çoğunun 65 yaş üstü olduğunu ve kronik rahatsızlığı olduğunu göz önünde bulunduralım fakat hastalık gençlere de kolayca bulaşabiliyor. Gençlerden de yoğun bakımda yatanlar var. Özellikle hastalığın 8. ve 10. günlerinde karakterize olan tabloda gençlerde de büyük sorunlar görüyoruz.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER