“HAFTADA BİR SAAT AİLE İÇİ İLETİŞİM SAATİ YAPIN”

‘Aile içi sosyalleşme ve iletişim’ konularında açıklamalarda bulunan Uzman Klinik Psikolog Dr. Haluk Alan, “Haftada bir gün bir saat ‘aile içi iletişim saati’ yapın. O aile içi iletişim saati, yarının aile saadeti haline gelebilir” dedi.

“HAFTADA BİR SAAT AİLE İÇİ İLETİŞİM SAATİ YAPIN”

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte insanlar artık iletişim kurmamaya başladı. Aileler arasında da iletişim kopuklukları sıkça yaşanmakta. Uzman Klinik Psikolog Dr. Haluk Alan, ‘Aile içi sosyalleşme ve iletişim’  konularında açıklamalarda bulundu. İnsanların birbirleriyle konuşamaz hale geldiğini söyleyen Dr. Alan; “Konuşmadığımız için çocuklar çıkış yolu olarak teknolojiye yönleniyor. İletişimin yöntemlerini iyi bilmiyoruz. Sağlıklı iletişim kuramıyoruz. Bu sebeple çocuklar kendilerini ifade edecek bir noktada mecburen farklı bir yol olarak teknolojiyi seçiyorlar. Çözümümüz iletişimi öğrenmek. Türkiye’de en çok satan kitaplar muhtemelen iletişim konulu kitaplar. Biz sadece okuyoruz ve tüketiyoruz. Ne yazık ki uygulayamıyoruz” dedi.

“AİLE İÇERİSİNDE İLETİŞİM KURULAMIYOR”

Stresin ve iş yaşamının yarattığı yorgunluğun iletişimsizlikte ve teknolojiye yönelmekte etkili olduğunu vurgulayan Dr. Alan; “Günümüz dünyasında ekonomik göstergeler nedeniyle bir takım sorunlar yaşanabiliyor. Rekabet dünyasında yaşıyoruz. Buna paralel olarak stres yükseliyor. Çalışan ebeveynleri ele aldığımızda; akşam eve kafalarında birçok işle geliyorlar. Kafa yorgunluğundan kurtulmak için ise en kolay yola; teknolojiye yöneliyorlar. Aile içerisinde iletişim kurulamıyor. Konuşulacak konular da daha çok stres yaratan nedenler üzerinden oluyor. Bir sorun varsa onu konuşuyoruz. Güzel bir paylaşımda bulunmuyoruz. Çocuklar da bundan haz etmiyorlar” diye konuştu.

“SİHİRLİ AYNA HAYATIMIZA GİRDİ, MUHABBET GİTTİ

Sihirli aynanın yani; televizyonun hayatımıza girmesiyle muhabbet etmemeye başladığımızın altını çizen Uzman Klinik Psikolog Alan, sözlerine şöyle devam etti: “Televizyon, televizyonlar oldu. Sonra her bir bilgisayar televizyondan daha öte bir şey oldu. Şimdi ise tablet ve telefonlar bunlardan daha üstün bir şey haline geldi. Artık kimseyle iletişime geçmemizi gerektirecek bir şey yokmuş gibi algılanmaya başladı.”

“BEN DİLİ KATILIMI SAĞLAR, SEN DİLİ UZAKLAŞTIRIR”

“Sen dili ile değil, ben dili ile konuşmalıyız” diyen Dr. Alan sözlerinin devamında; “Karşı tarafı dinlemeliyiz. Ebeveynlerin yaptıkları en önemli şey; tavsiye vermektir. Çocuklar bunlardan da hiç haz etmezler. Ben dili katılımı sağlar, sen dili ise uzaklaştırır. Sağlıklı iletişim kurulamadığı için de kişiler farklı yönlere çevriliyor. Çocuk ev dışı alternatifleri değerlendirmek istiyor. Çocuklar sorumluluk almak istemiyor. Sen dili ile yetiştirilen çocuklar sorunlu çocuklar olmaya başlıyor. Daha suçlayıcı ve eleştirel bir dil kazanıyor. Kendi kabuğuna çekiliyor. Ben dili ile yetişen çocuklar ise; daha sorumluluk sahibi, aile içi iletişimi kuvvetli, daha mantıklı oluyor. Eşler arası iletişimde de aynı şey söz konusu. Herkesin evin içerisine bir birey olduğunu bilmek gerekiyor. Herkesin bir söz hakkı olduğunu unutmamak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“HAFTADA BİR GÜN BİR SAAT ‘AİLE İÇİ İLETİŞİM SAATİ’ YAPIN”

Aile içi sosyalleşme ve iletişime dair önerilerde bulunan Uzman Klinik Psikolog Dr. Haluk Alan; “Haftada bir gün bir saat ‘aile içi iletişim saati’ yapın. O aile içi iletişim saati, yarının aile saadeti haline gelebilir. O saatte maddi planda isteklerimizi konuşmadan,  gerçekten paylaşımda bulunarak iletişim kurmamız gerekiyor” dedi.

PINAR ÇANKAYA-DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 12:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER