Haftaya Bakış’ta ‘AK Parti Belediyeciliği’ konuşuldu

Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, Baklan Belediye Başkanı Yusuf Gülsever ile Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, DRT’de yayınlanan ‘Haftaya Bakış’ programına katılıp ve ‘AK Parti Belediyeciliği’ konusunda bilgiler aktardılar.

Haftaya Bakış’ta ‘AK Parti Belediyeciliği’ konuşuldu

Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, Baklan Belediye Başkanı Yusuf Gülsever ile Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, DRT ekranlarında yayınlanan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan ‘Haftaya Bakış’ programına konuk oldu. Yaptıkları çalışmalar hakkında konuşan başkanlar, ‘AK Parti Belediyeciliği’ bilgiler verdi.

Denizli’nin çok farklı bir il olduğunu ifade eden Baklan Belediye Başkanı Yusuf Gülsever; “Her bir ilçemizin bir diğer ilçeye göre farklı özellik ve güzellikleri var. Dolayısıyla bu da Denizli’nin güzelliği. Denizli ve ilçelerimizi farklı kılan bir unsur da hem İç Anadolu hem Akdeniz hem de Ege iklim kuşağının hissedilmesidir. Dolayısıyla ülkemizde üretilen neredeyse tüm ürünler bizim ilimizde de bir şekilde ekonomik anlamda üretiliyor. İlçeler hem üretime hem ekonomiye dolayısıyla da sosyal yaşama katkıda bulunuyor” diye konuştu.

“2022’DE İLÇELERİMİZDEN CİDDİ GÖÇLER OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM"

Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, şunları kaydetti: “2009’dan bu yana çalışmalarımızı yaparken elimizdeki değerlerin neler olduğunu, eksiklerimizin neler olduğunu tespit ederek bir çalışmaya koyulduk. 2009’dan bu yana merkezi hükümetimizle, büyükşehrimizle ve ilçe belediyelerimizle Denizli’nin en ücra ilçelerinden, en uzak ilçelerinden birisi olan kırsal bir ilçemizde Beyağaçımızda, Beyağaç’ta yaşayan insanlarımızı daha mutlu daha huzurlu, daha gelir seviyesi artmış bir şekilde yaşatmak için canla başla çalışıyoruz. Pandemiyle mücadele anlamında bizim işlerimizi bir hayli zorlaştırdı, gelirlerimiz azaldı, giderlerimiz çoğaldı. Böyle bir dönemde belediyecilik faaliyetlerini yerine getirmek de kolay olmadı ama hamdolsun biz hem merkezi hükümetimizle, hem büyükşehrimizin ve ilçe belediyelerimizin de kaynaklarını arttırarak, vatandaşlarımızın bu zor zamanında yanında olduk. Artık belediyecilik hizmetlerinin çıtası öyle bir noktaya geldi ki insanın doğumundan ölümüne kadar hayatının her evresinde belediyeyi ilgilendirmeyen bir tarafı yok. Biz de belediyecilik hizmetine bu minvalde bakıyoruz. Beyağaç’ın özel koşullarına baktığımız zaman adından da anlaşılacağı üzere yüzde 92’si orman olan bir ilçemiz. Hizmetleri yaparken durmadan göç veriyoruz, ekonomik hareketlilik yok o göçü nasıl stabil hale getirebilirim ya da tersine döndürebilirim, insanların gelirini nasıl arttırabilirim gibi konularla hemhal olduk. Kovid öncesinde insanların kırsaldan göçü durağan hale gelmişti ama pandemi dönemi belki bunu biraz daha fırsata çevirmesi, kırsala dönmeyi düşünme, planlama dönemi oldu. 2022 yılında ilçelerimizden ciddi göçler olacağını düşünmüyorum.”

“BÜYÜKŞEHİR KANUNU'NUN EN FAZLA KATKI SAĞLADIĞI YERLERDEN BİR TANESİ ÇAMELİ"

İlçede iki konu başlığının olduğunu ifade eden Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, “Bir; tarımsal faaliyetlerimizi nasıl iyileştirebiliriz, iki turizme uygun bir ilçeyiz. Fethiye ve Antalya’ya yakınız. Akdeniz’in geçiş noktasındayız. Dedik ki ‘hedeflerimizi baştan sağlam belirleyelim?’ Biz ne kadar güzel projeler yaparsak, ne kadar faaliyet yaparsak kademe kademe Ankara’ya kadar da bu dalga olarak yayılmış olur. Burada yerel yönetimler çok çok önemli ki 2014’ten sonraki sistemde artık buna icazet verildi. Ben yerel yönetimler anlamında çok iddialıyım. Büyükşehir Kanunu’nun en fazla katkı sağladığı yerlerden bir tanesi Çameli ilçemiz. Hem Büyükşehirimizin hem merkezi hükümetimizin destekleriyle ve ‘Birlik beraberlikten kuvvet doğar’ dedikleri bu, yerel yönetimlerin kaymakamlıklarla yapılan istişareleri de çok önemli. 2014’ten sonra hayallerimizden bir tanesi de üniversiteydi, Pamukkale Üniversitesi rektörlerimize de çok teşekkür ediyoruz, tapu kadastro bölümüyle ilk bölümümüzü açtık, inşallah harita kadastro ve birkaç bölümü bu yıl ekleyeceğiz. Yani üniversiteyi de ilçemizle buluşturmuş olduk” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER