“Hak-İş her zaman zora talip olmuş konfederasyondur”

Bir dizi program için kente gelen Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Osman Yıldız; “Sendikal alanda, sendikal mücadelede ve örgütlenmede değerleri savunmak, son derece zor bir iştir. Bunları pratik hayata geçirmek, faaliyetlerinize yansıtmak ve topluma ulaştırmak, bir o kadar da zordur. Hak-İş her zaman zora talip olmuş bir konfederasyondur” dedi.

“Hak-İş her zaman zora talip olmuş konfederasyondur”

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Osman Yıldız, bir dizi programlar için Denizli’ye geldi. Yıldız, Hizmet-İş Sendikası Denizli Şube Başkanı Sezai Söylemez ve Öz Sağlık İş Sendikası Denizli Şube Başkanı Hanım Oğuz ile birlikte Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklamasında toplantıda konuşan Hizmet-İş Sendikası Denizli Şube Başkanı Sezai Söylemez; “Önemli bir haftayı yaşıyoruz. 15 Temmuz şehitlerimiz, bu hafta anılacak. Ben öncelikle 15 Temmuz Şehitlerimizi ve tüm aziz şehitlerimizi saygıyla, rahmetle, minnetle yad ediyorum” diye konuştu.

“700 BİN ÜYENİN ÜZERİNE ULAŞMAYI BAŞARDIK”

Gündeme dair konular üzerine konuşan Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Osman Yıldız; “Biz Hak-İş Konfederasyonu olarak bu gün büyümeye devam eden, güçlenen, bir konfederasyonuz. Önemli bir büyüklüğe ve önemli bir başarıya imza atmış bulunuyoruz. Çalışma hayatının, sendikal hareketin en önemli aktörlerinden biri haline geldik. Biz bu gün itibariyle 700 bin üyenin üzerine ulaşmayı başardık. çünkü biz Hak-İş olarak prensipleri, ilkeleri, değerleri öne alan bir konfederasyonuz. Bu çerçevede de 45 yıllık yürüyüşümüzü kararlılıkla sürdürüyoruz. Bu gün kanunen 20 iş kolu var. 20 iş kolunun tamamının örgütlenmesini başarmış bir konfederasyonuz. Bu haliyle Türkiye’de çalışan bütün emekçilere kucağımızı açmış bulunuyoruz. Türkiye’de emekçi olan bütün arkadaşlarımız dilerlerse Hak-İş çatısı altında mücadele edebilecekleri bir ortamı, onlara sunmuş bulunuyoruz. Çünkü biz kendi değerlerimize, sendikal değerlerimize çok inanıyoruz” dedi.

“YAPICI DÜŞÜNÜYORUZ, DEMOKRATİK DEĞERLERİ ÖNEMSİYORUZ”

“Kuruluşumuzdan beri var olan değerlerimiz vardır” diyen Yıldız, şunları aktardı: “Bizim için pozitif düşünmek, katılımcılığı öne çıkartmak, demokrasiyi önemsemek, sivil toplumu önemsemek, ülke değerlerini önemsemek bizim için son derece önemli. Biz ülke değerleri kadar, uluslararası değerleri de, evrensel değerleri de birleştirmeyi hedefleyen bir konfederasyonuz. Hak-İş olarak uluslararası düzeyde, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu ITUC, Avrupa’daki sendikalar konfederasyonu ETUC’un, Asya Pasifik Bölgesi’nin ve ILO’nun önemli bir katılımcısı ve üyesiyiz. Bizim sendikal değerlerle ve sendikal mücadeleye verdiğimiz önemle, ulusal sendikal mücadelenin değerleri arasında yakın bir örtüşme var. Çünkü biz bağımsız düşünüyoruz, yapıcı düşünüyoruz, demokratik değerleri önemsiyoruz, bu sayededir ki biz başta genel başkanımız ITUC’un başkan yardımcılığına seçilmiştir. Biz sadece Türkiye’deki sendikal harekete yön vermekle kalmıyoruz. Ulusal sendikal harekette de başarımızı, katkımızı ve liderliğimizi ortaya koyuyoruz. Değerleri bazen retorik olarak söylemek kolaydır ama uygulaması son derece zordur. Hele sendikal alanda, sendikal mücadelede, örgütlenme de değerleri savunmak son derece zor bir iştir. Bunları pratik hayata geçirmek, faaliyetlerinize yansıtmak, topluma ulaştırmak bir o kadar da zordur. Hak-İş her zaman zora talip olmuş bir konfederasyondur.”

“SENDİKAL HAREKETTE İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Sendikal harekette bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Yıldız; “Biz ilk kez sendikacılıkta olmayan 9 ayrı Daimi Komite kurduk. bunları çalışma hayatını ve ülke gündeminin konularına göre örgütlenmemizi yapmış bulunuyoruz. Kadın konusunda Hak-İş Konfederasyonu gerçekten bir çığır açmıştır. 22 bin kişiyle Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamayı gerçekleşmiş bir örgütüz. Gençlik konusunda birçok çalışmamız var. Eğitim konusunda, iş sağlığı güvenliği konusunda çalışmalarımızı çok ayrıntılı bir şekilde yürütüyoruz. Şimdi biz buna Türk Dünyası Komitesi’ni, Filistin Komitesi’ni de ilave etmiş bulunuyoruz. Bir de çok özel bir alan olarak da Afet İşleri Komitemizi kurduk. Kültür sanat alanında biz şuan Türkiye’de ki en büyük kısa film çalışmasını yapıyoruz. Ortalama yıllık 5 bin başvurunun olduğu uluslararası bir proje olarak hayata geçiriyoruz. Yani biz sendikal hayata, çalışma hayatına, topluma, uluslararası alana dair ne varsa bunları en etkin bir şekilde gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER