“Hakkaniyete uygun bir artışın ortaya çıkmasını bekliyoruz”

CMK ücret tarifesi hakkında basın açıklaması düzenleyen Denizli Baro Başkanı Adnan Demirdöğer, “Avukatlık mesleğinin onuruyla bağdaşan, meslektaşlarımızın emeklerine karşılık gelen ve adil yargılamanın hakkına erişimini sağlayan hakkaniyete uygun bir artışın görüşmeler sonucunda ortaya çıkmasını bekliyoruz” dedi.

“Hakkaniyete uygun bir artışın ortaya çıkmasını bekliyoruz”

Denizli Baro Başkanı Adnan Demirdöğer, Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde CMK ücret tarifesine ilişkin basın açıklamasında bulundu. Yargı sürecinde avukatın önemine değinen Başkan Demirdöğer; “Ceza yargılamasında avukatın varlığı, hak arama özgürlüğünün garantisi, adil yargılanma hakkının olmazsa olmazı, işkence ve kötü muameleyle hukuka aykırılıklarla mücadelenin ayrılmaz bir parçasıdır. Adil bir yargılanmanın ancak savunmanız katılımıyla var olabileceğini kabul eden hukuk devletlerinde avukata erişim imkanı olmayan yurttaşlara savunma haklarının kamusal olarak sağlanması gerekir. Bununla birlikte ülkemizde zorunlu müdafilik karşılığı ödenen ücretlerin bugüne kadar bu hizmeti büyük bir özveri ile yerine getiren avukatlar için mevcut ekonomik koşullar altında tahammül edilemez hale geldiği de açıktır. Mevcut CMK tarifesine göre, en az 3 yıl süren bir ceza davasında zorunlu müdafilik hizmeti veren avukata yalnızca 750 TL ödenmektedir. Söz konusu CMK tarifesindeki ücretler, Türkiye Barolar Birliği avukatlık asgari ücret tarifesinin, 18’de birine denk gelmektedir. Bu nedenle, aynı işi yapan meslektaşlarımız arasında derin bir eşitliksizlik ortaya çıkmaktadır. Barolar olarak öteden beri talebimiz, CMK tarifesindeki avukatlık asgari ücret tarifesiyle eşitlenmesi ve CMK ücretlerinden kesilen KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi talebimiz vardır. Türkiye Barolar Birliği ile Adalet Bakanlığı arasında yeni dönem CMK ücret tarifesinin belirlenmesi yönelik görüşmelerin sürdürülmekte olduğunu bildiriyor ve bu görüşmeleri de gerçekten önemsiyoruz. Avukatlık mesleğinin onuruyla bağdaşan, meslektaşlarımızın emeklerine karşılık gelen ve adil yargılamanın hakkına erişimini sağlayan hakkaniyete uygun bir artışın görüşmeler sonucunda ortaya çıkmasını bekliyoruz. Şu aşamada barolarla aynı hassasiyeti gösteren Türkiye Barolar Birliği’nden beklentimiz; asgari ücret tarifesinde olduğu gibi, CMK tarifesi görüşmelerinde de meslektaşlarımızın talepleri doğrultusunda bir sonuç elde etmek üzere konunun tüm muhataplarıyla etkin bir müzakere süreci yürütülmesi gerekmektedir” dedi.

Başkan Demirdöğer, eylem planını açıkladı

Görüşmelerde olumlu sonuç çıkmaması halinde Denizli Barosu olarak yapacakları eylem planı hakkında da konuşan Başkan Demirdöğer; “Ancak, son oluşan ekonomik koşullarda varlık mücadelesi veren avukatlar için mevcut CMK tarifesiyle zorunlu müdafilik hizmetlerinin yerine getirilmesi, mümkün olmadığından Denizli Barosu olarak, bundan sonra eylem planımız gerçekleşecektir. Bu eylem planı 81 baro tarafından imza altına alınmış ve yarından itibaren de aynı şekilde uygulanacaktır. 13 Eylül 2022 Salı günü tüm Türkiye’deki illerimizde CMK görevlendirmeleri yavaşlatılacaktır. 20 Eylül 2022 Salı günü yine tüm illerimizde CMK görevlendirmelerinin sadece şiddet, istismar mağduru kadın ve çocuklar hariç olmak üzere 1 gün süreyle CMK hizmetleri durdurulacaktır. 27 Eylül 2022 günü yine bir sonuç alınamaması durumunda bu 3 gün süreyle CMK hizmetleri kapatılacaktır. Hala bir sonuç alınamaması durumunda tüm illerimizde CMK hizmetleri yine şiddet ve istismar mağduru kadın ve çocuklar hariç olmak üzere süresiz olarak durdurulacaktır. Buradaki taleplerimiz siyasi değildir. Tamamen avukatlık mesleğine yönelinmiş olan ekonomik şiddetin önlenmesi amacına yöneliktir. Bu açıdan sayın siyasilerin avukatlık mesleğinin bu taleplerine cevap vermesi ve meseleyi siyasi yönden ele almamaları, tamamen günü ekonomik koşullarına göre değerlendirilmesi gerektiğini inanıyoruz” şeklinde ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER