HAKSIZ KAZANCA BÜYÜK DARBE

Haksız fiyat artışına yönelik Denizli Ticaret İl Müdürlüğü tarafından yapılan denetimlerde; 127 firmada 758 ürün denetlendi, bu firmaların 23’ünden savunma istendi.

Ticaret Bakanlığı, haksız fiyat artışına yönelik çalışma başlattı. 81 ilin ticaret il müdürlüğü kanalıyla 3 bin 974 firmada, toplam 69 bin 200 ürün denetlendi. Tüketicinin Korunması ve Piyasa Genel Müdürlüğü’nce, üreticiler nezdinde yürütülen resen incelemeler çerçevesinde de 114 firmadan savunma yazıları talep edildi. Konuyla ilgili olarak Denizli Valiliği’nden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada; “Özellikle son 2 aylık süreçte vatandaşlarımızı rahatsız eden haksız fiyat artışları, stokçuluk ve fiyat etiketi uygunsuzluklarına karşı, Valiliğimiz gözetiminde Denizli Ticaret İl Müdürlüğü tarafından 01 Ekim tarihinden bugüne kadar; 127 firmada, 758 ürün denetlenmiştir

Bu firmaların 23’ünden savunma istenmiş olup, 3 firma haksız fiyat artışı konusunda Ticaret Bakanlığı’na bildirilmiştir. Ayrıca fiyat etiketi yönetmeliğine aykırılığı saptanan 14 firmaya idari yaptırım kararı uygulanmıştır. Fiyat etiketi yönetmeliği aykırılığı nedeniyle verilen idari yaptırım kararları Valiliğimiz tarafından uygulanmakta olup, haksız fiyat artışları ile ilgili uygulanacak olan idari yaptırım kararları Ticaret Bakanlığı tarafından uygulanacaktır. Ayrıca yine Ticaret İl Müdürlüğümüz tarafından 33 firma denetlenmiş olup; 10 firmadan 10 adet numune ürün alınıp, incelemeye gönderilmiştir, bu numune ürünlerden 5’inde aykırılık tespit edilmiş olup, konuya dair işlemler kanun çerçevesinde devam etmektedir.

Bu konulara dair Valiliğimiz gözetiminde Ticaret İl Müdürlüğümüz tarafından herhangi bir fırsatçılığa izin vermeden kanunlar çerçevesinde denetimler devam etmekte olup, bir aykırılık ve uygunsuzluk tespit edilmesi durumda gerekli idari yaptırım kararları anında uygulanmaktadır” denildi.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2018, 18:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211