'HALA KÖLE OLARAK DEVAM EDİYORUZ'

'HALA KÖLE OLARAK DEVAM EDİYORUZ'

Bir dizi ziyaretler gerçekleştirmek amacıyla Denizli’ye gelen Kamu Taşeron Çalışanları Platformu Genel Başkanı Halit Önük, 2011 yılından bu yana taşeron işçilerin sorunlarının çözülmediğini dile getirerek; “Bazı sözler verildi. Belli bir noktaya gelindi ama maalesef ‘iki hafta’ dendi ‘üç aylık hükümet programında çözülür’ dendi ama iki yıldır maalesef çözülmedi. Hala köle olarak devam ediyoruz” dedi.

Kamu Taşeron Çalışanları Platformu Genel Başkanı Halit Önük, bir dizi ziyaretler gerçekleştirmek amacıyla Denizli’ye geldi. DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ni de ziyaret eden Başkan Önük, Haber Koordinatörü Muhammet Karaçay tarafından karşılandı. Ziyarette konuşan Başkan Önük, taşeron işçilerin sorunlarını dile getirdi. Türkiye’deki taşeron işçilerin profilinin kötü olduğunun altını çizen Başkan Önük, “Biz, 2011 yılında dernekleri kurduğumuz zaman Ankara’ya gittik. O dönemin çalışma bakanı Faruk Çelik bizi davet etmişti. Ben bu sisteme ‘modern kölelik’ diyorum demişti. Böyle dediği zaman biz çok sevinmiştik. Taşeronluk kalkar herkes devletin kadrolu personeli olur ve biz rahat ederiz diye düşünmüştük. Biz bunu talep ettiğimizde şunu söyledi; ‘maalesef dünyada taşeronlaşma var Türkiye’de de var benim buna gücüm yetmez, hükümetinde gücü yetmez ama bazı şeyler yapabiliriz.’ Bazı sözler verildi. Belli bir noktaya gelindi ama maalesef ‘iki hafta dendi üç aylık hükümet programında çözülür’ dendi ama iki yıldır maalesef çözülmedi. Hala köle olarak devam ediyoruz” dedi.

“BİZ ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİ, İNANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ”
Hükümetten beklentileri konusunda da konuşan Başkan Önük, “Biz çocuklarımızın geleceğini istiyoruz. İnanca yaşamak istiyoruz. Çok büyük bir para istemiyoruz. Biz Sayın Ahmet Davutoğlu’na, Maliye Bakanlığı aracılığıyla dosya hazırlayıp vermiştik.  Sadece aynı maaş üzerinden çalışmak istedik. ‘Taşeron firmaya verdiğiniz karı bizim maaşımızın üzerine koyun sizden başka bir şey talep etmiyoruz’ dedik. Dosyayı teslim etmeye gittiğimizde Maliye Bakan Yardımcısı’na bu teklifi yaptığımızda bize ‘siz hükümet olsanız, bakan olsanız, başbakan olsanız İMF’den kurtulmuşsunuz tekrar borca girmek ister misiniz?’ dedi. Bizde ‘tabi ki de istemeyiz ama haksız yere taşeron firmaya verdiğiniz parayı bize verin’ dedik. Çünkü o bizim hakkımız biz çalışıyoruz, biz emek veriyoruz. Biz böyle bir kadro istiyoruz. Devletin üzerine yük olmak istemiyoruz. Ahmet Davutoğlu taşeron işçilere kadro sözü verdi ama kısa bir süre sonra görevi sona erdi. Daha sonra Sayın Binali Yıldırım göreve başladı ve her sorduğumuzda bize ‘sabredin‘ dedi. Sabır taşı olsa çatlardı artık biz de çatladık. Nereye kadar sabredeceğiz? Diye konuştu.

“YENİ BAKAN İNŞALLAH GÖREVİNDE BİZE ÇOK İYİ HABERLER VERİR”
Başbakan Binali Yıldırım’ın kabinede yaptığı revizyonla Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na Jülide Sarıeroğlu’un getirilmesi konusunda da görüş bildiren Başkan Önük, şunları aktardı: “Yeni gelen olan Çalışma Bakanı bir sendikacıdır. Biz kendisini tanıyorduk. En son 22-23 Mayısta Ankara’da Genel Kurul kulisin de eski Çalışma Bakan Yardımcısı Konya Milletvekili İbrahim Etyemez,  şuan ki Çalışma Bakanımız Jülide Sarıeroğlu ve eski Çevre Ve Şehircilik Bakanı Fatmagül Demet Sarı hanımefendilerle beraber bir saate yakın konuşmuştuk. Bize ‘kimi istersiniz? deselerdi ‘Bakan Sarıeroğlu’nu istiyoruz’ derdik. İnşallah görevinde bize çok iyi haberler verir. Biz kendisiyle görüştüğümüze bu konuyu çok iyi biliyordu ve en yakın zamanda ‘hayırlı olsun’a gideceğiz”

GÜRKAN GÖK- MUHAMMET KARAÇAY​

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221