'HALKIMIZ BUNLARA GEREKEN CEVABI 24 HAZİRAN'DA SANDIKTA VERECEKTİR'

'HALKIMIZ BUNLARA GEREKEN CEVABI 24 HAZİRAN'DA SANDIKTA VERECEKTİR'

Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan mülteciler konusunda açıklama yapan AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, “Vizyonlarında sosyal yardım, proje, gelecek planı olmayan muhalif kesimin yaptığı yalan, iftira ve toplumun huzurunu kaçırmaya yönelik bu dedikodulara halkımız itibar etmemektedir ve bunlara gereken cevabı 24 Haziran’da sandıkta vereceklerdir” dedi.
AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen sığınmacılar hakkında yazılı açıklamada bulundu. Suriyelilere maaş bağlanması, ücretsiz ev verilmesi, üniversiteye sınavsız girebilmeleri, oy kullandırılmalarına kadar tüm konulara açıklık getiren Başkan Filiz, “Mülteci kardeşlerimizle ilgili vatandaşlarımız arasında dolaşan, özellikle belli bir kesimin bir algı operasyonu olarak kasıtlı yaptığı bir bilgi kirliliği, yalan yanlış dedikodular var. Sığınmacılarla ilgili hemen hemen her gün sosyal medyada, televizyonlarda ve gazetelerde, kamuoyunu yanıltan asılsız içeriklerde haberler çıkıyor. Bugüne kadar dedikodular ile değil belgelerle, raporlarla, gerçeklerle konuşmaya önem verdik. Bugün de halkımız arasında adeta şehir efsanesine dönüşen ve büyük bir hızla toplumumuzda yayılan daha doğrusu bazı çevrelerin özellikle yaydığı ülkemizdeki mülteci kardeşlerimizle ilgili bazı yanlış bilinen gerçeklere değinmek istiyorum. Malumunuz Meclis İnsan Hakları İzleme Komisyonu’nun Mülteci Hakları Alt Komisyonu bir yıllık çalışmasının ardından açıkladığı ‘TBMM Göç ve Uyum Raporu’nda, mültecilerle ilgili önyargılara da değindi. ‘Göç Ve Uyum Raporu’ başlıklı 300 sayfalık raporda, konuyla ilgili hukuki düzenlemeler ve uluslararası anlaşmaların yanı sıra kamplardaki incelemelerin sonuçları da yer alıyor” dedi.

“SURİYELİ ÖĞRENCİLER İÇİN ÖZEL BİR DÜZENLEME YOK”
“Bu raporlar ve gerçekler ışığında bu konular hakkında sizleri aydınlatmak istedim” diyen Başkan Filiz, “Öncelikle özellikle üniversiteye bin bir umutlarla hazırlanan, gece gündüz demeden çalışan genç öğrenci kardeşlerimize ve ailelerine sesleniyorum. Sizlere diyorlar ki ‘Siz çalışa durun, Suriyeliler istediği üniversiteye sınavsız giriyor.’  Bu bir kere yalan. Suriyeli öğrenciler için özel bir düzenleme yok. Suriyeli öğrenciler, diğer yabancı uyruklu öğrenciler gibi ‘Türkiye Burslarının’, Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavının veya yatay geçişin gereklerini sağlamadan üniversitelere giremezler. Yine Suriyeli öğrenciler ile ilgili ‘tamamına’ devlet bütçesinden karşılıksız burs veriliyor.’ İddiası var. Bu konuda ki gerçek ise şu: Sadece Yurt Dışı Türkler Başkanlığı’na ‘Türkiye Bursları’ üzerinden başvuru yapan ve başarı başta olmak üzere belirli kriterleri karşılayan diğer ülkelerden gelen öğrencilerde olduğu gibi sınırlı sayıdaki Suriyeli öğrenciye burs verilmektedir” diye konuştu.

“SURİYELİLER, TOKİ’DEN BEDAVA DEĞİL PARAYLA BİLE SOSYAL KONUT ALAMAZLAR”
‘Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Suriyeli mültecilere bedava konut veriliyor’ söylentisine de açıklık getiren Başkan Filiz, “Gelelim diğer yanlış bir bilgiye: ‘Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan sosyal konutlar Suriyelilere bedava veriliyor’ yalanına…  Doğrusu ise: TOKİ’den sosyal konut alabilmenin ilk şartı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Suriyeliler vatandaş olmadıkları için TOKİ’den bedava değil parayla bile sosyal konut alamazlar” şeklinde ifade etti.

“SURİYELİLER, ARAÇLARI İÇİN MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜDÜR”
‘Suriyeliler araçları için Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemiyor’ söylentisine de açıklık getiren Başkan Filiz, şunları söyledi: “Aracı olan kardeşlerimiz ile ilgili de yanıltıcı bir bilgi dolaşıyor. ‘Onlara da Suriyeliler araçları için Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemiyor’ deniyor. Halbuki Türkiye’den araç satın alan veya kendi aracını Türkiye’ye getiren Suriyeliler, kayıt yaptırarak Türkiye’den plaka almak zorundadır. Ayrıca bu araçları için motorlu taşıtlar vergisi ödemekle, sigorta ve fenni muayene gibi işlemleri yaptırmakla yükümlüdürler.”

“HİÇBİR YABANCININ SEÇİMLERDE OY KULLANMA HAKKI YOKTUR”
24 Haziran’da seçimin yapılacağının altını çizen Başkan Filiz, “Malumunuz önümüzde bir seçim var. Her seçim de olduğu gibi bu seçimde de “ Suriyeliler seçimlerde oy kullanıyor’ söylentisini yayıyorlar.  Doğrusu ise; Türkiye’de yapılan seçimlerde ve halk oylamalarında oy kullanabilmek için ilk şart Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmaktır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan biri seçimlerde asla oy kullanamaz. Hiçbir yabancının seçimlerde oy kullanma hakkı yoktur” dedi.

“SURİYELİLERE MAAŞ BAĞLANILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”
‘Suriyelilere maaş bağlanıyor’ konusunda da açılama yapan Başkan Filiz, şöyle devam etti: “Suriyelilere maaş bağlanılması söz konusu değil. Belli şartları taşıyan tüm sığınmacılara Avrupa Birliği (AB) katkısı ile finanse edilen bütçeden aylık 120 TL yardım yapılmaktadır. ‘Bakıma muhtaç engelli, yetim, öksüz’ çocuğu bulunan ve kadınlar tarafından geçimi sağlanan çalışma çağında erkek olmayan aileler bu yardımdan yararlandırılmaktadır. Kasım 2016’da başlayan ‘Sosyal Uyum Yardımı’ ile temel insani ve yaşamsal ihtiyaçların karşılanması hedeflenmektedir.” 

“HALKIMIZ BUNLARA GEREKEN CEVABI 24 HAZİRAN’DA SANDIKTA VERECEKTİR”
“İşte kafalarda ki sorulara net, açık ve raporlu yanıtlar bunlardır” diyen Başkan Filiz, “Amaç kafa karıştırmak, halkı galeyana getirmek, milletimizin benliğinde yıllardan beri var olan mazluma yardım anlayışını, misafirperverlik olgusunu, birlik ve beraberliğimizi sekteye uğratmaktır. Vizyonlarında sosyal yardım, proje, gelecek planı olmayan muhalif kesimin yaptığı yalan, iftira ve toplumun huzurunu kaçırmaya yönelik bu dedikodulara halkımız itibar etmemektedir ve bunlara gereken cevabı 24 Haziran’da sandıkta vereceklerdir” diye konuştu.

 

HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER