HAMİLELİKTE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR...

HAMİLELİKTE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR...

Denizli Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Murat Gökhan Kinaş gebelikte hastaların internet ve çevrelerinden öğrendikleri bilgileri doğru olarak kabul ettiklerini fakat bu bilgilerin her zaman doğruyu yansıtmadığını söyledi.

Günümüzün hastalığı internet. Her alanda olduğu gibi sağlıkta da kendisinden söz ettiriyor. Hastaneye gelmek ve işin uzmanına danışmak yerine internetten öğrenilen bilgiler hemen özümseniyor.  Peki gebelik döneminde yapılan en büyük yanlışlar nelerdir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uz. Dr. Murat Gökhan Kinaş madde madde yapılan yanlışları sıraladı;

1.GEBELİK ÖNCESİNDE DOKTORA GİTMEME GEREK YOK: Gebelik takibinin gebelik ile beraber başladığı kanısı yanlıştır. Sağlıklı bir gebelik için mutlaka hekiminize en az 2-3 ay öncesinde bazı gerekli tedbirlerin alınması ve bazı takviyelerin başlanması için başvurmanız gerekmektedir.

2. GEBE KALMADAN HERHANGİ BİR İLAÇ TAKVİYESİ VEYA DİYETİME DİKKAT ETMEME GEREK YOK: Gebelik öncesi folik asit takviyesine başlanmalıdır. Bunun dışında herhangi bir risk yok ise multivitamin gibi besin takviyeleri almaya gerek yoktur. Özellikle A vitamininin fazla alınmasından kaçınılmalıdır.

4.YENİ ADET GÖRDÜM GEBE OLAMAM: Hastalarımızda adet ile vajinal kanama arasında kavram karmaşası vardır. Adet bir döngüye verilen isimdir ve bu döngünün bir parçası vajinal kanamadır. Ama her vajinal kanama sadece adet döngüsünde olmaz. Erken gebelikte de kanama olabilir.

5.ADETİM KESİLDİ GEBE KALAMAM: Hastalarımız adet görmeme durumunu hemen menopoz ile ilişkilendirirler. Hâlbuki menopoza girmeyen bir hasta da uzun süre adet görmeyebilir. Tabiki bunun da altta yatan başka sebepleri vardır. Menopoz için yumurtalık rezervinin laboratuar tetkiklerinde de gösterilerek teyit edilmesi gerekir. Yumurtalık rezervi normal ise hastada gebelik oluşma olasılığı vardır.

6.YAKINIM BİR ŞİKAYETİM OLMADIĞI MÜDDETÇE DOKTORA GİTMEMEMİ SÖYLEDİ: Yakınınıza çok selamlar olsun. Fakat gebeliği bir hastalık gibi düşünüp şikayetiniz olduğunda doktora başvurmanız büyük sıkıntılara yol açabilir. Gebelik durumu, rutin olarak sağlık kontrollerini yaptırdığınız durumlar gibi düşünün. Bazı tetkiklerin gebelikte yapıldığı zamanlar vardır. Bu tarihleri kaçırdığınızda geriye dönük o tetkikler yapılmamaktadır. Bu nedenle doktorunuzun tavsiye ettiği dönemlerde gelmelisiniz.

7.GEBELİK ÖNCESİ VEYA GEBELİKTE AŞI YAPILMASI HEM ZARARLIDIR, HEM DE GEREK YOKTUR: Bir başka yanlış ve ya eksik bilgiye sahip olunan durum aşılanma durumudur. Gebelik öncesi kızamıkçık ve suçiçeği bağışıklığı araştırılmalı, eksik ise gerekli aşılanma yapılmalıdır. Canlı aşılar gebelikten 1 ay öncesine kadar yapılabilir.Gerekli aşıların gebelik öncesi ve gebelikteki aşıların yapılması anneyi ve bebeği zararlı enfeksiyonlardan korur ve bebekte oluşacak zararları önler.

8.SOĞUK ALGINLIĞININ GEBELİĞE ZARARI OLMAZ, ZATEN TEDAVİSİ DE YOKMUŞ: Soğuk algınlığının etkeni influenza virüsüdür. İnfluenza virüsünün birçok tipi bulunmaktadır. Bazı tiplerinin bebeğe geçtiği gösterilmiştir. Soğuk algınlığında esas dikkate alınması gereken korunmadır.

9. EMZİRME GEBE KALMAMI ENGELLER, KALSAM BİLE EMZİRMEYE DEVAM EDEBİLİRİM: Emziren bayanlar gebe kalmayacaklarını düşünürler ve korunmazlar. Emziren kişilerde düzenli emzirme varsa (4-6 saat aralıklarla), sadece anne sütü ile besliyorsa, adet görmüyorsa ve ilk 6 aylık dönemde ise emzirme %98 korur. Bunun dışında hastada gebelik oluşma riski mevcuttur.

10.GEBELİKTE SPOR YAPMAK BEBEĞİME ZARAR VERİR: Gebelikte egzersiz yapılmasını hemen hemen tüm dernekler önermektedir. Egzersizin gebeliğin oluşturduğu rahatsızlıklara ve doğum üzerine birçok iyileştirici etkisi mevcuttur. Ayrıca spordan önce mutlaka doktor kontrolünden geçilmelidir. Genellikle yapılması önerilen sporlar; yürüme, yüzme, statik bisiklet binme, hafif aerobik, ağır olmayan plates egzersizidir.

11.ÖNCEKİ GEBELİĞİMDE BU TAHLİLLERİ YAPTIRDIM BİR ŞEY ÇIKMADI O YÜZDEN BU SEFER YAPTIRMAYACAĞIM: Keşke sağlığımız yaşamımızın her döneminde sabit olsa (sağlıklı dönemi kast ediyorum tabi). Ama sağlığımız yaşımıza, bulunduğumuz duruma( gebelik gibi), çevreye, duygu durumumuz gibi etkenlere göre değişiklik göstermektedir. O yüzden tetkikleri önceden yaptırıp sonucu iyi çıksa da bu ömür boyu öyle devam edecek anlamına gelmez.

12.GEBELİKTE CİNSEL İLİŞKİ ZARARLIDIR: Gebelikte herhangi bir risk faktörü yoksa cinsel ilişki kısıtlaması yoktur.

13.GEBELİKTE UZUN YOLCULUKLAR YAPAMAM: Gebelikte herhangi bir risk faktörü yok ise araba ve uçak ile yolculuğa çıkılabilinir. Sadece son haftalarda yolculuktan kaçınılmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken hem uçakta hem arabada zaman zaman ya yürünmeli ya da ayak ve bacaklar hareket ettirilmelidir.

14.DELİ MİYİM BEN HAMİLE İKEN BEBEĞİMLE KONUŞAYIM: Hiç endişelenmeyin konuşursanız hem deli olmazsınız hem de kimse size deli demez. Yapılan çalışmalar gebeliğin 16. haftasından sonra bebeğin yavaş yavaş duymaya başladığını göstermiştir. Tabi bebeğin duyduğu ses bizim işittiklerimiz gibi olmaz. Ses bebeğe daha boğuk ulaşır. Yine yapılan bazı çalışmalarda bebeğin annenin sesini duyduğunda kalp atışımım hızlandığı ve o yöne doğru başını çevirdiği gözlenmiştir. O nedenle bebeğin anne sesine alışması için bol bol konuşmanın bebeği doğduğunda dış ortama daha çabuk alışmasına katkıda bulunacaktır.

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211