HASAN ALİ YÜCEL ANILDI

HASAN ALİ YÜCEL ANILDI

Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Denizli Şubesi, 57 yıl önce aramızdan ayrılan Köy Enstitüleri’nin kurucusu Hasan Ali Yücel’i andı.

Kazım Kaynak Caddesi üzerinde bulunan Alaçatı Balık Restoran’da yapılan kahvaltıda bir araya gelen Yeni Kuşak Köy Enstitüleri üyeleri, ölümünün 57. Yıl dönümünde eski Milli Eğitim Bakanı ve Köy Enstitüleri’nin Kurucusu Hasan Ali Yücel’i andı. Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Denizli Şubesi’nin kahvaltısına; CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker ve Yönetim Kurulu üyeleri, CHP Pamukkale İlçe Başkanı Osman Tabu, ÇYDD Denizli Şube Başkanı Ümran Aygün ve yönetim kurulu üyeleri,  Eğitim İş Denizli Şubesi Başkanı Namık Kemal Aydoğan ve yönetim Kurulu üyeleri,  ÖVİŞ Başkan Yardımcısı Şengül Avcı ve yönetim kurulu üyeleri,  Cumhuriyet Kadınları Derneği Denizli Şubesi Başkanı Cennet Kasapoğlu, Vatan Partisi İl Başkanı İbrahim Kasapoğlu,  Emekli Öğretmenler Derneği Denizli Şube Başkanı Kevser Erbeği, ADD Denizli Şubesi Başkanı Nihat Çetin ve yönetim kurulu üyeleri,  CHP Kadın Kolları Başkanı Sündüz Başsorgun,  ÖDP temsilcileri, CHP Denizli İl Gençlik kolları ve Köy Enstitüsü Mezunu Avni Aytan, Ramazan Zeybek, Baki-Sultan Döğüş ve emekli öğretmenler katıldı.

“MAARİF VEKİLLİĞİ YAPAN HASAN ÂLİ YÜCEL’İ ANACAĞIZ”
Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Denizli Şube Başkanı Ayşegül Odaşıoğlu, “Bugün burada 1944 yıllarında Maarif Vekilliği yapan Hasan Âli Yücel’i anacağız. Ne kadar basit bir cümle gibi geliyor değil mi Hasan Âli Yücel’i tanımayan hatta onun ismini okullardan kaldırmaya çalışan insanlara. Hasan Âli Yücel Köy Enstitüleri kuruluşuna İsmail Hakkı Tonguç ile birlikte iş ve emekle imzasını atan Milli Eğitim Bakanı’dır. Hasan Ali Yücel, Beşikdüzü Köy Enstitüsü’ne 11 Ağustos 1944 Cuma akşamı saat 24.00’te gittiğinde, öğrencileri etrafına toplar ve ‘Bana gelin sizi yakından göreyim çocuklar. Vakit ne zaman biliyor musunuz? Saat kaç? Gece yarısı değil mi? Bugün ayı kaçı? 11’i… Ağustosun 11’i bitti, 12’ye geçtik. Uyuyanların haberi var mı? Uyuyanlar hangi günde? 11’de değil mi? Hâlbuki ki bizim gibi uyumayanlar bu saatte 12’nci günü idrak etmiş oluyoruz. İşte milletlerin tarihinde uyuyanların hali bu, uyumayanların ki de budur… Cumhuriyetle 11’i aşmış 12’yi idrak etmiş duruma geldik. Lambaları söndürsek saate bakamayız, vakti anlayamayız. Ne zaman anlarız? Güneş doğunca, ışık parlayınca değil mi? Bir milletin uyanması da bilgi sahibi oluşuna bağlıdır. Güneşin çıkması demek, bir milletin gözünü açması, her şeyi öğrenmesi demektir… Bir arkadaşınız ‘misafir’ dedi. Ben misafir değilim. Ev sahibiyim. Yarın tarlada, işyerlerinizde ve dershanelerinizde sizleri göreceğim. Sıhhatli ve neşeli olduğunuzu gördüm. Gidişleriniz beni çok memnun etti. Çok teşekkür ederim. Sağ olun, var olun. Sizi fazla tutmayayım, geceniz hayırlı olsun. Gidin yatın yavrularım’ ifadeleriyle öğrencilere hitap eder. Yücel, enstitüden ayrılırken enstitü şeref defterine 12 Ağustos 1944 tarihinde ‘Beşikdüzü Köy Enstitüsünü, bu güzel tabiatlı vatan parçası üstünde oturan kardeşlerimin, çocuklarımızın ışık ve hayat kaynağı olmasını bütün yüreğimle dilerim. Gördüklerim bu dileğin güveni olacak değerdedir’ notunu düşer” dedi.

“UNESCO 1997 YILINI HASAN ALİ YÜCEL YILI İLAN ETMİŞTİ”
Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Denizli Şube Başkanı Odabaşıoğlu, BM UNESCO tarafından 1997 yılının Hasan Ali Yücel Yılı ilan edildiğini belirterek, “Ne tesadüf ki 1944 yılında bu sözler tarihin sayfalarına geçmiştir. Trabzon’da ve birçok ülkede Hasan Âli Yücel’in adı çocuklara okullara verilmiştir. Dünya eğitim, bilim, kültür örgütü UNESCO, Yücel’in emeğine duyduğu saygı nedeniyle 100. doğum yıldönümünde 1997 yılını ‘Dünya Hasan Âli Yücel Yılı’ ilan etmiştir. 2017 yılına geldiğimizde ise emeğe saygı duymayan, tarihten haberi olmayan insanlar, kindar insanlar Türk eğitim tarihinin en ulu çınarlarından biri olan Hasan Âli Yücel’in adını okullardan indirmeye çalışmıştır. Hâlbuki Hasan Âli Yücel’in Türkiye için, yoksul halk çocukları için, sanatçılar için, biat etmeyen insanlar için, bilimden yana olanlar için, edebiyatçılar için, eğitimciler için önemini unutmuşlardır. Hasan Âli Yücel yoksul halk çocuklarının babasıdır. Onların yaşamlarını değiştiren, onları kanatlandıran insandır. Hasan Âli Yücel okuldur, eğitim hakkıdır, sanattır, edebiyattır, kültürdür, kitaptır, özerk üniversitedir, halk danslarıdır, müziktir, laikliktir, karma eğitim ve bilimsel eğitimin adıdır. Kısacası Hasan Âli Yücel ulusal kalkınmanın temel ilkesidir” diye konuştu.

MUHAMMET KARAÇAY

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER