"Hayat durdu motokuryeler durmadı"

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına motokurye işçilerinin yaşadıkları sorunlar için bir çalışma yapılıp yapılmadığını sordu.

"Hayat durdu motokuryeler durmadı"

Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için de önerge veren Girgin, “TBMM üzerine düşeni yapmalı, ilk olarak motokuryelerin yaşadığı bütün sorunların tespit edilmesi, bu sorunların çözümüne yönelik düzenlemeler yapılması, sektörde sendikalı, güvenceli bir çalışma yaşamının tesis edilmesi hedefiyle bir Meclis Araştırma Komisyonu kurmalıdır." dedi.

“ESNEK VE GÜVENCESİZ ÇALIŞMA KOŞULLARINA MAHKUM EDİLDİLER”

Girgin motokuryelerin artan önemini değinerek, dünya çapında hızla yayılan online alışveriş sistemi ile insanların her türlü ihtiyaçlarını giderek artan oranda internet alışverişleri üzerinden karşıladığına dikkati çekti.

Satın alınan ürünlerin en hızlı ve sorunsuz şekilde alıcılara ulaşması için de şirketlerin her geçen gün sektörde daha fazla motokurye istihdam ettiklerine işaret eden Girgin, motokuryeliğin esnek ve güvencesiz çalışma koşullarına mahkum edilmiş, giderek büyüyen bir meslek grubu olduğunu vurguladı.

“BASKI, MOBİNG, DÜŞÜK ÜCRET VE SİGORTASIZLIK HAD SAFHADA”

Girgin, Kovid-19 salgını ile çoğu sektörün durma noktasına geldiğini anlatan Girgin, şöyle devam etti:

“Alışverişin internete kayması ve restoranların kapanması ile birlikte iki teker üzerinde yaşayan motosikletli kuryeler çalışmaktan nefes almaya fırsat bulamaz hale geldi. Motokuryelerin kimi şirketlerin evrak ve eşyalarını taşıyor, kimi ise yiyecek siparişlerini yetiştirme telaşıyla gün boyu trafikte koşuşturuyor. Sektör büyüdükçe motokuryelerin sorunları da artıyor. Baskı, mobing, düşük ücret, sigortasızlık, uzun çalışma saatleri gibi birçok sorunla mücadele eden motokuryeler için ‘hayat durdu ama onlar durmadı’ diyebiliriz. Buna rağmen aşılamada motokuryelere öncelik tanınmadı. Bütün yüklerine rağmen, motokuryeler görmezden geliyor.”

“KAYITSIZLIK, DÜŞÜK ÜCRETLER VE İŞ KAZALARI SEKTÖRÜN RUTİNİ HALİNE GELDİ”

Girgin, Türkiye genelinde 100 binin üstünde motokuryenin çalışmakta olduğunun da altını çizdi.

Motokuryelerin bir kısmının esnaf kurye olarak bireysel, bir kısmının da şirketlere bağlı olarak çalışmakta olduğunu belirten Girgin, “Yüz bin motorlu kuryenin en az 50 bininin kayıtsız çalıştığı tahmin ediliyor. Kayıtsızlık beraberinde düşük ücreti getiriyor. Düşük ücretler, özellikle mültecilere, göçmenlere ve tatil dönemlerinde çalışan öğrencilere dayatılıyor. İşsizlik sorununun her geçen gün artması, işsiz kalma kaygısı, insanlarımızı her türlü zor koşulda çalışmaya mahkum etmiştir.” diye konuştu.

“10 AYDA 160 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ”

Girgin, evlerine ekmek götürmek için 12 saatlik iş gününün üstüne bir de mesaiye kalmak zorunda bırakılan motokurye işçilerin, yorgunlukla birlikte kaçınılmaz kazalar yapmaya sürüklendiğini ifade ederek, “Geçtiğimiz 10 ay içerisinde motokuryelerin yaptığı kazalar sonucunda en az 160 işçi yaşamını kaybetmiş, en az 620 işçi sakat kalmış ve en az 3 bin 100 işçi çeşitli şekillerde yaralanmıştır. Buna rağmen evlerine ekmek parası götürme derdine düşen genç, orta yaş denilebilecek insanlar, üniversite mezunu hatta yüksek lisans yapmış insanlar, çaresizlikten çalışmaya devam etmektedir.” dedi.  

“SENDİKALI VE GÜVENCELİ BİR ÇALIŞMA YAŞAMI MOTOKURYELERİN DE HAKKI”

Sendikalı ve güvenceli bir çalışma yaşamının motokuryelerin de hakkı olduğunu belirten Girgin, şunları kaydetti:

“İş yoğunluğu gelirlerine yansıdı mı? İş güvenliklerini nasıl sağlıyorlar? Gün içinde nasıl olaylar ile karşılaşıyorlar? Virüsten korunmak için ne gibi önlemler alıyorlar? Tüm bu sorulara yanıt aramak için motokurye olarak çalışan tüm işçilerin yaşadıkları sorunların gündeme getirilmesi, bu konunun çözümü için adımlar atılması başta işçilerin güvenli koşullarda çalışmalarının sağlanması açısından, Anayasal bir hak olan sendikalaşma haklarına saygı gösterilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, motokuryelerin yaşadığı bütün sorunların tespit edilmeli, bu sorunların çözümüne yönelik düzenlemeler yapılmalı, sektörde sendikalı, güvenceli bir çalışma yaşamı tesis edilmeli, bu konuda TBMM üzerine düşeni yapmalıdır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER