'HAYRİ DEV' İSMİ ÇAMELİ'DE KÜLTÜR MERKEZİYLE DEVLEŞTİ

'HAYRİ DEV' İSMİ ÇAMELİ'DE KÜLTÜR MERKEZİYLE DEVLEŞTİ

UNESCO’nun 2008 yılında ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ seçtiği Çamelili Hayri Dev’in ismi, Belediye Başkanı Cengiz Arslan’ın 157 Dev Projesi içerisinde yer alan kültür merkezi kompleksi ile daha da devleşti. 2017 yılında başlanan proje, 2018 Haziran ayı itibariyle son buldu.
Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, “10 bin metrekarenin içerisinde bir kültür merkezi inşa ettik. Bunun 4 bin metrekare kapalı alan içerisine Hayri Dev Özel Müze Odası, Hayri Dev’in yapmış olduğu üç telli bağlama ve diğer el sanatlarının sergilendiği bir atölye ve salonu Çamelililerin hizmetine kazandırdık” diye konuştu.

UNESCO’nun 2008 yılında ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ seçtiği ve Çameli’nin simgesi haline gelen Hayri Dev’in ismi, Belediye Başkanı Cengiz Arslan’ın 157 Dev Projesi içerisinde yer alan kültür merkezi ile daha da devleşti. Tamamı 10 bin metrekare alan üzerine kurulan Hayri Dev Kültür Merkezi Projesi için ilk adım 2017 yılında atıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde hayata geçirilen proje, 2018 Haziran ayı itibariyle son buldu.

YAŞAYAN KÜLTÜR HAZİNESİ İSMİNİ TAŞIDIĞI KÜLTÜR MERKEZİNİ İNCELEDİ
UNESCO tarafından yaşayan insan hazineleri ödülü sahibi Çameli Gökçeyakalı Hayri Dev, Başkan Arslan ile birlikte adını taşıyan kültür merkezi inşaatını gezdi.Başkan Arslan, “30 Mart 2014 seçimleri öncesi projelerimiz arasında yer aldı. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin ihale etmesi ile geçen ay içerisinde Çameli Yeni Mahalle Özdemir’ler tepesinde kazı çalışması yapılarak Çameli Hayri Dev kültür merkezi inşaatı başladı. Çameli Hayri Dev Kültür Merkezi tamamlandığı zaman içirişinde toplantı salonu, düğün salonu ve müze salonlarımız olacaktır” dedi.


BAŞKAN ZOLAN İNŞAATI İNCELEDİ
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Büyükşehir Belediyesinin yatırımlarını incelemek ve vatandaşlarla bir araya gelmek için Çameli ilçesini ziyaret etti. Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, Büyükşehir Belediyesi DESKİ Genel Müdürü Mahmud Güngör, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan ve Ali Aydın ile beraberindekilerin eşlik ettiği Başkan Osman Zolan'ın gezisi Çameli Belediyesini ziyaretiyle başladı. Büyükşehir Belediyesinin bir süre önce yapımına başladığı otogar inşaatında incelemede bulunan Başkan Zolan, yapımı süren Hayri Dev Kültür Merkezi'nde de çalışmaları inceledi. 

"ÇAMELİ’YE HER GELİŞİMİZDE HEYECANLANIYORUZ"
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise, "Çameli’ye her gelişimizde heyecanlanıyoruz. Şükürler olsun Büyükşehir kapsamına giren Çameli her yerde çok güzel hizmetler alıyor. Verdiğimiz sözler bir bir yerine geliyor. Verilen söz yerine geldiğinde de bizim omuzlarımızda ki yük azalmış oluyor" dedi. 

“HAYRİ DEV'İN İSMİ YAŞATILACAK”
Başkan Zolan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çamelimizin, Denizlimizin, ülkemizin ve dünyanın değerli sanatçısı Hayri Dev ağabeyimizin ismini ve sanatını yaşatmak noktasında Hayri Dev Kültür Merkezimizin inşaatına başladık. Tabi burası sadece kültür merkezi değil toplantı, kurs ve düğün salonu kompleksi şeklinde de hizmet verecek. Burası tamamlandığında Çameli'nin kültür, sanat ve sosyal hayatı çok daha farklı olacak. Gençlerimiz burada sanat ve güzelliklerle buluşacak. Birçok etkinlik burada yapılacak. Alt yapısıyla üstyapısıyla tamamladığımız Çamelimize bir de böyle sosyal donatılar yaptığımızda ilçemiz başka bir noktaya gelecek. Şimdiden hayırlı olsun”"

MERKEZ 10 BİN METRE KARE ALANI KAPLIYOR
Hayri Dev Kültür Merkezi projesi hakkında açıklama yapan Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, “Bu 10 bin metre kare alanımızın içerisinde çok güzel bir Hayri Dev Kültür Merkezi’ni inşa ettik. Hayri Dev; 3 telli cura ustası ve çamdan düdük yapıp bunu çalan kişidir. Şu anda yaşlılıktan dolayı nefes anlamında bunu yapamıyor ama o geleneği evlatları devam ettiriyor. UNESCO’nun da koruma altına aldığı ve dünya mirası olarak kabul ettiği büyüklerimizden bir tanesidir” dedi. 

“SÖZ VERDİĞİMİZ ÇOĞU PROJEMİZİ HAYRİ DEV KÜLTÜR MERKEZİ İÇERİSİNDE TOPLADIK”
30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Çameli’de yapılaması sözü verilen projelerin çoğunun bu merkezde toplanacağının altını çizen Başkan Arslan, “Söz verdiğimiz çoğu projemizi Hayri Dev Kültür Merkezi içerisinde topladık. Proje aşamasında birebir mimarlarımızla ve diğer arkadaşlarımızla istişare ettik. Osman Başkanımızla oturduk, son konseptimizi ayarladık. 10 bin metrekarenin içerisinde bir kültür merkezi inşa ettik. Bunun 4 bin metrekare kapalı alan içerisine Hayri Dev Özel Müze Odası, Hayri Dev’in yapmış olduğu üç telli bağlama ve diğer el sanatlarının sergilendiği bir atölye, bayan kardeşlerimizin çalışmalarını yapabilecekleri bir oda, halk oyunları ve diğer kültür faaliyetlerini yürütebileceğimiz bir alan, yöresel el sanatlarının satışını yaptığımız bir ofisimiz, 1000 kişilik hem kültür merkezi olarak kullanabileceğimiz hem de sinema olarak kullanabileceğimiz güzel bir konferans salonunu Çamelililerin hizmetine kazandırdık” diye konuştu.
MERKEZDE BELEDİYE DÜĞÜN SALONU DA YER ALDI
Çameli’nin en büyük sıkıntılarından birinin düğün salonu olduğunu söyleyen Başkan Arslan “İçerisinde 1000+1000 (açık ve kapalı) kişilik iki düğün salonu yaptık. Biri açık biri kapalı ortasında yemek konsepti olan bir düğün salonu da Çameli’nin hizmetine sunmuş olduk. Sadece Çameli’nin değil, bizim Merkez mahallelerimizin de hizmetine sunacak şekilde, Denizli’deki düğün salonu konseptinde ne varsa biz de onu orada onların hizmetine sunduk. Orada kafeteryamız ve güzel seyir terasımız da var. Oraya noktaya çıktığımızda Çameli Ovası tamamen ayağınızın altında. Tarihi eserlerimizin hepsini de orada açık hava müzesi olarak taşıyacağız. Müze kimliğimizi de oraya vuracağız” dedi.

“GÜZEL BİR BAYRAK MEYDANIMIZ DA OLDU”
Hayri Dev Kültür Merkezi’nde Bayrak Meydanının da yer aldığını belirten Başkan Arslan, “Hayri Dev Kültür Merkezi’nin ortasında güzel bir Bayrak Meydanımız var. Yaklaşık 30 metre uzunluğunda bir bayrak direği diktik. Denizli’den gelen vatandaşlarımız da Fethiye’den gelen vatandaşlarımız da en uzak noktadan Çameli’yi o bayrak direğinden görecek ve tanıyacak” şeklinde ifade etti. 

ZOLAN; “ÇAMELİ TURİZM MERKEZİ OLACAK”
Öte yandan Çameli'nin fiziki ve iklim şartları zor olan bir ilçe olduğuna değinen Büyükşehir Belediye Başkanı OsmanZolan, "Çameli merkezde ve Kalınkoz’da bir tane itfaiye binası yaptık, Elmalı bölgesinde de yapıyoruz. Tüm itfaiye ekiplerimiz 24 saat nöbette" diye konuştu. Çameli'nin alt yapısının bitmek üzere olduğunu ifade eden Başkan Zolan, "Alt yapı bitmeden inşallah arıtma tesisini de bitirmiş olacağız. Söz verdiğimiz her işi tek tek yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Vatandaşlarımızın huzuru ve mutluluğu bizim de mutluluğumuz" dedi. Çameli'nin bir otogara ihtiyacı olduğunu kaydeden Başkan Zolan, "İnşaatımıza başladık, inşallah kısa sürede otogarımızı hizmete alacağız. Çamelimiz hızla gelişen bir ilçemiz. Her türlü ihtiyacını karşılamak için gayret gösteriyoruz. Çameli ileride bir turizm merkezi olacak. Şimdiden onun ön hazırlıklarını yapıyoruz" diye konuştu. 

“HAYRİ AMCAMIZIN İSMİNİ YAŞATMIŞ OLACAĞIZ”
Yapılan Proje ile UNESCO’nun 2008 yılında ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ seçtiği Çamelili Hayri Dev’in isminin yaşatılmış olacağının altını çizen Başkan Arslan, “Çameli’nin en büyük ihtiyaçlarından biri olan kültür, sanat ve düğün organizasyonları yapacağımız 10 bin metrekarelik bir alanı kazandırmış olacağız. Denizli Büyükşehir Belediyesi ile birlikte burayı güzel bir şekilde işleteceğiz. Burasıyla ilgili güzel düşüncelerimiz var. Kültür Merkezimizin içerisinde 200 kişilik sinema salonu var. Perşembe günleri Çameli Belediyesi Konferans Salonu’nda ücretsiz sinema etkinliği yapıyoruz. Şartlarımız gereği amatörce yapıyoruz. Çocuklarımız ve gençlerimiz sinema kültürünü yaşıyorlar. Kültür Merkezimizde bunu profesyonel anlamda yaşayacaklar. Sinema salonunu sosyal etkinliklerde de kullanacağız. Hayri Dev Müzesi yer alacak. Bütün aldığı ödüllerin sergilendiği ve oyma sanatının olduğu bir atölyemiz de yer alacak. Atölyede ürettiğimiz ürünlerin satıldığı bir satış ofisimiz olacak. Atölye-1, Atölye-2 ve Atölye-3 şeklinde odalarımız var. Bunları da Halk Eğitim’deki bayanların eğitimlerinde kullanacağız. Elmalı Bölgesi’ndeki dokumaların bir kaçını buraya getireceğiz. Burada dokuma kursları vereceğiz. Burada dokuduğumuz ürünleri satış ofisinde satışa sunacağız” şeklinde ifade etti. 

“ÇAMELİ HAYRİ AMCAMIZIN MÜZİKLERİNİ YANSITAN BİR MÜZİK ODAMIZ VAR”
Hayri Dev Kültür Merkezi içerisinde ‘Müzik Odası’nın yer aldığını belirten Başkan Arslan, şunları söyledi: “Müzik odamıza gelen misafirlerimizi ağırlayabileceğimiz, sadece Çameli Kültürü’nü ve Hayri Amcamızın müziklerini yansıtan bir müzik odamız yer alacak. Müzik odamızı aynı zamanda Halk Eğitim vasıtasıyla müzik ve bağlama kursları gibi bütün etkinliklerde kullanacağımız alanımız olacak. Kültür merkezimizde gençlerimize yönelik kafe de olacak. Bütün gençlerin isteğini karşılayacak şekilde güzel bir kafe yapacağız. Çameli manzaralı güzel bir kafe işleteceğiz. Üniversitemiz de bu alana çok yakın olacak. Üniversite öğrencilerimizin zaman geçirebileceği en güzel noktalardan birisi haline gelecek.” 

“ŞANLI BAYRAĞIMIZI TESİSTE DALGALANDIRMIŞ OLACAĞIZ”
Merkezin önünde da büyük bir bayrak direği diktiklerini belirten Başkan Arslan, “Çamelimizi gösterecek ve yansıtacak ışıklı bir bayrak direğini dışarıya diktiğimiz zaman Denizli ve Fethiye’den gelen 10 kilometre ileriden Çameli’nin nerede olduğunu görecek. Şanlı bayrağımızı da bu güzel tesiste dalgalandırmış olacağız. Merkezin hemen yan tarafından 2 bine yer alıyor. Onlar da açık, kapalı düğün salonları ve çok amaçlı salonlarımız olacak. Burada toplantılarımızı yapabileceğiz. Ortada mutfağımız var. Biz vatandaşımıza; ‘Şehirde ne varsa, ilçede de o olacak sözünü verdik. Denizli’deki düğün salonlarında ne varsa; nasıl bir konseptse burada da o olacak. Hem açık salonda kır düğününü yapılabilecek hem de kapalı salonda düğün yapılabilecek. Özel günlerde, düğünde, nişanda ve değişik organizasyonda kullanılabilecek çok güzel bir sosyal tesisi kazandırmış olacağız” dedi.

BAŞKAN ARSLAN’DAN BAŞKAN ZOLAN’A TEŞEKKÜR
İnşaa edilen Hayri Dev Kültür Merkezi’ni Denizli Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde yapıldığının altını çizen Başkan Arslan; “2014 yılı sürecinden sonra Büyükşehir Belediye Başkanımız özellikle Hayri Dev Kültür Merkezi’ni en iyi şekilde yapmamızla ilgili talimatlar verdi. Ekiplerimiz geldi. Projeler üzerinde beraber çalıştık. Güzel bir proje oldu. Emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Hayri Dev Kültür Merkezi’ni ilçeme kazandırdıkları için kedilerine teşekkür ederim” dedi.

“İLK ETKİNLİK; ‘ÇAMELİ FOTOĞRAFLARI SERGİSİ’”
Hayri Dev Kültür Merkezi’nde yapılacak ilk etkinlik hakkında da açıklama yapan Başkan Arslan; “Burada yapılacak ilk etkinlik ise ‘Çameli Fotoğrafları Sergisi’dir. Şu anda arkadaşlarımız eski Çameli fotoğraflarını topluyorlar. Arşiv oluşturuyoruz. Arşiv oluşturduğumuzda inşallah bir tarafta eski Çameli, bir tarafında yeni Çameli olacak şekilde fotoğraf sergisi yapacağız. Bir de her yıl Halk Eğitim Merkezi’nin yapmış olduğu sergileri vardı. Onları da artık kültür merkezimizde yağacağız. Bundan sonra da bütün kültürel anlamda yapılacak etkinlikleri burada hayata geçireceğiz. İlçede bulunan bütün tarihi eserleri burada toplayacağız. Açık Hava Müzesi olarak burada sergilemiş olacağız” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER