HAYRİ DEV KÜLTÜR MERKEZİ TAMAMLANDI

Denizli Büyükşehir Belediyesi, UNESCO tarafından Yaşayan İnsan Hazinesi seçilen, üç telli cura ustası Hayri Dev'i adını taşıyan Hayri Dev Kültür Merkezi'ni tamamladı. Konferans salonu, düğün salonları, atölyeler ve müzik odasının bulunacağı tesiste; Hayri Dev'in tanıtılıp, eserlerinin gelecek nesillere aktarılacağı Hayri Dev Odası da yer alıyor.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, UNESCO tarafından ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ seçilen, üç telli cura ustası Hayri Dev'in adını ölümsüzleştirmek için Çameli İlçesi’nde hayata geçirdiği Hayri Dev Kültür Merkezi’nin inşası tamamladı. Çevre düzenleme ve peyzaj çalışmaları devam eden Hayri Dev Kültür Merkezi, 2 bin 100 metrekare kapalı alan içerisinde kuruldu. Tesiste 200 kişilik konferans salonu, 3 adet atölye, 1 müzik odası, kafeterya, 450 kişilik kapalı düğün salonu ve 350 kişilik açık düğün salonu yer alıyor. Bölgenin sosyal ve kültürel anlamda ihtiyacını karşılayacak komplekste; Denizli'nin unutulmaz değeri Hayri Dev'in tanıtılıp, eserlerinin gelecek nesillere aktarılacağı Hayri Dev Odası da yer alıyor. Tesis ile geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden dünyaca ünlü Denizlili sanatçı Hayri Dev'in adı da yaşatılacak.

BÜYÜKŞEHİR KONSERVATUARI'NDAN EMEKLİ OLDU
Hayri Dev'i kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirten Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Hayri Dev, sadece Denizlimiz için değil, Türkiye ve dünya için önemli biriydi. O yaşayan bir hazineydi" dedi. Hayri Dev'in Denizli Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı'nda usta öğretici kadrosunda çalıştığını ve oradan emekli olduğunu kaydeden Başkan Zolan, "Şimdi ise Çameli İlçesi’nde adına bir kültür merkezi yaptık. Sağlığında temelini birlikte attık. İnşaatı kendisi de takip ediyordu" diye konuştu.

“O’NU ASLA UNUTMAYACAĞIZ”
Hayri Dev'in adını yaşatacak merkezin tamamlandığını ve çevre düzenleme çalışmalarının ardından hizmete açılacağını kaydeden Başkan Zolan, "Çameli ve Denizlimizin adını son nefesine kadar tüm dünyaya ulaştıran büyük ustanın adını yaşatacağız. O’nu asla unutmayacağız. Merkezimiz şimdiden Çameli ve Denizlimize hayırlı olsun” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 14:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER