HAZIR GİYİMCİLERDEN ‘ÜRETİM-İHRACAT-BİRLİK’ DEKLARASYONU

Hazır Giyim Sektör Kurulu Üyesi olan kuruluşlar; ABD ile yaşanan krizin ardından döviz kurlarındaki hareketlilik hakkında ‘Üretim-İhracat-Birlik Deklarasyonu’ yayımladı.

HAZIR GİYİMCİLERDEN ‘ÜRETİM-İHRACAT-BİRLİK’ DEKLARASYONU


Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB), Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB), Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB), İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin (İHKİB) ve Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB), ABD ile yaşanan krizin ardından döviz kurlarındaki hareketlilik hakkında ‘Üretim-İhracat-Birlik Deklarasyonu’ yayımladı. Deklarasyonda; “Küresel bir takım aktörlerin de devreye girmesiyle son dönemde Türk Lirası’nın değerini düşürmeye yönelik girişimleri büyük bir şaşkınlık ve ibretle izliyoruz. Türkiye ekonomisinin iç dengelerinden kaynaklanan bir takım sorunları olabilir. Ancak döviz kurlarının geldiği noktayı, sadece iç dinamiklerle ile izah etmemiz mümkün görünmüyor.  Bilindiği gibi dünyada şiddeti giderek artan bir ticaret savaşı var. Türkiyemiz 70 yıla yakın müttefiklik ilişkisi bulunan ve stratejik ortağı ülke tarafından bu savaşın cephelerinden biri haline getirilmek isteniyor. Tamamen spekülatif temelli, doğrudan ülkemizi, ekonomimizi ve dolayısı ile halkımızı hedef alan bu girişimleri müttefiklik ve stratejik ortaklıkla bağdaştıramıyoruz. Bizler, her zaman olduğu gibi bu süreçte de devletimizin, hükümetimizin ve milletimizin yanındayız ve olmaya devam edeceğiz. Üreten, ihraç eden ve cari açığın kapatılmasına her yıl 14 milyar Dolar katkı sunan hazır giyim sektörünün temsilcileri olarak sorumluluğumuzun farkındayız. Türkiye ve sektörümüz benzer sorunlarla daha önce de karşı karşıya kaldı. Organizasyon gücümüz, olaylara çözüm odaklı bakışımız ve ortak akılla o günleri başarı ile atlattık. Ekonomimiz bugün çok daha sağlam temeller üzerine oturuyor. Mevcut sıkıntıları elbirliği ile aşacağımızdan hiçbir kuşku duymuyoruz. Bizler gelinen bu süreçte görevimizi biliyoruz. Her şeyden önce bugün güçlerimizi birleştirme, birlik olma zamanı. El ele, omuz omuza verip daha çok üreteceğiz ve daha çok ihracat yapacağız. Hazır giyim sektörü olarak bu konuda zaten öncüyüz. Yıllık 17 milyar Dolarlık ihracatımız var. Bu yıl 19 milyar Dolarlık ihracatla rekor kıracağız ve cari açığın kapatılmasına katkımızı 16 milyar Dolar’a çıkaracağız. Ekonomi yönetiminin bu süreçte kur fırtınasını dindirme yönünde aldığı önlemleri ve yapılan hamleleri yakından takip ediyoruz. Reel ekonominin mevcut fırtınayı asgari hasarla atlatabilmesi ve kalıcı etki oluşmaması için gerekli önlemlerin zaman geçirilmeden alınmasını bekliyoruz” denildi.
 

“İNSANIMIZA, ÜLKEMİZE VE GELECEĞE İNANIYORUZ”
Deklarasyonda döviz kurlarının istikrara kavuşması için atılacak adımlar hakkında şu ifadelere yer verildi: “Bu çerçevede; döviz kurlarının bir an önce istikrara kavuşabilmesi için sıkı para politikasına geçilmeli; iç piyasada dövizle ticareti sınırlayacak önlemler en kısa sürede yürürlüğe konulmalı,  mal ve hizmet ticareti ile kiralamalarda TL teşvik edilmeli. Önceki yıllarda döviz ile kiralama yapıp bugün borcunu yüksek kur nedeni ile ödeyemeyenlerin cezasız erken tahliyesi sağlanmalı. Döviz kredisi kullanan ihracatçıların üzerinde oluşan kur baskısını ortadan kaldıracak bir düzenleme yapılmalı. Reel sektörün üretim kapasitesi korunmalı. Piyasalara verilecek güven ile mevcut durum fırsata çevrilmeli, yatırımlar hızlandırılmalı ve üretim arttırılmalı. Hazırgiyim ihracatımızın yüzde 72’sini gerçekleştirdiğimiz AB ile ilişkiler yeni bir üyelik perspektifi çerçevesinde olumlu bir zemine kavuşturulmalı. Başta hazır giyim ve konfeksiyon olmak üzere tüm sektörlerde yapısal dönüşüm tamamlanmalı. Çeşitli nedenlerle ertelenmek durumunda kalan ekonomik reformlar, fırtınanın dinmesinin ardından hızla hazırlanarak uygulamaya geçirilmeli. Eğitim alt yapısı ekonomik dönüşümü gerçekleştirecek donanımda insan gücünü yetiştirecek şekilde yeniden yapılandırılmalı. Biz insanımıza, ülkemize ve geleceğe inanıyoruz. Bu inançla birliğimizi perçinlememiz, daha çok üretip daha çok ihracat yapmamız gerektiğini biliyoruz. Ülkemiz için, milletimiz için, sektörümüz için başarmak zorundayız ve hiç şüphesiz başaracağız.”

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER