HEİMTEKSTİL KAPILARINI 48’İNCİ KEZ AÇTI, DENİZLİ FUARDA YİNE YILDIZLAŞTI!

Dünyanın e n büyük ev tekstil fuarı konumunda olan Heimtekstil 2019 Fuarı, bu yıl 48’inci kez dünyaya kapılarını araladı. Almanya’nın Frankfurt kentinde yapılan fuara, Denizli’den 71 firma katılarak stant açtı. 280 Türk firmasının katıldığı fuarın yıldızı yine Denizli oldu.

HEİMTEKSTİL KAPILARINI 48’İNCİ KEZ AÇTI, DENİZLİ FUARDA YİNE YILDIZLAŞTI!

Dünyanın en büyük Uluslararası Ev Tekstil Fuarı unvanına sahip Heimtextil 2019, Almanya’nın Frankfurt kentinde bu yıl 48’inci kez kapılarını dünyaya açtı. Messe Frankfurt’taki fuara; 280 Türk firması katılırken; 71 Denizli firması, fuardaki yerini aldı. Denizli, adeta fuarın yıldızı oldu. DRT Denizli Televizyonu, fuardan gerçekleştirdiği canlı yayınlarla Denizlili firmaların yanında oluyor ve fuarı evlere taşıyor. Fuar hakkında açıklama yapan Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu; “Denizli firmaları daha önce 8’inci ve 9’uncu holdeydi. Bu sene 12’nci holdeyiz. Yeni bir alanın Denizli firmalarına hayırlar ve bereketler getirmesini istiyoruz. Bu bina yeni yapıldı ve 9’uncu ayda hizmete girdi. 12/1’de 54 Denizli firmamız var. 9 firmamız 12/0’da 7 firmamız da farklı hollerde.  Onlar da kendi sektörlerine ait hollerdeler. DENİB standı ile 71 tane Denizli standı var. Her zaman olduğu gibi güçlü bir şekilde buradayız. Biraz dolaşınca görüyoruz. Firmalarımız çok güzel ürünler tasarlamışlar” dedi.

“HEM STANTLARIN HEM DE ÜRÜNLERİN ÇITASI YÜKSELİYOR”

“Her sene; yeni bir umut, yeni bir ürün demektir” diyen Başkan Memişoğlu, şunları aktardı: “Her yıl hem stantların hem de ürünlerin çıtası yükseliyor. Bunda tasarım merkezlerimizin de çok büyük etkisi var. Denizli’deki birçok kurumumuzda tasarım merkezi kurulmuş durumdadır. Tasarım işi, bundan 5-10 sene önce çok daha önem verilen, çok daha paraların harcandığı bir yer oldu. Bunun neticeleri ve meyveleri de raflarda ve toplantılarda gözüküyor. Müşterilerimiz de bu toplantılarda inşallah bu senenin siparişlerini bolca görürler diye umuyorum. Denizli ihracatının yüzde 54’ü ev tekstili üzerinedir. Burada hem istihdam hem de şehirdeki gelir anlamında çok büyük katkısı var. Bu fuar da dünyanın en büyük ev tekstili fuarıdır. İstanbul’da yapılan Evteks Fuarı da başarılı bir fuardır. Açıkçası onu ikinci sıraya koyabiliriz. Burası 1970’li yılların başında başlayan bir fuardır. Önemini yitirmiyor, güçlenerek de götürüyor.”

“BU FUARIN 2019’A KATKILARININ YÜKSEK OLACAĞINI ÖNGÖRÜYORUZ”

Denizli’den Heimtekstil Fuarı’na bu yıl 71 firmanın yer aldığının altını çizen Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan; “500’e yakın işadamımız, şuanda Frankfurt’ta. İlk gün olmasına rağmen umudumuz yüksektir. 2018 yılı ihracatı bakımından baktığımızda, bir artışla kapattık. Denizli ihracatımızı arttırarak kapattık. Hem ülke olarak hem de Denizli olarak Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca rekor kırdık. 2019’da da rekorlar kırarak şehrimize katkı sağlamanın yoğun gayreti ve çabası içerisindeyiz. Denizli her zaman yatırımcı ve atılımcı bir şehirdir. Denizli 7/24 çalışan ve sinerji üreten bir şehirdir. Onun için son derece umutluyuz. İnşallah bu fuarın 2019’a katkılarının yüksek olacağını öngörüyoruz. Beklentilerimiz de bu doğrultuda. Denizli olarak 190 ülkeye ihracat yapıyoruz. İnşallah bu sayıyı da her geçen gün arttırarak farklı pazarlara girmek için de gayretlerimizi son derece ortaya koymak için mücadele ediyoruz” diye konuştu.

Fuar hakkında konuşan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, kendisini Almanya’da değil, Denizli’de hissettiğinin altını çizdi.

Bir Babadağlı olarak Denizlimize tebrik ediyorum. Böyle işadamlarını çıkarıyor ve ülkeden bütün dünyaya ihracat yapıyor. Çok şeyler de değişti. O günkü kalite ile bugünkü kalite arasında dağlar kadar fark var. O kaliteyi yakalamasaydık, bugün burada olmazdı. Keşke 81 ilimiz, Denizli gibi ihracat yapsa. Ülkemiz kalkınır ve dünyanın sayılı ülkelerinden biri olur.

TOLGA ALP DÜZGÖREN- MEHMET ÜNLER

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2019, 12:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER