HEIMTEXTIL 2018 FUARI, DÜNYAYA KAPILARINI BUGÜN KAPATIYOR

HEIMTEXTIL 2018 FUARI, DÜNYAYA KAPILARINI BUGÜN KAPATIYOR

Dünyanın en büyük Uluslararası Ev Tekstil Fuarı Heimtextil 2018; Almanya’nın Frankfurt (Messe Frankfurt) kentinde dünyaya kapılarını bugün kapatıyor. 2018’in ilk ev tekstil fuarı özelliği taşıyan fuara katılan Denizli firmaları, fuardan oldukça memnun.

Dünyanın en büyük Uluslararası Ev Tekstil Fuarı Heimtextil 2018; Almanya’nın Frankfurt (Messe Frankfurt) kentinde dünyaya kapılarını bugün kapatıyor. Denizlili tekstilciler, Denizli İhracatçılar Birliği DENİB öncülüğünde;  DTO, DSO, DETGİS ve Denizli Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü katkıları ile Heimtextil 2018 Fuarı'na bu yıl yine “Denizli Damgasını” vurdu. 70 ülkeden 2 bin 800’ün üzerinde firmanın stant açtığı dünyanın en büyük ev tekstil fuarı Heimtextil’e bu yıl Denizli’den 65 firma katıldı ve stant açtı. DRT Denizli Heimtextil 2018’i adım adım izledi. 2018’in ilk ev tekstil fuarı özelliği taşıyan fuara katılan Denizli firmaları, fuardan oldukça memnun…

“YOĞUN BİR TEMAS VE GÜÇ BİRLİĞİ VAR”
Fuarı değerlendiren AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, “değerli başkanlarımla beraber birçok katılımcı firmayı ziyaret ettik. Gerçekten çok güzel bir ahenk var. Sanayicilerimiz, geçen yıllara göre daha iyi olduğunu belirtiyorlar. 2’nci ve 3’üncü gün daha yoğun olduğunu görüyoruz. Yoğun bir temas ve güç birliği var. Sanayicilerimiz anlaşma ve sözleşme yaptıklarını belirtiyorlar. Bu da Türkiye olarak bizleri sevindiriyor. Biz de bir Denizli Milletvekili olarak burada sanayicilerimizin yanında olduğumuzu ve onlara her zaman destek olduğumuzu belirtiyoruz. Bunun iyi olması bizleri sevindiriyor. Daha önce soğuk olan siyasi ilişkiler, şimdi yavaş yavaş ısınmaya başladı. Bu da ekonomiye yansımalarını göstermektedir” dedi.

“ALMANYA İLE OLAN TİCARİ İLİŞKİLERİMİZ GEÇMİŞTEN BUGÜNE DEVAM EDİYOR”
“Almanya ile olan ticari ilişkilerimiz geçmişten bugüne devam ediyor” diyen Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, şunları aktardı: “Biz 30 yıldan beri Almanya ile ülke ve Denizli olarak hep birinci ve ikinci sırada ihracatımızı yapmış olduğumuz ülke olduğunu defalarca söylüyoruz. 2016 ve 2016 yılında alıcı ve satıcı bir araya gelemedi. Hem Avrupa’daki hem ülkemizdeki seçimler ve 15 Temmuz darbe girişiminden dolayı ticarette alıcı ve satıcı buluşamadı. 2018 yılı Ocak ayında yapmış olduğumuz bu fuarın, son 8 yılın en iyi fuarı olacağını dile getirdik ve temennimiz ve umudumuz da budur. Son 3 yıldır Türkiye’deki satıcılarla Avrupa’daki alıcılar, siyasi türbülanstan dolayı bir araya gelemedi. Bugün bakıldığında 300’e yakın standımız var. Bu da ayrıyeten sevindirici bir haber.”

“FUAR, GEÇTİĞİMİZ YILA GÖRE GAYET İYİ”
2017 ile 2018 yılındaki fuar izlenimlerini karşılaştıran Denizli İhracatçılar Birliği(DENIB) Başkan Vekili İbrahim Uzunoğlu, “Geçtiğimiz yıl, bu yıla göre biraz daha sakindi. Geçtiğimiz yıl özellikle birinci gün çok sakindi. Bence bu yıl bir tık daha yukarıdaydı. 2’nci gün gayet güzeldi. Üçüncü gün ise bize göre son gündür. Son gün pek fazla katılım olmuyor. Geçtiğimiz yıla göre fuar, gayet iyi gidiyor. Her şeyin en iyisi olsun istiyoruz. Burada 65 stadımız var. Bunların hepsi bizim dostlarımız. Bu arkadaşlarımız aynı zamanda Denizli’nin medarı iftarlarıdır” diye konuştu.  Bu kadar uzak mesafeden başta memleketimiz Denizli olmak üzere canlı canlı bizi 85 farklı ülkeyle buluşturduğunuz için teşekkür ediyorum”

“DÜNYA GENELİNDE POZİTİF YÖNDE BÜYÜME BEKLENİYOR”
Almanya’ya bir beklentiyle geldiklerini belirten TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, “Geçen hafta yapmış olduğumuz değerlendirme toplantısında ben 2017’yi kısaca özetledikten sonra 2018’de dünyada beklenen gelişmeleri de paylaşmıştım. Uzun bir aradan sonra ilk defa sadece Avrupa’da değil dünya genelinde pozitif yönde büyüme bekleniyor. Satın iştahı yukarı yönde, ekonomik göstergeler olumlu. Eğer dünyada beklenmedik çok olumsuz jeopolitik bir beklenti olmadığı müddetçe 2018 yılı, 2017 yılından daha iyi bir yıl olacak. Kurlarda, işsizlik oranında, enflasyon oranında, hep olumlu gelişmeler bekliyoruz. Ben şunu çok büyük gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. 7 yıldan beri Denizli İhracatçılar Birliği Başkanlığı yapıyorum. Daha öncesinde de belki 20 yıldır bu fuara geliyorum. Başkanlığım döneminde ve bir süre öncesine kadar yaşamış olduğum en yoğun ilk günü yaşıyorum. Fuarların ilk ve son günü biraz sakin olurdu” diye konuştu.

“YENİ YILA BİR NEVİ ALMANYA’DA GİRİYORUZ”
“Biz Denizlili tekstilciler olarak yeni yıla bir nevi Almanya’da giriyoruz” diyen Denizli Ticaret Odası Meclis Başkanı Hüseyin Memişoğlu; “Bu fuarın önemini şehrimizin insanları öğrendiler. Denizli şehri bir ev tekstili şehri, Denizli’nin yüzde 35 yüzde 40’ bu sektörden geçiniyor. Bu fuarın iyi geçmesi Denizli’de ki herkesi etkiliyor. Avrupa’da geçtiğimiz sene ekonomi yönünden düzelmeler yaşandı. Uzun lafı kısası 2018’den umut doluyuz. Avrupa’da geçtiğimiz sene ekonomi yönünde düzelme yaşandı. Avrupa’nın yıllık 380 milyar Dolar gibi bir cari fazlası vardı geçtiğimiz seneden. Buda haliyle normal insanların, halkın cebine yansıyacağı için Avrupa’da buda bir tüketimi; tüketimde haliyle bizlerin ihracatını artıracaktır. Artışı bu sene çok daha rahat hissedeceğiz.  Bir işin çıraklığı, kalfalığı ve ustalık dönemi vardır. İlk bu fuara 1992-1993 yılında geldiğimde Türk firmaları hemen hemen hiç yoktu ve çok basit stantları var. Ancak günümüze baktığımız da en güzel stantlar; Türk stantlarıdır. Denizli’nin genlerinde olan tekstil kültürü artık firmalarını da bir ihracat kültürü haline geldi ”dedi.

 

HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER