HEIMTEXTIL 2018'E DENİZLİ DAMGASI

HEIMTEXTIL 2018'E DENİZLİ DAMGASI

Dünyanın en büyük Uluslararası Ev Tekstil Fuarı Heimtextil 2018; Almanya’nın Frankfurt (Messe Frankfurt) kentinde dünyaya kapılarını açtı. Denizlili tekstilciler, Denizli İhracatçılar Birliği DENİB öncülüğünde;  DTO, DSO, DETGİS ve Denizli Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü katkıları ile 12 Ocak’a kadar açık kalacak Heimtextil 2018 Fuarı'na bu yıl yine “Denizli Damgasını” vuruyor. 70 ülkeden 2 bin 800’ün üzerinde firmanın stant açtığı dünyanın en büyük ev tekstil fuarı Heimtextil’e bu yıl Denizli’den 65 firma katıldı ve stant açtı. DRT Denizli Heimtextil 2018’i adım adım izliyor, “canlı yayınlar, fuardan haberler ve Denizli Stantları’ndan röportajlar” ile Dünyanın en önemli ev tekstil fuarını ekranlarınıza, evlerinize taşıyor.

TEKSTİLCİLER DENİZLİ’DEN FRANKFURT’A DOĞRUDAN UÇTU
Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği  (DETGİS), bu yıl ikinci kez fuar için Frankfurt’a direk uçuş yapan özel bir uçak kaldırdı. Sabah saatlerinde Çardak Hava Alanı’ndan havalanan 200 yolcu kapasiteli uçağın tümü Denizlili tekstilciler tarafından dolduruldu.

İŞADAMLARINDAN, ‘HEİMTEXTİL 2018’ EKİNE YOĞUN İLGİ
Denizli Gazetesi, fuara özel ‘Heimtextil 2018’ eki çıkardı ve Frankfurt’a giden uçakta dağıtıldı. İngilizce ve Türkçe olarak basılan ek, işadamları tarafından da yoğun ilgiyle karşılandı. Fuar alanında da dağıtılan Heimtextil 2018 eki, katılımcıların da ilgisini çekmeyi başardı.

“BU YIL 3 AY ÖNCESİNDEN BİLETLERİ BİTİRDİK”
Denizli’den katılımcı sayısının her geçen gün artığının altını çizen DETGİS Başkanı Mustafa Koltuksuz, “geçtiğimiz yıl 60 barajına gelmiştik. Bu yıl 60 barajını da geçtik. Denizli’yi 65 stantla temsil ediyoruz. Geçtiğimiz yıl DETGİS olarak ilk organizasyonumuzu yaptığımızda bazı sıkıntılar vardı. Son güne kadar insanlar bilet alma konusunda çekimserdi. Bu yıl, uçağımız dolu dolu geldi. Hatta son gün bile havaalanına gidip de ‘acaba biri gelmez de biz onun yerine gidebilir miyiz’ diyen tanıdıklarımız oldu. Çok rahat geldik. Bu sene ilgi yoğundu. Bu yıl 3 ay öncesinden biletleri bitirdik. Bu, artık DETGİS’İn yapmış olduğu geleneksel bir organizasyon olacak. Önümüzdeki yıl ya bir büyük uçak ya da 2 uçak şeklinde Denizli’den buraya gelenleri aktarma yapmadan buraya ulaştıracağız” dedi.

“TÜRK HAVLUSU BİR KALİTE ALGISIDIR”
Yılın ilk fuarı olmasıyla büyük bir öneme sahip olduğunun altını çizen Başkan Koltuksuz; “fuarda Turkish Towels logosunu gördüğümüzde ‘Bizim memleketten biri gelmiş’ diyoruz. Çok da güzel bir logosu var. Türk havlusunu bütün dünyaya duyurmaya çalışıyorlar. Çok başarılı bir çalışma. Giderek de insanlar yeni yeni kavrıyorlar. Turksh Towels proje olarak ilk çıktığında gözlerim parlamıştı. Müthiş bir fikirdi. Çünkü Türkiye’den dünyaya tanıtabildiğimiz; Türkish Delight var, Türk hamamımız var bir de Türk havlumuz var. Bu üç simde ‘Türk’ denildiğinde akla gelen simgelerdir. Türk havlusu bir kalite algısıydı” diye konuştu.

“TURKİSH TOWELS ALGISINI HAK ETTİĞİ YERE ÇIKARACAĞIZ”
İhracat rakamlarının arttırılmadığı sürece ihracatımızı arttıramıyoruz algısının da devam edeceğinin altını çizen Başkan Koltuksuz, “katma değerimizi arttırmamız için bir marka olmamız gerekiyor, yeni ürünler çıkarmamız gerekiyor. Havluda inovatif ürünler çok kolay bir şey değil ama marka çıkarmak çok daha kolay. Zaten ‘Türk Havlusu’ diye bir algı var. Bunu kullanmamız lazım. İnşallah bugün atılan bu adımlar, ileride çok daha büyük adımlar olacak. O zaman insanlar fark edecek. İnşallah Turkish Towels algısını hak ettiği yere çıkaracağız” şeklinde ifade etti.

“BU FUAR GERÇEKTEN BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”
Fuara Türkiye’den 300 şirketin katıldığını söyleyen Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Bunları insan sayısı olarak koyduğumuzda gerçekten inanılmaz sayıda Türk sanayici katıldı. Frankfurt otellerinde ve restoranlarında yer yok. İnanılmaz döviz getiriyoruz. Son bir yıl içerisinde sanayici olarak ürünlerimizi müşterilerimize takdim edemedik. Bunun sıkıntısını yaşıyoruz. Onların önüne seremediğimiz o modellerimizi bugün burada sunuyoruz. Bugün fuarın ilk günü ve daha önceki yıllara göre daha canlı. Çünkü onlar bizi görmek istediler, biz onlara ulaşmak istedik. Karşılıklı ulaşamadık. Onlarla birlikte ulaşacağımız ve buluşacağımız fuar, burasıdır. Dolayısıyla bu fuar gerçekten bizim için çok önemli. Dolayısıyla sanayici arkadaşlarımdan gördüğüm kadarıyla gerekse onları ziyaret eden insanların ilgisini gördükçe bu fuarın bu kez oldukça iş yapacağını, arkadaşlarımız için önemli bağlantıların ve gelecek için önemli işlerin sebebi olacağını düşünüyorum. Faydalı bir fuar olacak. Bu seneki fuarın çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

“KATILIMCI VE GERÇEK ALICI ANLAMINDA YOĞUN OLDUĞU DİKKATİMİZİ ÇEKTİ”
Fuara katılımın oldukça yoğun olduğunu dikkat çeken Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan; şunları aktardı: “Sabahın ilk saatleri olmasına rağmen katılımcı ve gerçek alıcı anlamında yoğun olduğu dikkatimizi çekti. Biz firmalarımızı ziyarete çıktığımızda birçoğunun müşterisi olduğu için onları rahatsız etmedik. Biz bundan mutlu olduk. Denizli, artık kalitesiyle markasıyla ve birlikte hareket etme ruhuyla çok iyi noktalara geldiğini gördük. Bu fuara sadece Almanya’dan değil, Avrupa ülkelerinden ve onun dışındaki bazı Ortadoğu ülkeleri ve Rusya’dan da katılımın yoğun olduğunu gördük. 2018 yılında hep beklenti ve hedeflerimizin yüksek olduğunu görüyorduk. 2017 yılı rakamları açıklandıktan sonra hükümetimizin, bakanlarımızın ve özellikle Sayın Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci’nin açıklamaları bize moral ve motivasyon olarak geri döndü.”

“DENİZLİ FİRMALARININ ARASINDA TREND OLUŞTURABİLECEK FİRMALAR VAR”
Bu tarz fuarların tekstilin ve tekstilcilerin şovu olduğunu belirten  Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Selim Kasapoğlu; “İnsanlar bir yıl boyunca hazırlanıyorlar. Bir yıl boyunca hazırlanan ürünler, yeni trendler bu fuarlarda sergileniyor. Bu yüzden bu fuarları bir şov alanı olarak görmek lazım. Burada Denizlili firmalar bu işin hakkını veriyorlar. Sabahtan beri bütün stantları dolaşıyoruz. Bütün firmalarla görüşüyoruz. Denizli gerçekten bu işe iyi hazırlanmış. Denizli firmaları zaten 30 yıldır bu fuara katılıyor. Burada yeteri kadar tecrübeliler, sektöre hakimler, ürüne hakimler. Denizli firmalarının arasında trend oluşturabilecek firmalar var. O yüzden ben gayet başarılı buluyorum. Katılımcıları başarılı gördüm” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER