Heimtextil Fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı

Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen Heimtextil ve Techtextil Fuarı, kapılarını araladı. Heimtextil 2022, 21-24 Haziran tarihleri ​​arasında, Techtextil ve Texprocess ticaret fuarı ikilisi ile aynı zamanda, bir defaya mahsus ‘Yaza Özel’ olarak gerçekleştirilecek. Denizlili tekstilciler her yıl olduğu gibi bu yıl da Heimtextil 2022 Fuarı’na ‘Denizli Damgasını’ vurmaya hazırlanıyor.

Heimtextil Fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı

Dünyanın en büyük ev tekstil fuarı konumunda olan ve her yıl Ocak ayının ikici haftası yapılan Heimtextil Fuarı, 2 yıl sonra bir defaya mahsus ‘Yaza Özel’ olarak yeniden kapılarını ziyaretçilerine açtı. Pandemi nedeniyle Ocak ayında iptal edilen Heimtextil Fuarı, Almanya’nın Frankfurt kentinde gerçekleştiriliyor. Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, fuara katılan Denizlili firmaları yalnız bırakmadı.

Fuarda konuşan Başkan Erdoğan; “Bugün mutlu olduğumuz anlardan birini yaşıyoruz. Denizli Ticaret Odası Başkanımız ve yönetimiyle, sayın milletvekilimiz ve ekibimizle buradayız. Fuarları çok ciddi anlamda önemsiyoruz. Dünyaya açılmanın fuarlardan geçtiğini iyi bilenlerden biriyiz. 30 yıldır fuarlara gelir gideriz. Şükürler olsun bugün Denizli; ihracatıyla, üretimi, istihdamıyla Türkiye’de ilk 10 ilin içerisinde olmanın gururunu yaşıyor. Buralara gelebilmek ve ilk 10’larda olabilmek için de çok ciddi emek ve gayretin olması gerektiğini, dünyanın 4 bir tarafında koşturuyor olabilmeniz gerektiğini, Ar-Ge ve tasarımızın çok güçlü olması gerekiyor. Biz ekip olarak bunları ortaya koymaya başladık, daha da güçlendireceğiz. Yılda 600’e yakın firmamızı Denizli’den dünyanın 4 bir tarafındaki fuarlara götürüyoruz. Sadece tekstil ve konfeksiyon değil, bir çok sektörlerimizin gelişimine katkı sağlıyoruz. Fuara Denizli’den katılan 100’e yakın firmamızı DTO, KOSGEB, desteğiyle getirdik” dedi.

“Teknik tekstil bölümünü daha hareketli görüyorum”

Heimtextil Fuarı’na ilk defa katıldığını ifade eden Denizli Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Necip Filiz; “Teknik tekstil bölümünü daha hareketli görüyorum. Tekstilde rutin, ev tekstili imalatının yanında mutlaka teknik tekstilde de Denizli’de gelebileceğimiz, gidebileceğimiz birçok nokta olduğunu görüyorum. Teknik tekstil ürünleri olan Denizli firmalarımızın katılımı da çok önemli. Burada Denizli Ticaret Odamızı kutluyorum. Katılımcıların hepsi; güzel bir organizasyon olduğunu, Denizli’den 100’e yakın firmanın Ticaret Odamızla sorunsuz bir şekilde geldiğini, stantlarını kurduğunu, her şeyiyle ilgilenildiğini söyledi. Bu, çok önemli. Çünkü bu firmalarımızın bir kısmı belki ilk defa yurtdışına geliyor. Bir kısmı belki ilk defa fuara katılıyor. Bu esasında bir can suyudur” şeklinde konuştu.

“Sanayicinin en büyük görevi umutlu olmak”

Sanayicinin en büyük görevinin umutlu olmak olduğunu ifade eden Denizli Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu, şunları aktardı: “Şartlar bazen çok olumsuz gidebiliyor. İçinde yaşadığımız süreç de öyle. Ham madde fiyatları, enerji fiyatlarının artması üretici ve sanayiciyi çok zorlamış durumda. Bu her zaman böyle gidecek bir durum yok. Elbette dünyanın dinamikleri hızlı bir değişebiliyor. Bu şartlar da tekrar eski haline gelebilir. Bu yüzden de umutlu olmaya çalışıyoruz. Bu umut kaynaklarımızın en önemli noktalarından biri, fuarlar. Bu fuarlarda yaşanan hareketlilik, temaslar, görüşmeler, gelen umut ışıkları, bizlere destek oluyor. Fuarlar tabi ki önemli. Buradaki enerji ve hava her zaman farklı oluyor. İnsanlara bir şekilde destek oluyor. Ev tekstil tarafının katılımının zayıf olduğunu söylemek lazım. Bu ara bir fuar dönemi. Ana fuarımız ocak ayında olduğu için ocak ayında tekrarlanacak fuarda katılımları, oradaki hareketliliği, görmek lazım. Teknik tekstil bölümünde hava çok daha farklı. Aslında burası bir yerde tekstilin geleceği. Tekstilin geleceğinde neler olacağını göreceğimiz en önemli fuar diyebiliriz. Teknik tekstil pandemiden önce 2 yılda bir yapılıyordu. Tekrar aynı periyota girecek.”

“Denizlili firmalarımızla gurur duyduk”

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, şunları söyledi: “Ticaret Odası Başkanımız Uğur Erdoğan, heyet halinde biz de devlet olarak dedik ki ‘Hükümet olarak yanınızdayız.’ 50’ye yakın firma dolaştık. Bugün gerçekten biz Denizlili firmalarımızla gurur duyduk. Denizli ev tekstilinde yine diğer ürünlerde ve tekstil konusunda Türkiye’nin en ileri gelen illerinden birisi. Bu anlamda birçok sanayicimiz var. Çok istihdam yaratılıyor. Bugün belki 260bin’e yakın kişi Denizli’de sanayide çalışıyor. Dolayısıyla bir sanayici olarak bu arkadaşlarımızın her zaman yanında olmak istiyorum. Yine Sanayi Bakanlığı olarak da Ticaret Bakanlığı olarak da biz, bu tür çalışmaları destekliyoruz. Ürettiğiniz bir elbise bir telefon parası kadar yapmalı. Dolayısıyla biz bunu içerisinde çok araştırma ve geliştirme yapmamız gerekiyor. İnşallah bunu başaracağız. Temelleri atılmış, görüyoruz. Şuan ziyaretleri yaptık ve bu ziyaretlerin neticesinde Denizli ve tabii ki Türkiye’de döviz kazandıracak, yüksek katma değerli ürünler elde etmek ve satmaktır. Fuar oldukça hareketli gördüğümüz kadarıyla, Denizli’den de çok firmanın katıldığını görüyoruz. İnsanlar 2 yıllık bir aradan sonra, pandemiden sonraki süreçte bu şekilde birlikteliklere, fuarlara sergilere konferanslara seminerlere toplantılara açık olduğunu görmekteyiz. Ben bütün katılımcı arkadaşlara başarılar diliyorum. Bu yaptıkları güzel hizmetlerden dolayı, çalışmalardan dolayı Türkiye olarak da dünyada birinci olmak en büyük hedefimiz olmalı. Teknolojide inşallah ürünleri geliştirmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Temennimiz bu.”

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2022, 09:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER