Heimtextil ve Techtextil Fuarı'na Denizli damgası

Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen Heimtextil ve Techtextil Fuarı, kapılarını araladı. Heimtextil 2022, Techtextil ve Texprocess Ticaret Fuarı ikilisi ile aynı zamanda, bir defaya mahsus ‘Yaza Özel’ olarak gerçekleştiriliyor. Denizlili tekstilciler her yıl olduğu gibi bu yıl da Heimtextil 2022 Fuarı’na damga vuruyor.

Heimtextil ve Techtextil Fuarı'na Denizli damgası

Dünyanın en büyük ev tekstil fuarı konumunda olan ve her yıl ocak ayının ikici haftası yapılan Heimtextil Fuarı, 2 yıl sonra bir defaya mahsus ‘Yaza Özel’ olarak yeniden kapılarını ziyaretçilerine açtı. Denizlili tekstilciler her yıl olduğu gibi bu yıl da Heimtextil 2022 Fuarı’na damga vuruyor. Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB), ayrı bir stant açarak standı olmayan üyelere hizmet veriyor. Ayrıca bu standtta Turkish Towels markasının tanıtımı da yapılıyor. Fuarda Denizlili firmaları ve üyelerini yalnız bırakmayan DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu; Heimtextil’in özel yaz arası fuar olduğunu ifade etti. Başkan Memişoğlu, “Normalde Heimtextil normal takviminde devam edecek. 24 firmamız katılacaktı ama HOMETEX’ten sonra 8 firma daha ilave oldu. 32 firma ile buradayız. Gerek kendi firmamda gerekse arkadaşlarımdan aldığım dönüşler gayet iyi, insanlar memnun. Az katılımcı, az ziyaretçi ama iyi müşteri var. Teknik tekstil bölümü ayrı. Tekstil makineleri bölümüyle ilgili de bir bölüm var. Fuarlar bizler için yenilenme, muhasebe yapma ve kendimizin nerede olduğunu görme fırsatıdır. Fuarları seviyoruz. İnşallah pandemi olmasın, bu araları vermeyelim” dedi.

“OCAK AYINDA STANDI BÜYÜTELİM İSTİYORUZ”

DENİB Başkan Yardımcısı ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı İbrahim Uzunoğlu, “Denizli İhracatçılar Birliği’nin yaptığı bu hizmet, bence çok özel bir hizmet. Şu anda yaklaşık 6 masamız var ve hepsi dolu. Firmalarımızın müşteri adaylarına elimizden geldiğince hizmet yapmaya çalışıyoruz. Bu, Denizli ihracatı açısından çok özel bir durum. Ocak ayında standı büyütelim istiyoruz. Bu kalabalığı yakalamak bizim için özel. Heimtextil alışık olmadığımız bir tarihte ve alışık olmadığımız bir ortamda gerçekleşiyor. Hem Heimtextil, hem teknik tekstil ve bunlarla beraber konfeksiyon makineleri fuarı olmak üzere 3 fuarla gerçekleşiyor. Bugün gayet güzel. Sabahtan baya bir hareketlilik vardı. 15-20 yıl önceki görüntüleri gözümün önüne getirdim. Baya bir kalabalık vardı. 3 fuarın yapılması, bir taraftan da avantaj. Heimtextil’de müşteri ziyaretçi sayısının bugün iyi olduğunu gözlemliyorum. Biz de zaman zaman dolaşıyoruz. Stantlarda görüşmeler devam ediyor. İyi bir fuar olur diye düşünüyorum. Heimtextil her zaman için vazgeçilmezlerdendir. Dünyadaki en büyük pazarlardan bir tanesi Avrupa. Avrupa, hem Denizlimizin hem de Türkiyemizin en büyük pazarı. Denizli olarak hiçbir zaman Heimtextil’den vazgeçmeyeceğiz. Heimtextil bu işi yaptığı sürece inanıyorum ki Heimtextil’e katılacaklar, ziyarette bulunacaklar” şeklinde ifade etti.

“ÇOK FAZLA TÜRK FİRMASI VAR”

Fuara ilişkin değerlendirmelerde bulunan DENİB Yönetim Kurulu Üyesi Mukaddes Başkaya ise şunları kaydetti: “Normalde ocakta çok daha farklı bir fuar var burada. Daha sakin ama gördüğüm kadarıyla kompakt. Satın alımcılar var. Tabi ki de ocak gibi değil. Sonuçta bir şekilde bu alımlar yapılacak ve üretilecek. Biz de bunu en iyi şekilde nasıl yapabiliriz, nasıl farklılaştırabiliriz ona bakıyoruz. Çalışmaya devam edeceğiz. Artık Çin çok tercih edilmiyor. Hindistan ve Pakistan’la rekabetçi olamadığımız coğrafyalar. Biz burada görüyoruz ki çok fazla Türk firması var. İlgi de çok fazla. Sonuçta hala Türkiye’den kaliteli ürün almak isteyen müşteri gurupları var. O anlamda avantajımız var.”

“MÜŞTERİLERLE AYNI DİLİ KONUŞUYORUZ; ARTAN MALİYETLER”

Mayıs ayında İstanbul’da yapılan HOMETEX Fuarı’na dikkat çeken AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör; “Çok yoğun bir fuar geçti. Almanya’da da 2 yıldan beri aynı şekilde herhangi bir fuara katılamamıştık. Bu da ara fuar formülüyle teknik tekstilin ile ev tekstilin birleştirilmesiyle ve Denizli’de de 30’dan fazla firmanın da buraya katıldığı bir fuar organize edildi. Ben DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu’na çok teşekkür ediyorum. Burada da bizim elimiz, ayağımız oldu. DENİB de stant açtığı için müşterilerimizi burada ağırlamış olduk. Kendisine de bir kez daha teşekkür etmiş isterim. Denizlimizde ev tekstili çok önemli bir konu. Buradaki dönüşlerde, oradaki çalışanların gözü kulağı da burada. Müşterilerle konuştuğumuzda hangi ülkeden gelirlerse gelsinler, artık aynı dili konuşuyoruz; artan maliyetler. Çünkü özellikle hammaddenin anlaşılamayan bir şekilde yükselmesi, bütün dünyayı etkileyen gerek petrol fiyatları gerek doğal gaz fiyatları, elektrik fiyatları, bütün insanları etkiliyor. Pandemi sonucu oluşan ekonomik dalgalanmanın en kısa sürede düzelip, bir dengeye kavuşup, dünyadaki hammadde ve enerji fiyatlarının gerilemesini hep beraber ümit ediyoruz. Türkiye olarak bizler, çalışkan bir milletiz, umutsuz değiliz” şeklinde ifade etti.

“TEKSTİL DÜNYASI GELİŞİMLERE AYAK UYDURMALI”

Yapılan hizmetten dolayı DENİB’e teşekkür eden iş insanı Süleyman Kocasert, şunları söyledi: “Aynı şekilde Denizli Ticaret Odamız da çok büyük bir adım attı. Özellikle Denizli adına 20’nin üzerinde firmayı teknik tekstil kısmına getirdi. Ben bundan gurur duyuyorum. Katma değer üretmek için ya çok iyi markalaşmanız gerekir ya da daha teknik ve teknolojik alt yapısı olması gerekiyor. İnşallah bundan sonraki teknik tekstil fuarları da Denizli’nin odağında olur, çok daha fazla firma katılır. Bizler de Denizlililer olarak ev tekstili fuarlarından başka fuarları da konuşmaya başlarız. Bundan keyif alırız, gurur duyarız. Çünkü; 2023, 2030, 2040’lı yıllar, artık her şeyin çok çok farklı olacağı yıllar. Zaman çok hızlı geçiyor. Bundan 3-5 yıl önce farklı şeyler konuşuyorduk, şimdi farklı şeyler konuşuyoruz. Teknolojik tektik, geri dönüşüm, sürdürülebilir ekonomi, kaynakların daha sağlıklı kullanılması, hızlı moda, çok hızlı teslimat, kişiye özel üretimler ve online ticaret, ajandamızın bir parçası haline geldi. Hatta yavaş yavaş ortalara doğru kayıyorlar. Yeni gündem maddeleri yer alıyor. Alında bu kavramlar çok da yeni değil. Yeni kavram olarak konuşulan şeyler, bir bakıyorsunuz, günlük hayatınızın tam ortasında. Yeni olmaktan çıkmış, hayatınızın bir parçası olmuş. Şimdi de metaverseleri internet 4.0’lar konuşuluyor. Tekstil dünyasının bu gelişimlere ayak uydurup yerini alması gerekiyor. Öte yandan da Denizli ihracatı, sanayisi ve büyümenin artarak devam etmesi için diğer sektörlerdeki gelişimin de ön plana çıkması gerekiyor. İnşallah, yıllardan beri ev tekstili fuarları, mermer fuarları dışında da yeni şeyleri konuşuyor oluruz.”

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2022, 09:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER