Hekim adayları beyaz önlüklerini giydi

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi, geçtiğimiz yıl ve bu yıl fakülteyi kazanan geleceğin hekim adayları için geleneksel hale getirdiği beyaz önlük giyme töreni düzenledi.

Hekim adayları beyaz önlüklerini giydi

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi, fakülteyi kazanan geleceğin hekimleri, öğrencileri için her yıl ‘Beyaz Önlük Giyme Töreni’ düzenliyor. Geçtiğimiz yıl Kovid-19 salgını sebebiyle bu tören gerçekleştirilemezken bu yıl ise beyaz önlük giyme töreninde bir ilk yaşandı ve dönem 1 ile dönem 2 öğrenci iki ayrı günde düzenlenen törende beyaz önlüklerini giydi. PAÜ Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene; Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ın yanı sıra Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melek Küçükatay, PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Selçuk Yüksel, Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, Altınbaşak Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çalışkan, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Denizli Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği Başkanı İbrahim Şenel, öğretim üyeleri, hayırseverler ve beyaz önlüklerini giyecek olan öğrencilerin aileleri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından tören, açılış konuşmaları ile başladı. Törende konuşma yapan PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Selçuk Yüksel, PAÜ Tıp Fakültesi ve PAÜ Hastanesi’nin bölgenin en güçlü hastanelerinden bir tanesi olduğunu hatırlattı. Donanımlı bir hastanesi olduğu için PAÜ Tıp Fakültesi’ni kazanan öğrencilerin oldukça şanslı olduğu dile getiren Prof. Dr. Yüksel, bu törenle birlikte umutların güzel sonuçlar vermesi temennisinde bulundu. Beyaz önlüğün kutsal bir sorumluluk olduğunu hatırlatan PAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melek Küçükatay, öğrencilerden hayatlarının her safhasında beyaz önlüğün gerektirdiği sorumlulukları daima taşımalarını istedi.

“DOKTORLUK, HEM FİZİKİ HEM ZİHİNSEL ÇALIŞMAKTIR"

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, şu ifadeleri kullandı: “Doktorluk, ‘gece, gündüz, tatil’ demeden hem fiziki hem zihinsel çalışmaktır. Çalışan kazanır, siz çalıştınız kazandınız. Bitmedi yeniden çalışmaya başlayın ve kazanın. Doktorluk, görmektir. ‘Görmüyorum’ desende hastaları göreceksin, onlar hep sana kendilerini gösterecekler sen hiçbir zaman görmemezlikten gelemeyeceksin. Doktorluk, anlamaktır. ‘Anlamıyorum’ diyemeyecek kadar anlamaktır. Unutma, hep sen seni anlayan birini arayacak ve seni de bir doktordan başka anlayan olmayacak. Doktorluk, sormaktır. Hayat boyu kendine hep soracak meslektaşına soracak, hocalarına soracaksın. Doktorluk, güvenmektir. Kendine güvenen doktor olur. Güvensiz olma.”

533 ÖĞRENCİ BEYAZ ÖNLÜKLERİNİ GİYDİ

Rektör Kutluhan, konuşmasının ardından Tıp Fakültesi’ni bu yıl kazanan öğrencilerden Mohammad Abusenenh ve Emre Can Kuzucu’ya beyaz önlüklerini giydirdi. Törenin devamında Rektör Kutluhan, PAÜ Tıp Fakültesi ve PAÜ Hastanelerine bağışta bulunan hayırseverlere şilt takdiminde bulundu. Tören, sonrasında PAÜ Tıp Fakültesi’ni kazanan öğrencilere sırası ile beyaz önlüklerinin giydirilmesi ile devam etti. Öğrencilere beyaz önlükleri öğretim üyeleri ve hayırsever bağışçılar tarafından takdim edildi. İki gün süren törenlerde, 272’si dönem 1 ve 261’i dönem 2 öğrencisi olmak üzere toplam 533 öğrenci beyaz önlüklerini giyerek hekimlik mesleğine giden süreçte ilk adımlarını attı.

Haberimize ait görüntüleri aşağıdaki linkten indirebilirsiniz:

https://dosya.pau.edu.tr/index.php/s/WmQW8bU9FzgaXbX

Şifre:123456

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER