Helvacı’dan, “Aşure Günü”ne özel tarif…

Her yıl Muharrem Ayı’nda idrak edilen ‘Aşure Günü’ dolayısıyla açıklama yapan Denizlililerin ‘Tatlıcı Amcası’ Hacı Şerif’in sahibi Necip Helvacı, aşure tarifi verdi.

Helvacı’dan, “Aşure Günü”ne özel tarif…

Aşure Günü, Muharrem Ayı’nın 10’uncu gününde denk gelen 9 Eylül’de başladı. Binlerce kişinin oruç ibadetini yerine getireceği günlerde, kazanlarda aşure de kaynatılıyor. Denizlililerin yakından tanıdığı ‘Tatlıcı Amcası’ Hacı Şerif’in sahibi Necip Helvacı, yaptığı aşureyi DRT Denizli’ye anlattı. Aşureyi bir ay sürecince çıkarttığını ve Denizlililere sunduğunu belirten İşadamı Helvacı, “Aşure Ayı bütün Müslüman alemine hayırlı olsun. Aşure ayı geldiğinde bizim ananevi güzelliğimiz aşureye başlıyoruz. Aşure Günü’nün birinci günden, son gününe kadar en güzelini sunmaya çalışıyoruz. Fındık, badem, kayısı, incir, nar, susam aşurenin aşure olmasının özelliğidir. Narlar bahçelerimden toplattığım erkenci narlardır. Bu narlar da olmazsa olmazlarındadır. Aşurelerde hep taneli şeyler olmalıdır. Bu sene hava sıcak gidince erkenci narımız da erkenden oldu. Aşure Ayı’na yetişti. Böyle süslüyoruz ve halkımıza sunuyoruz. Günde 300 – 500 arası satıyoruz” dedi.

“AŞUREYİ ANNEMİN USUL VE TERTİBİNDEN YAPIYORUZ”

Aşureyi yaptıktan sonra 92 yaşındaki annesinin onayını aldığı sözlerine ekleyen Necip Helvacı, “Benim 92 yaşında ve hala aşure yapar ve dağıtır. Onun usul ve tertibinden yapıyoruz. İşlerimizde ustalığımızı gösterdik aynı usulden 80 seneki önceki tertiple yapıyoruz. Aynen o güzellikle gidiyor ve anneme ‘olmuş mu?’ diye tattırıyorum. Muharrem Ayı ve Aşure Günü bütün Müslüman ve din kardeşlerimize mübarek olsun” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner193