HEM TIRMANIYOR, HEM ARAŞTIRMA YAPIYOR

HEM TIRMANIYOR, HEM ARAŞTIRMA YAPIYOR

Dünyanın en yüksek noktası Everest’te 21 Mayıs 2018 günü tırmanan Denizlili öğretim üyesi Gülnur Tumbat, sosyal medyadan nefes kesen fotoğraflar paylaştı. Bahçeşehir Üniversitesi çalışanı Doç. Dr. Tumbat dünyanın 8 büyük zirvesine tırmanma hedefine bağlı olarak daha önce de önemli zirve tırmanışlarına imza attı.Tumbat tırmanışlarında aynı zamanda “risk tüketimi ve pazarlaması” konularındaki akademik araştırmalarına da ek veri toplamayı ihmal etmiyor.

Dünyanın en yüksek zirvesi Everest’te 21 Mayıs 2018 günü tırmanan Denizlili öğretim üyesi Gülnur Tumbat, sosyal medyadan nefes kesen fotoğraflar paylaştı. Bahçeşehir Üniversitesi çalışanı Doç. Dr. Tumbat dünyanın 8 büyük zirvesine tırmanma hedefine bağlı olarak daha önce de önemli zirve tırmanışlarına imza attı. Gülnur Tumbat tırmanışlarında aynı zamanda “risk tüketimi ve pazarlaması” konularındaki akademik araştırmalarına da ek veri toplamayı ihmal etmiyor.

Everest zirvesine GilbertoThoen, Alex Kalp, Ryan Waters, Tashi Sherpa, Nima Sherpa, Dawa Sherpa ve Migma Sherpa ile tırmanış yapan Doç Dr. Gülnur Tumbat, “Ekip 4 numaralı kampa geri döndü. 2 KAMP'a kadar hızlı bir haber var. Bugün insanlar Everest'in zirvesine ulaştı. Hava durumu beklerken bacaklarım biraz daha hareketli ve uzanan. En sevdiğim iz koşu ayakkabıları ve heinemeier sonuna kadar koşuyorum. Çok daha iyi hissediyorum”   diye yazdı. 


Denizlili Doç. Dr. Tumbat,  sosyal medyaya düştüğü notlarında “Neredeyse hemen hemen herkes zirve için hava pencere bekliyor. Başkalarının gönderiler duyduğum şey genelde beklemek ve bazen anlamak zor oluyor. Neredeyse Mayıs ortası ve tarihsel olarak çoğu zirve ayın 3 ve 4 haftası oluyor ve her şey havaya bağlı. Tahminleri sürekli izleyeceğiz ve zamanı geldiğinde yukarı gideceğiz. Her gün gördüğüm şey beni gerçekten şaşırtıyor. Aynı manzara, aynı dağlar, aynı insanlar. Burada olduğum için çok mutluyum, nefes almak, yemek, uyumak ve bu güzel ve dünya dışı arazinin bir parçası olmak için” Diyor. 

GÜLNUR TUMBAT KİMDİR?

Denizlili öğretmen baba ile terzi annenin kızı 39 yaşındaki Doç. Dr. Gülnur Tumbat, ODTÜ Çevre Mühendisliği’ni bitirdikten sonra akademik hayatına Amerika’da devam etti. San Fransisco State Universitesi’nde öğretim üyesi olarak yaşamını sürdüren Prof. Dr. Tumbat, dünyanın 8 büyük zirvesine tırmanma hedefini gerçekleştirmek için Everest Dağı’na yapılan tırmanışa katıldı. Bugüne kadar Güney Amerika’daki 6 bin 962 metrelik Aconcagua, Kuzey Amerika’daki 6 bin 195 metrelik McKinley, Afrika’daki 5 bin 963 metrelik Kilimanjaro ve Avrupa kıtasındaki 5 bin 633 metrelik Elbrus dağlarının zirvesine çıkmayı başaran Gülnur Tumbat, beşinci zirvesi olan Everest’e tırmanırken çığ faciası da yaşandı. Tumbat Bahçeşehir Üniversitesi’nde Pazarlama alanında eğitim veriyor. Bahçeşehir Üniversitesi’nin desteğiyle tırmanış yapan Tumbat zorlu tırmanışta risk tüketimi ve pazarlaması konularındaki akademik araştırmalarına ek veri topluyor.

OZAN AKAKÇA

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER