'HEM ÜZÜM YİYELİM HEM DE BAĞCIYI KORUYALIM'

'HEM ÜZÜM YİYELİM HEM DE BAĞCIYI KORUYALIM'

Bağcılık sektörü ve üzüm üreticilerinin sorunlarının araştırılarak alınacak tedbirlerin tespit edilmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nda konuşan AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin; “Bizim derdimiz hem üzümü yemek hem de bağcıyı sevmek ve korumak” dedi.

Bağcılık sektörü ve üzüm üreticilerinin sorunlarının araştırılarak alınacak tedbirlerin tespit edilmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. İzmir ve Denizli Ticaret Borsası Başkanları, sunum gerçekleştirerek, bağcılık sektörünün ve üzüm üreticilerinin taleplerini ve önerilerini iletti. Toplantıda Denizli Bölgesi’ndeki üzüm üretimine ilişkin bilgiler paylaşan AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin; “Denizli denince genelde tekstil sanayisi akla gelir ama üzümde de hayli iyi bir konumdadır ve ihracat da yapmaktadır. Şaraplık üzüm üretimi de sofralık üzüm üretimi kadar yaygındır. Özellikle Güney, Buldan, Baklan, Çal ve Bekilli İlçelerimiz şarapçılık üzüm üretimi ile geçinmektedirler. Toplamda 370 bin 244 dekarlık alandan 325 bin ton üzüm üretilmekte ve bunun belli bir bölümünün de ihracatı yapılmaktadır. Bu anlamda Denizli’deki üzüm üreticilerimiz Araştırma Komisyonumuzun çalışmalarını da yakından takip etmektedirler” dedi.

“ÖRGÜTLENME SORUNU AŞILMALI”Üzüm Araştırma Komisyonu’nun tarımın genelini değil sadece üzüm ve bağcılık sektörüyle sınırlı kalmasının sonuç odaklı çalışmanın yolunu açtığına dikkat çeken Milletvekili Şahin Tin; “Araştırma Komisyonumuzun öncelikli hedefi üzüm konusudur. Üzüm üreticilerimizin yaşadığı aksaklıkları, sıkıntıları ve bunlara ne sağlayabileceğimizi burada konuşarak; çözüme kavuşturmak öncelikli hedefimizdir. Ayrıca üretim sonrası aşamada yaşanan pazarlama ve satış safhaları da çözüm bekleyen önemli bir sancıdır.  Kaliteli üzüm üretimimiz var. Alıcılarımız da var. Sektördeki pazarımız açık. Fakat üzümcülerimizin ne yazık ki ellerindeki malı bir yıl çalışıp çabaladıkları ürünü birkaç tane tüccar kandırıp gidiyor. Bu anlamda en önemli konulardan bir tanesi de üreticilerimizin yaşadığı bu temel sorundur. Komisyonumuzun gayretleriyle belirlenecek olan yol haritası sayesinde bu soruna bile neşter vurmamız üreticilerimize önemli bir deva olmuş demektir” diye konuştu.

“SORUNLAR VE ÖNERİLER DİLE GETİRİLMELİ”
Denizli’de üzüm üreticilerinin yaşadığı başlıca sorunlara da değinen Milletvekili Şahin Tin; “Denizli’de üzüm üreticilerimiz ile bir araya geldiğimizde bizlere sektörün belli başlı sorunlarını dile getirdiler. Sertifikalı fidan temini, çeşit yetersizliği, kurumsallaşamama, kuraklık ve sulama kaynaklı yaşanan sıkıntılar ve arazilerin parçalı olması gibi konular. Bu hususlar sorunların başlıcaları gibi görünüyor. Sulanabilir arazilerin çoğaltılması gerekiyor. Her alanda olduğu gibi bu alanda da eğitim önemli. Üreticilerimizin eğitilerek bilinçli üretim ve pazarlama yapması sağlanmalı. Üzüm işletme ve depolamada tesis yetersizliği olan bölgelerimiz var. Bu konuda da desteklemeler de bulunulmalı. Dolu koridorları, tarım ve ziraat alanında düzenli üretimin planlanması ve girdi maliyetleriyle ilgili de genel bir çalışma yapılmalı. Ülkemizin imkânları göz önüne alınarak bu alanda da desteklemeler yapılması gerektiğini değerlendiriyorum. Bunları da inşallah ileriki dönemde hep beraber yapacağımıza da inanıyorum” dedi.

“BİZİM DERDİMİZ; HEM ÜZÜMÜ YEMEK HEM DE BAĞCIYI KORUMAK”
Araştırma Komisyonu’nun geleneksel bir komisyon standardından çıkarak daha çok sonuç odaklı çalışmalara imza atacağına inandığını belirten Milletvekili Şahin Tin; “Komisyonumuz yaptığı çalışmalar neticesinde sonuç odaklı birçok önemli karara imza atacaktır. Bizim derdimiz hem üzümü yemek hem de bağcıyı sevmek ve korumak.  Bu nedenle ortak akıl ürünü adımlar atarak sonuca doğru gitmek için iyi incelemek sektörü iyi araştırmak ve sorunları kaynağında belirleyip çözmek zorundayız” şeklinde ifade etti.

 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER