“HER 12 EYLÜL’DE İÇİMİZ BURKULUR VE YÜREĞİMİZ SANCIR”

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış Programı’nın konuğu olan MHP İl Başkanı Cafer Birtürk, 12 Eylül 1980 darbesiyle ilgili anılarını paylaştı. “12 Eylüller geldiği zaman bizim içimiz burkulur. Bir acı hissederiz” diyen Başkan Birtürk, o günleri çok zor ve çileli günler olarak tanımladı.

“HER 12 EYLÜL’DE İÇİMİZ BURKULUR VE YÜREĞİMİZ SANCIR”

MHP İl Başkanı Cafer Birtürk, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan VE İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış Programı’nın konuğu oldu. 12 Eylül 1980’deki askeri darbe ve sonrasında yaşadıklarını paylaşan Başkan Birtürk, “12 Eylüller geldiği zaman bizim içimiz burkulur. Her zaman bir acı hissederiz. Şimdi Sayın Genel Başkanız Devlet Bey, 15 Temmuz’da önce ülkem, önce vatanın bölünmezliğiyle ve bekasıyla düşüncesiyle hareket ettiyse; 49 yıllık geçmişi olan Milliyetçi Harekat Partisi mensupları olarak bizler de öyle hareket ettik. 70 80 arasında bir çatışma ortamı meydana geliyor. Bu çatışma ortamının bir tarafı ‘sol kesim’ dediğimiz ve kendilerini ‘devrimci’ diye adlandıran kişiler, bir taraftan da ‘bu vatan bizim,  bu vatanı böldürmeyiz, bu vatanın gerçek sahibi biziz’ diyerek elinde sadece Türk bayrağından başka bir şey olmayan ülkücüler var. Bu çatışma ortamında sırf okuluna gitmek için 5 bine  yakın biz ülkücüler şehit verdik. Bu vatan, bu millet, bu bayrak, bu ezan için hep gencecik yaşta toprağa gömüldüler. O günlerde bir ekmek, bir peynir, bir zeytini paylaştık. 12 Eylül yaklaşırken günde 25 kişi ölüyordu” dedi.

“2 YIL DURMADAN İŞKENCE GÖRDÜK”
 O dönemde Milliyetçi Harekat Partisi Gençlik Kolları’nın Başkanlığını yürüttüğünün altını çizen Başkan Birtürk, “Üniversiteyi bitirdikten sonra  benim hiçbir alakam olmadığı suçtan dolayı aldılar, götürdüler. Hiç sorgu, sual yok. Ankara Mamak Cezaevi’nde kaldım ve o 2 yıl durmadan işkence gördük. Tabi bunu yapan asker. Başka kimse değil ve girdiğim zaman eşim 23 yaşındaydı. Büyük oğlum Kürşat, 53 günlüktü. O dönemde oturduğumuz ev kerpiçti ve çok zor, çok çileli anılmak dahi istenmeyen günlerdi. Biz vatanımız, milletimiz, bayrağımız ve ezanımız için mücadele ettik. Hiçbir zaman da ‘ben niçin ülkücü oldum? Keşke olmasaydım’ demedim. Kimse benim ağzımdan duymamıştır. Şanımla, şerefimle 50 yıldır göğsümü gere gere ‘ülkücüyüm’ demişimdir. Şuanda aynı şekilde haykırmaktayım . Bu bir sevdadır, bu bir sevgidir. Vatan sevgisi çok farklı bir şey” diye konuştu.

“HEPSİNDEN BERAT ETTİM”
O dönemde işkence yapanlara karşı küskünlüğünün olmadığını vurgulayan Başkan Birtürk, “Çünkü o yavrularımız da emir kuluydu. ‘Falakaya yatırın, koğuşta dövün’ diye emir geliyordu. Sürekli dayak yiyorsun. Günde 5 öğün bir insanın dayak yediğini düşünebiliyor musunuz? Yedik ama her zaman da şükrettik. Sağız çünkü arkadaşlarımız asıldı. Daha sonra hapisten çıktık. İkinci çocuğumuz oldu. Kısa dönem askerlik yaptık, geldik ve yine tutuklandık. Hepsinden berat ettim” dedi.

İzmir’de askerlik yaptığı dönemde de işkence gördüğünü söyleyen Başkan Birtürk, şunları söyledi: “İzmir’de kısa dönem askerlik yapıyorum. Şimdi yıkılmakta olan Özel İdari İşhanı’nın 5’inci katında tam 72 saat bütün uzuvlarına eletrik verdiler. Ne derdin var? Biri kaçmış ona yardım etmişsin. Nasıl yardım etmişim ben? Şu şu tarihlerde. İyi ama ben o tarihlerde Mamak cezaevindeydim. Olamaz. Olur arayın. Arıyorlar Mamak Cezaevi’ni ve 1 saat sonra gözün kapalı haber geliyor. Adamın tek söylediği: ‘Pardon özür dileriz.’ Cenabı Allah bir daha kimseye 12 Eylülleri, Adnan Menderes asılma hadiselerini, 28 şubatlar, 15 Temmuzları yaşatmasın. Ben 15 Temmuz dahil bütün şehitlerimiz rahmetle yad ediyorum. Mekanları cennet olsun. Allah hepsinden razı olsun.”

GÜRKAN GÖK 

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 17:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER