'HER AY REKOR SÖZÜ VERMİŞTİK, HER AY REKORA DEVAM'

'HER AY REKOR SÖZÜ VERMİŞTİK, HER AY REKORA DEVAM'

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) mayıs ayı ihracat rakamları, Denizli’deki Menderes Tekstil’den Ekonomi Bakanı Zeybekci'nin de katılımıyla açıklandı. TİM verilerine göre mayıs ayında ihracatın yüzde 12,2 arttığını belirten Bakan Zeybekci; "Her ay rekor sözü vermiştik, her ay rekora devam" dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre mayıs ayı ihracat rakamları, Denizli'deki Menderes Tekstil firmasına ait konfeksiyon fabrikasında açıklandı. Toplantıya; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli Valisi Hasan Karahan, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Denizli İhracatçı Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu ve Menderes Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça katıldı. Bu ay ihracat rakamlarını 4 bin 80 çalışanı bulunan dev bir tesiste açıkladıklarını belirten Bakan Zeybekci,  Türkiye'nin 2016'da başlatılan ihracat ve büyüme seferberliğinin sonuçlarını almaya devam ettiğini dile getirdi. Geçen yıl ihracata verilen destekleri üç kat artırdıklarını, dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemini hayata geçirdiklerini anlatan Bakan Zeybekci, Türkiye'nin artık ‘fason üretici’ olarak değil bilgi ve teknoloji üreten, hammadde ve ara malı ihtiyacını garanti altına almış, kendi marka ve patentiyle üreten bir ülke olmasını istediklerini dile getirdi.

"HER AY REKOR SÖZÜ VERMİŞTİK, HER AY REKORA DEVAM"
İhracat ve büyüme gibi verilerde 2017 yılını rekorlarla kapattıklarına dikkati çeken Zeybekci, şöyle konuştu: "Yılsonunda dedik ki ‘2018'de her ay ihracatta rekor kıracağız.’ Elhamdülillah rekor kırıyoruz, bu ay da ihracatçılarımızın yüksek performansı, çalışan kardeşlerimizin katkısı, mühendisi, işçisi, tasarımcısı muhasebecisi ve şoförüyle topyekün seferberlikle her ay ihracattaki rekor sözümüzü tutmaya devam ediyoruz. Bugün de o zirvelerden birini yaşıyoruz. TÜİK nisan ayı rakamlarını dün açıkladı ve yıllık ihracatımız 162,4 milyar dolara ulaştı. Bugün de TİM'in mayıs istatistiklerine göre geçen yıl mayıs ayına göre ihracatımız yüzde 12,2 arttı. Her ay rekor sözü vermiştik, her ay rekora devam. Durmak yok ihracata devam. Mayıs ayı ihracatımız TİM rakamlarına göre 13 milyar 956 milyon dolar ama bizim ‘ihrakiye’ dediğimiz rakamlar da bugün akşam belirlenmiş olup yarınki rakamlarımız 14 milyar doların üzerinde ve böylelikle 162 milyar dolarlık rakamı geçmiş olacağız."

“ASLOLAN REEL SEKTÖRDÜR”
Reel sektörün gelecek dönemde yıllardır görülmeyen üretim ve yatırım hareketliliği içine gireceğini ifade eden Bakan Zeybekci, eldeki tüm verilerin bunu işaret ettiğini kaydetti. Finans piyasalarındaki spekülasyonların ne kadar suni olduğunun bu rakamlarla daha iyi anlaşıldığına işaret eden Bakan Zeybekci, “Büyüme ve ihracat rakamlarımız belli, büyüme beklentilerimiz de belli. 11 Haziran'da açıklanacak, ilk çeyrek büyümemiz yüzde 7,5'lar seviyesinde olacak. Kapasite kullanım oranları yatırım teşvikleri, sanayi üretim endeksi, ihracatçıların satın alma anketlerine baktığımızda 2018 yılının tamamında büyümeyle ilgili varacağımız noktaları görüyoruz. Her şey aslına varır. Ekonominin aslı da kur değildir. Kur etkindir, algı olarak hassasiyeti olan bir konudur ama reel ekonomi, ekonominin gerçeğidir. Asıl olan reel ekonomidir, buradaki performanstır" diye konuştu.

"KARALAMA KAMPANYALARINA RAĞMEN"

Yılsonu büyümesinde ihracat ve özel sektörün en büyük payı almaya devam edeceğini ifade eden Bakan Zeybekci, hizmet ihracatında da bu yıl için 52 milyar dolarlık bir beklenti olduğunu, yıl sonunda turizmde yüzde 35'lik bir gelir ve turist sayısı artışı beklediklerini kaydetti. Bakan Zeybekci, "Seçim öncesi tüm karalama kampanyalarına, tüm felaket tellallarına, dışarıdaki manipülatörler ve içeriye yerleşmiş spekülatörlerin beklenti, istek ve taleplerine rağmen, yaratılmaya çalışılan kara propagandaya rağmen reel sektörümüz dimdik ayakta, sadece ayakta durmuyor koşarak yol alıyor." ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE MERKEZDİR VE MERKEZ OLMAYA DEVAM EDECEK” 
Merkezi Paris'te bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatının (OECD) İstanbul'da merkez açma kararına dikkati çeken Zeybekci, "Türkiye merkezdir ve merkez olmaya devam edecek” dedi. 24 Haziran sonrası Türkiye'de koalisyon riskinin ortadan kalkacağını, 5 yıllık kesintisiz, güçlü, hızlı karar alabilen dinamik bir devlet yapısına geçileceğini anlatan Bakan Zeybekci, "Daha derli toplu, daha küçülmüş ama dinamik ve hızlı bir devlet yapısı olacak. Bununla ilgili detayları önümüzdeki günlerde göreceğiz, devlet, bakanlıklar nasıl olacak, sistem nasıl çalışacak, göreceğiz" şeklinde konuştu. 

“DÜNYA BELİRLİ YERLERDE, SIKINTILI BİR DÖNEME GİRMENİN İŞARETLERİNİ VERİYOR”

Dünya piyasalarının ABD'nin Kanada, Meksika ve AB'ye çelik ve alüminyumda gümrük vergisi uygulamasını başlatması nedeniyle çalkalandığını, liderlerin artık ticaret savaşlarını kolayca telaffuz eder hale geldiğini dile getiren Bakan Zeybekci, "Dün Dünya Ticaret Örgütü toplantısında yaptığım konuşmada, 'cam sarayda yaşayanlar komşularının, başkalarının penceresini taşlamasınlar, sonuçlarına katlanırlar' dedim. Dünya maalesef belirli yerlerde, gelişmiş ekonomilerde sıkıntılı bir döneme girmenin işaretlerini veriyor” dedi. ABD'nin çelik ve alüminyumda artıracağı vergilerden Türkiye'deki sektörlerin de etkileneceğini ancak diğer coğrafya ve ülkelerden daha az bir etkilenme görüleceğini dile getiren Zeybekci, "Çelikçilerimiz ve metalcilerimiz, ürün çeşitliliğine giderek, nitelik değiştirerek bu performanslarını çok daha fazla artırarak yollarına devam edecekler” diye konuştu. Türk Eximbank'ın geçen yıl 39,5 milyar dolar olan ihracat finansmanı desteğinin bu yıl 50 milyar dolara çıkarılacağını, ilk 4 aydaki performansın yüzde 18 arttığını anlatan Bakan Zeybekci, bunun yüzde 20'ye çıkarılmasıyla hedefin yakalanacağını ve bankanın Güney Kore'yi geride bırakarak ihracatçısına en fazla destek veren Eximbank haline geleceğini dile getirdi.

"CARİ AÇIK SORUNUNU TARİHE GÖMECEK ADIMLAR ATIYORUZ"
İhracatçının maratoncu gibi son çeyrekte performansını artırdığına işaret eden Bakan Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü: “2018 yılı sonu itibarıyla Allah'ın izni, ihracatçımızın gayreti, çalışan kardeşlerimizin üstün performansıyla ihracatımız 170 milyar doları aşacak. Gerek yatırımlarda gerek ihracattaki performansımızla cari açık sorununu tarihe gömecek adımlar atıyoruz." 

“BÜYÜKEKŞİ'NİN TİM'DEN AYRILSA DA HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİNE İNANIYORUM”
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin iki dönem yürüttüğü görevini tamamlamak üzere olduğunu, kendisinin de 24 Haziran'da bakanlıkta 4 yılı doldurmuş olacağını belirterek, Büyükekşi'nin bu süreçte zor zamanlarda en büyük destekçisi olduğunu, büyük fedakarlıklar yaptığını anlattı. TİM'deki iki dönem kuralının Türkiye'deki diğer kurumlara da örnek olması gerektiğini ifade eden Bakan Zeybekci, Büyükekşi'nin TİM'den ayrılsa da ülke ve millete hizmet etmeye devam edeceğine inandığını sözlerine ekledi. Bakan Zeybekci, toplantı öncesi TİM tarafından çeşitli toplantılarda yaptığı konuşmalar ve verdiği mesajlardan oluşan görüntülerle hazırlanan videoyu izledi ve teşekkür etti. (AA)

 

İBRAHİM ALAYONT-PINAR ÇANKAYA

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER