“Her türlü diplomatik ve askeri tedbir alınmaktadır”

2009-2011 yılları arasında Suriye’nin Musul kentinde Başkonsolosluk görevini yürüten AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, İdlib kentinde yaşanan top atışları nedeniyle 5’i asker 8 kişinin şehit olmasına neden olan olayı değerlendirdi.

“Her türlü diplomatik ve askeri tedbir alınmaktadır”

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Milletvekili Yıldız, “Astana ve Soçi Mutabakatları çerçevesinde İdlib’de ateşkesin yeniden tesis edilmesi, askerlerimizin güvenliğinin sağlanması, sivillerin korunması ve sınırımıza yönelik bir göç dalgasının önlenmesi amacıyla diplomatik ve askeri her türlü tedbir alınmaktadır” dedi.

Suriye’nin İdlib kentinde rejim güçleri tarafından yapılan topçu atışları nedeniyle 5’i asker 8 kişi şehit oldu. AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, olayı TBMM’ye taşıdı. 2009-2011 yılları arasında Suriye’nin Musul kentinde Başkonsolosluk görevini yürüten Yıldız, Genel Kurul’da yaptığı konuşmasında; “Grubumuz adına şehit olan personelimize rahmet, milletimize başsağlığı, yaralı personelimize acil şifalar diliyorum. Umarım Silahlı Kuvvetlerimizin verdiği karşılık, rejimi ve destekçilerini yani İran ve Suriye’yi, Rusya’yı bundan böyle daha dikkatli davranmaya, yoğun ve hassas bir diplomatik süreçle ulaşılmış olan mutabakatlara uymaya sevk eder. Maalesef Suriye’de rejimin dâhil olduğu süreçlerde bazen en kötü senaryolar gerçekleşiyor, bu da rejimin karakterinden kaynaklanıyor. Benim gibi Suriye’de görev yapanlar için veya bir şekilde yaşayanlar için rejimin kendini koruma uğruna hiçbir ahlaki, hukuki, dini, uluslararası normu tanımayacağını bilmek sürpriz değil. Nitekim çatışmaların durması, sivillerin korunması ve çözümün kolaylaştırılması için ilan edilen 4 gerginliği azaltma bölgesinden 3’ü rejimin bazen sinsi, bazen açık saldırıları sonucunda düştü. Buradan ayrılanlar İdlib’e sığınmak zorunda kaldılar. Bunun üzerine Cumhurbaşkanımızın Putin ve diğer liderlerle müteakip temasları oldu. Bunun amacı, İdlib’in korunması, burada sivillerin korunması ve silahlardan arındırılmış bölge icat edilmesi idi. Maalesef aradan geçen süre zarfında rejim güçleri Rusya’nın da göz yummasıyla saldırılarını sürdürdüler ve 2 gözlem noktamız kuşatıldı. Bunun üzerine sükûnetin tesisi için Saraqib İlçesi yakınındaki mevzilerimize intikal eden Silahlı Kuvvetlerimiz unsurlarına, Rusya tarafına bir gün önce 2 kez bildirimde bulunulmuş olmasına rağmen rejim güçlerince saldırı düzenlendi. Silahlı Kuvvetlerimizle de 54 hedef ateş altına alınarak tahminen 76 rejim unsuru etkisiz hâle getirildi. Bu olaydan sonra Dışişleri Bakanımız ve ilgili diplomat arkadaşlarımız, rejimi kontrol altında tutmaları için Rus muhataplarıyla görüşmelerini yaptılar” dedi.

“HER TÜRLÜ DİPLOMATİK VE ASKERİ TEDBİR ALINMAKTADIR”

Kendisinin yürütmeden geldiğinin altını çizen Milletvekili Yıldız; “Astana ve Soçi Mutabakatları çerçevesinde İdlib’de ateşkesin yeniden tesis edilmesi, askerlerimizin güvenliğinin sağlanması, sivillerin korunması ve sınırımıza yönelik bir göç dalgasının önlenmesi amacıyla diplomatik ve askeri her türlü tedbir alınmaktadır. Evet, biz bu konuda bir genel görüşme açılmasını gerekli ve faydalı bulmuyoruz. Belki bu konudaki değerlendirmeyi 2015 yılını baz alarak yapmak doğru olur. O yıl hem Amerika’nın YPG’yle iş tutmaya başlaması hem Rusya’nın oraya gelmesi baz alındığında o günden bu yana yürütülen diplomatik ve askeri hassas süreçlerle ülkemizin sahada yer alması sağlanmıştır. Artık çözüm konusunda ricacı olması değil, orada bir aktör olması sağlanmıştır. Bu da sürecin hassasiyetle yürütüldüğünü, güç dengelerinin gözetildiğini, istihbaratın zamanında alındığını ve değerlendirildiğini göstermektedir. Nitekim terör koridorunun bölünmüş, önlenmiş olması da bu konuda ülkemiz için en büyük kazançtır. Bu, yürütmenin bu konuda bir olgunluğu, rüştü oluştuğunu göstermektedir. Bu nedenle, daha farklı, daha önemli bir gelişme oluncaya kadar biz bu konuda, her ne kadar bazı endişeleri anlıyor olsak da genel görüşme açılmasını gerekli ve faydalı bulmuyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER