'HER YIL 2 BİN KİŞİ İŞ KAZALARINDAN HAYATINI KAYBEDİYOR'

'HER YIL 2 BİN KİŞİ İŞ KAZALARINDAN HAYATINI KAYBEDİYOR'

‘Çalışan Temsilcilerinin İş Sağlığı ve Güvenliği Alanında Etkinliğinin Artırılması’ projesi kapsamında düzenlenen tiyatral gösteride konuşan Denizli Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Ahmet Taş, “Ülkemizde meydana gelen iş kazalarında her yıl yaklaşık 2 bin kişi hayatını kaybetmekte, 1 bin 800 kişi de sürekli iş göremez hale gelmektedir” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ile Denizli Organize Sanayi Bölgesi (DSOB) Müdürlüğü işbirliğinde ‘Çalışan Temsilcilerinin İş Sağlığı ve Güvenliği Alanında Etkinliğinin Artırılması’ projesi kapsamında tiyatral gösteri düzenlendi. Bölge Müdürlüğümüz Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. DOSB Müdürü Ahmet Taş, Türkiye İşveren Konfederasyonları adına OYAK Denizli Çimento Fabrikası İnsan Kaynakları ve İdari İşler Yöneticisi Ekim Balta Aydın, HAK-İŞ Konfederasyonu adına Denizli İl Başkanı Halil Turan, TÜRK-İŞ Konfederasyonu adına Denizli Temsilcisi Yakup Çetin ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Mevzuat İşleri Daire Başkanı İsmail Gültekin ve kurumların ilgili personelleri katıldı. Seminerde Türkiye’de meydana gelen iş kazaları hakkında bilgiler veren DOSB Müdürü Ahmet Taş, “Ülkemizde meydana gelen iş kazalarında her yıl yaklaşık 2 bin kişi hayatını kaybetmekte, bin 800 kişi de sürekli iş göremez hale gelmektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızca, İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda kanun ve yönetmelikler çıkartılmasına, genelgeler yayınlamasına ve işyeri denetlemeleri yapılmasına rağmen iş kazalarında bir azalma olmamaktadır. Bu yüzden bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa yaptığımız tiyatral gösteri çalışan temsilcilerimiz ve çalışanlarımızda İş Sağlığı ve Güvenliği kültürünün oluşması bakımından büyük bir katkı sağlayacaktır. Bu tür organizasyonları daha kapsamlı ve daha büyük kitlelerle yaparsak İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda büyük bir adım atıp, iş kazalarını azaltabiliriz” dedi.

“İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALILARI İLE SINIRLI DEĞİLDİR”
Projenin gelecek vaad eden bir proje olduğunun altını çizen İş Sağlığı Güvenliği Müdürü Mevzuat Daire Başkanı İsmail Gültekin, “Zahmetli ve emek sarf eden genç kardeşimiz bize yardımcı olacak.  Yetişkin eğitimi çok zordur. Böyle tiyatrolu bir vücuda büründürmek biraz daha ilgiyi artıracaktır diye düşünüyorum. İnsan hayatında değişikliler gerektiriyor. İş sağlığı ve güvenliği dediğimizde bunun odağında insan, emek ve sermaye var. Buradaki esas sorun şu; kamu otoritesi çalışan ve ya çalıştıran menfaatinin aynı yerde birleştiğinin farkına varamamak. Sağlık güvenliği şartları bir işyerinde teşhis edildiğinde çalışma şartları bakımından çalışma barışının teşhis edileceğinin düşüncesindeyim. Bunun içerisinde sadece maddi olarak iş kazası ve meslek hastalıları ile sınırlı değildir. Çalışma barışının sağlanması ve sosyal ekonomik faktörler birlikte değerlendirilmelidir. Sendika temsilciliği bütün iş yerlerinde zorunlu hale geldi. Sizin işverenle aranızdaki aynı dili konuştuğununuz insanların istek veya şikâyetlerini işverene iletmeniz veya tedbir alma talebinde en iyi haklarınız en doğal haklarınızdır” diye konuştu.

6 SKEÇ SAHNELENDİ
‘İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliği’nde belirlenen ve iş kazası ile meslek hastalıklarının yoğun olarak yaşandığı tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde görev yapan çalışan temsilcilerine yönelik olarak hazırlanmış olan tiyatral gösteride, çalışan temsilcilerinin mevzuatta belirlenen görev, yetki ve sorumluluklarının anlatıldı. Gösterilerde izleyici potansiyeli ve beklentilerine uygun toplam 6 skeçten oluşan tiyatro oyunu sahnelendi. 

 

DOĞAN AKŞİT 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER