“HES kodu ile güvenli seyahat sağlanacak”

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen 'Şehirlerarası Otobüslerde HES Kodu Zorunluluğu’ konulu genelge hakkında konuşan Pamukkale Turizm Denizli Bölge Müdürü Ali Yılmazer; “Seyahat eden yolcular, yazıhane görevlileri, şoförlerimiz bu sayede güvenli bir yolculuk yapabilecek.  Bu kural korona virüs vakalarının tespitine ve azalmasına da olumlu katkı sağlayacak. Yolcular içinde kuşku yaşamadan yolculuk yapacaklar ”dedi.

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine şehirlerarası otobüslerde HES kodu zorunluluğu konulu genelge gönderdi. Genelgeyle şehirlerarası ulaşımda HES kodu zorunluluğuna uyulmadığı hatırlatılıp denetimlerin arttırılması istendi. Buna göre temaslı olduğu halde HES kodu olmadan seyahat eden yolcu yurt veya pansiyonlara yerleştirilerek karantinaya alınacak. Genelge hakkında açıklamalarda bulunan Pamukkale Turizm Denizli Bölge Müdürü Ali Yılmazer; “Pandemi süreciyle birlikle HES kodu uygulaması hayatımıza girdi. Ancak bu uygulama zorunlu değildi. Bakanlıktan gönderilen yeni genelgeyle artık zorunlu oldu. Bu uygulama sürecinde bizlerin firma olarak tespitleri oldu. Bilet kesim işlemleri sırasında uyarı veren durumlarla karşılaştık. Pozitif vakalı yolcuyla karşılaştığımızda ekiplere haber verdik. Yeni genelgeyle artık HES kodu zorunlu oldu. Pozitif vakalı yolcu artık yolculuk yapamayacak. HES kodu sayesinde yolcunun iletişim bilgileri ve kimlik bilgilerini sistem öğreniyor. Bu bilgilere erişebiliyoruz. Bir yolcu biletini eğer ki internet ortamından alacaksa sisteme HES kodunu girmesi gerekiyor. Yoksa bilet işlemi yapılamıyor. Aynı şekilde yolcu otogarlara geldiğinde HES kodu zorunlu. Otogar yazıhanelerinde bilgi afişleri asıldı. Buradan da yolcularımızı yönlendiriyoruz. Ayrıca bilet keşim personellerimizde yolcularımıza yardımcı oluyor” şeklinde konuştu.

TRAFİKTEN MEN EDİLECEK

HES kodu ile birlikte daha güvenli yolculuğun sağlanacağını belirten Yılmazer; “Bizler bu uygulamaya olumlu bakıyoruz. Seyahat eden yolcular, yazıhane görevlileri, şoförlerimiz bu sayede güvenli bir yolculuk yapabilecek. Otobüslerde artık seyahat etmek güvenli. Bu kural korona virüs vakalarının tespitine ve azalmasına olumlu katkı sağlayacak. Yolcular içinde kuşku yaşamadan yolculuk yapacaklar. Bizler pandemi başından beri araçlarımızı belirli aralıklarla dezenfekte ediyoruz. Aynı zamanda çift kişilik koltuklarımızda sadece birinci derece yakın olan yolcularımız yan yana seyahat edebiliyor. Bunların kontrolleri her otogar çıkışında yapılıyor. Her yolcu sadece bir kapıdan araçlara biniyor. Araçlara binilmeden önce yolcularımızın ateşlerini ölçüyoruz. Bu özelliklerle birlikte güvenli yolculuk sağlanıyor. HES kodu alınmadan bilet kesilmiş bir yolcu seyahat ederken tespit edilirse valiliklerce belirlenen yurt veya pansiyonlarda zorunlu izolasyona tabi tutulacak. Yolcu taşıdığı tespit edilen araç ise 10 gün süreyle trafikten men edilecek” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2020, 13:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER