'HİERAPOLİS ANTİK KENTİ'Nİ 'ALTIN ŞEHİR' OLARAK TANITACAĞIZ'

'HİERAPOLİS ANTİK KENTİ'Nİ 'ALTIN ŞEHİR' OLARAK TANITACAĞIZ'

Bu yıl 11'incisi düzenlenen Travel Turkey Turizm Fuar ve Kongresi’nde konuşan Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, Hierapolis’in şehir giriş kapısında ‘Altın Şehir’ yazısının olduğuna dikkat çekerek; “Altın şehir yazmasının nedeni de oraya tedavi için gelen insanların orada sıhhat bulmasıdır. Biz bundan sonraki dönemlerde de Hierapolis kentini altın şehir olarak tanıtacağız” dedi.

Travel Turkey Turizm Fuar ve Kongresi, bu yıl 11’inci kez İzmir’de kapılarını ziyaretçilerine araladı. Denizlili turizmcilerin de yoğun ilgi gösterdiği fuarda, Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) de yer aldı. Fuarda DRT Denizli Televizyonu ve Denizli Gazetesi ekibine özel açıklama yapan Başkan Şen, “Denizli şuanda hak ettiğinin altında turizm potansiyelini karşılıyor. Gelen misafir sayısını 2 milyondan, 5 milyona ulaştırabilecek kapasiteye sahibiz. Bunun için de dernek olarak elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz. 3 yıldır yaptığımız ‘Termal İyi Gelir Kampanyasıyla’ da yerli misafir sayısında yüzde 40’lara yakın bir artış yakaladık. Bundan sonraki artış trendinde hızlı bir şekilde artacağını, Pamukkale’nin en bilinir nokta olacağına inanıyoruz. Bunun için de Büyükşehir Belediyemiz, Pamukkale Belediyemiz, Valiliğimiz, Denizli’deki tüm sivil toplum örgütleriyle beraber çalışarak; Denizli’yi hep tekstil kentinin dışında turizmin en yoğun yaşandığı şehir olarak tüm dünyaya tanıtacağız. Hierapolis’in şehir giriş kapısında ‘Altın Şehir’ yazar. ‘Altın Şehir’ yazmasının nedeni de oraya tedavi için gelen insanların orada sıhhat bulmasıdır. Biz, bundan sonraki dönemlerde de Hierapolis kentini ‘Altın Şehir’ olarak tanıtacağız. Özellikle fizik, tedavi, rehabilitasyon tedavisinin 2 yıl içinde bitmesiyle 3-4 yıl sonra Pamukkale – Karahayıt Bölgesi Türkiye’de 1 numaralı tedavi merkezi olacak. Tüm Dünya’dan misafirler oraya hem tedavi olmak hem de tatil yapmak için gidecekler. Bölge inanılmaz bir doğal yapıya, tarihe, tedavi merkezi olmaya adaydır ve olacaktır” dedi.

“BURALARIN ÜCRETSİZ GİRİŞLERİYLE DAHA FAZLA ZİYARETÇİ ALMASINI SAĞLAMALIYIZ”
Denizli’nin kültürel zenginliklerini yeni nesillere tanıtmanın önemini vurgulayan Başkan Şen, “Biz kültürel varlıklarımızı yetişen nesillere gösteremezsek, tanıtamazsak, vatandaşların ziyaretine açamazsak, yüksek ücretlerle onları buralardan uzaklaştırırsak bu varlıkları koruyamayız. Bunun için en azından otoyolların ve köprülerin ücretsiz olduğu bayramlarda ücretsiz olmalıdır. Çünkü burası iç piyasadaki turizmin en yoğun olduğu yerdir. Bunun Dünya’da örnekleri var. Ayda bir gün, bir Pazar günü ören yerleri ücretsiz olsun diyoruz. Eğer bu yapılırsa vatandaşlarımızın Pamukkale’yle, Efes’le, Kapadokya’yla küskünlüğü de ortadan kalkmış olacak. Bu bölgeler daha çok ziyaretçi alacak. Bu bölgeler tanıtılınca da insanlar burayı anlatınca da ziyaretçi sayıları diğer günlerde de çoğalacak. Bunun için Kültür Ve Turizm Bakanlığı’na yazı yazdık. Türkiye Otelciler Federasyonu olarak oraya başvurduk. DENTUROD olarak başvurduk. Bu konuda, Kültür Turizm İl Müdürlüğü’nün yazmış olduğu yazılar var. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın duyarsız kalmamasını istiyoruz. Bunun yapılması ülke turizmine, bölge turizmine mutlaka katkı sağlayacaktır. Özellikle buranın gelecek nesiller tarafından daha iyi korunmasını sağlayacaktır. Bir bakıyorsunuz Afrodisias’ta bir lahit 1 yıl önce duruyor, 2 yıl sonra kazmayla kürekle o lahitin heykel başı kırılmış ve çalınmış. Biz bunların olmasını istemiyoruz. Bu varlıkları hepimiz koruyacağız. Buradaki vatandaşlar, bu bölge etrafında yaşayan tüccarlar, burada o ürünleri satan insanlar, buradan daha fazla para kazanmaya başladığı zaman buraları daha iyi koruyacaklar. O yüzden biz bu bölgeleri mümkün olduğunca korumalıyız. Korunmak için tanıtmalıyız. Buraların ücretsiz girişleriyle buraların daha fazla ziyaretçi almasını sağlamalıyız. Esnafta kazanmalı, ülkede kazanmalı, herkes kazanmalı bu ancak Kültür Ve Turizm Bakanlığı’nın veya Bakanlar Kurulumuzun alacağı kararlarla olur. Bunun için de destek bekliyoruz. Sivil toplum kuruluşlarından destek görüyoruz. Milletvekillerimizden destek görüyoruz. Ayrıca tüm Türkiye’deki milletvekillerimizden destek görüyoruz. Bu sadece Pamukkale Bölgesi için istenilen bir durum değil. Tüm Türkiye için istenen bir durumdur” diye konuştu.

TERMAL İYİ GELİR-3 GELİYOR
Yaklaşık 2 yıl önce başlatılan ‘Termal İyi Gelir Kampanyası’ hakkında da bilgiler aktaran Başkan Şen, “Bu yıl 3’üncüsünü yapacağız. Genelde kampanyanın devamını aralık ayında başlatıyoruz. 3’üncüsününde çok ses getireceğine inanıyoruz. İstanbul’da kiralamış olduğumuz duvarlar var. Aydın karayolunda kiralamış olduğumuz duvarlar var. Basına vermiş olduğumuz ilanlar var. Ulusal basınımızda çıkan haberlerimiz var. Ulusal televizyonlarda çıkan haberlerimiz var. Bunları arttırarak bölgenin tanıtımına katkı sağlayacağız. Herkesin Pamukkale’yi görmesini istiyoruz. Tüm Türkiye’deki vatandaşlarımızın da bu fırsata sahip olmasını istiyoruz. Termal İyi Gelir kampanyasına başladıktan sonra özellikle havuz işletmelerinden bu kampanyaya destek vermelerini istedik. Onlarla ilgili yazılarda yazıldı. Görüşmelerde devam ediyor. Onunla ilgili bir netice alacağımıza inanıyorum” şeklinde ifade etti.

“BÖLGENİN DAHA İYİ NOKTALARA GELEBİLMESİ İÇİN OMUZ OMUZA ÇALIŞMAK ZORUNDAYIZ”
“Ören yeri işletmecisi firmalardan da destek almak durumundayız” diyen Başkan Şen, şunları aktardı: “Çünkü burada çok ciddi bir gelir var. Bu geliri oradaki firmalar alıyorlar ama tanıtıma ne katkı sağlamıyorlar. Bunun artık olmaması lazım. Buradan para kazanan, ekmek yiyen, dıştan gelen firmaların da Denizli’ye, Pamukkale’ye veya diğer işlettikleri bölgeye mutlaka katkı sağlaması lazım. Hem yurtdışındaki hem Denizli’de yaşayan vatandaşlarımızdan hem Pamukkale Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerimizden özellikle sosyal medyada Pamukkale’de çekilmiş, Laodikya’da çekilmiş, teleferikte çekilmiş resimleri paylaşmasını istiyoruz. Yurtdışından gelen vatandaşlarımızın tatillerinin en az birkaç gününü burada değerlendirmesini istiyoruz. Arkadaşlarını buraya getirmesini istiyoruz. Şehrimiz çok güzel bir şehir. Tüm dünya nimetlerine sahip bu bölgenin daha iyi noktalara gelebilmesi için siz basınımız bizler sivil toplum örgütleri yerel yönetimler kamu mutlaka birlikte destekle omuz omuza çalışmak zorundayız.”

 

MUHAMMET KARAÇAY-DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221