Hierapolis’ten çıkarılan 40 bin tarihi eser, depolarda bekliyor

Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği ve beyaz cennet Pamukkale’yi de bünyesinde barındıran Denizli’deki Hierapolis Antik Kenti'nde ortaya çıkarılan eserlerin sadece küçük bir bölümü müzede sergilenebiliyor.

Hierapolis’ten çıkarılan 40 bin tarihi eser, depolarda bekliyor

Müzenin alanı dar olduğu için yaklaşık 40 bin eserin depolarda beklediğini söyleyen Denizli Turistik Otel ve İşletmecileri Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, kentin özellikle bir arkeoloji müzesine, bir kent müzesine ihtiyacı var” dedi.

Hem kültürel hem doğal miras olarak UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve dünyada eşi benzeri olmayan 2 bin 500 yıllık Pamukkale Hierapolis Antik Kenti’nde kazı çalışmaları devam ederken, kazılarda çıkarılan eserler Hierapolis (Pamukkale) Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor. Asırlar boyu çok sayıda medeniyete ev sahipliğin yapan ve bu yüzden bünyesinde eşi benzeri olmayan binlerce eseri barındıran Hierapolis Antik Kenti’nde ki eserler müze dar alanı dar olduğu için istenilen şekilde sergilenip, tanıtılamıyor.

“KENTİN ÖZELLİKLE BİR ARKEOLOJİ MÜZESİNE İHTİYACI VAR”

Denizli’nin acilen bir kent müzesini ihtiyacının olduğunu söyleyen Denizli Turistik Otel ve İşletmecileri Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, yer altından çıkarılan eserlerin sadece küçük bir bölümünün sergilendiğini ifade etti. Başkan Şen, “Hierapolis Antik Kent’i ülkemizdeki en önemli arkeolojik eserlerden birisidir ve bu şehir yaklaşık Milattan Önce 4’üncü yüzyılda kurulup Milattan Sonra (MS) 7. yüz yıla kadar ayakta kalmıştır. Kapısında kutsal şehir yazar, kutsal şehir yazmasının nedeni de özellikle buranın kutsal bir şehir olarak tanınması, Hristiyanlık aleminde Aziz Flipos’un mezarının burada olması, insanların şifa için gelmesi, şifa bulması ve bundan dolayı da ‘kutsal şehir’ olarak ilan edilmiştir. Hierapolis Antik Kenti, çok zengin bir medeniyete ev sahipliği yaptığı için çok miktarda eser çıkarılmıştır. Hierapolis Antik Kent’inde şuanda halihazırda eski hamamın olduğu yerde yani arkeolojik bir hamamın olduğu yerde, oradan çıkan eserlerin çok küçük bir bölümü sergilenmektedir. Bu da tabi yeterli değildir, kentin özellikle bir arkeoloji müzesine, bir kent müzesine ihtiyacı vardır” dedi.

“DEPOLARDA BEKLEYEN 40 BİN CİVARINDA ESER OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

Hierapolis Antik Kenti’nde yapılan kazılardan on binlerce tarihi eserin çıkarıldığını belirten Başkan Şen, bunların müze alanı geniş olmadığı için sadece küçük bir bölümünün sergilenebildiğini dikkat çekti. Başkan Şen, “Buraya gelen ziyaretçiler özellikle travertenlerin büyüsüne kapıldıktan sonra arkeolojinin de keyfini çıkarabilmeleri için özellikle bu çıkan eserlerin de sergilenmesi gerekmektedir. Yaklaşık şuanda depolarda bekleyen 40 bin civarında eser olduğunu biliyoruz, bu 40 bin eser müze yapısı en az 5 - 6 müzeyi doldurur ama öncelikle büyük bir arkeoloji müzesinin yapılması şehrimize gelen yerli ve yabancı misafirler için de oldukça etkileyici olacaktır. Hem buranın tarihini göreceklerdir hem oradan çıkan eserleri göreceklerdir. Pamukkale’ye Hierapolis Kent’inde öncelikle müzenin yapılması, orada gezi güzergahlarının iyileştirilmesi bölgeye gelecek turist sayısını da arttıracaktır” diye konuştu. (İHA)

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2019, 12:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER